Praha - Veškerou globální ekonomiku drží v rukách pouhých několik firem, které mají neuvěřitelnou moc a jsou vzájemně propojené. Vazby mezi nimi zmapovali vědci ze švýcarské ETH Curych.
Vědci své závěry shrnuli do studie s názvem "The Network of Global Corporate Control", kterou můžete nalézl ZDE. Vyplývá z ní, že pouhé jedno procento světových společností ovládá neuvěřitelných 40 procent ekonomické hodnoty největších nadnárodních firem.Toto jedno procento znamená 147 jednotlivých firem. Ty jsou vzájemně různě propojené, a to jak vlastnicky, tak i díky nejrůznějším kontaktům, obchodům a dalším vazbám. Vzájemně se tedy kontrolují.Experti dále zjistili, že 1 300 světových firem ovládá celkem 80 procent celosvětového byznysu. I mezi nimi jsou silné vazby - podle studie je každá z nich napojena na průměrně 20 dalších společností. A 75 procent z nich se navzájem vlastní.Ze studie neplyne, že by spolu firmy spolupracovaly a ohrožovaly tak zbylé menší společnosti, které nemají takový vliv. Ale díky jejich propojení hrozí, že když vypukne globální krize, jaká zde byla od roku 2008, společnosti se začnou jedna za druhou hroutit a nikdo nedokáže dominový efekt zastavit.Názorným příkladem byl krach banky Lehman Brothers, který spustil celosvětovou ekonomickou krizi.Mezi těmito globálními hráči je například Barclays Bank, JPMorgan Chase & Co., UBS, Deutsche Bank a další. Většina společností se věnuje službám a průmyslu, mnohé jsou také z finančního sektoru - ty drží v rukou celosvětové finance. Zatím ovšem nikdo neví, jak moc svého vlivu využívají například lobbingem u politiků.
Související
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 52 minutami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
včera
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
včera
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
včera
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
včera
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
včera
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
včera
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
včera
Írán zaminoval Hormuzský průliv
včera
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě