Google zahájí boj proti dezinformacím. Webům, které šíří konspirace, sebere peníze

Internetový gigant Google od příštího měsíce rozjede boj proti dezinformačním webům, které šíří konspirace o koronaviru. Stránky, které vědomě šíří nepravdy, například o tom, že nový typ koronaviru byl vytvořen uměle nebo že testy na covid-19 poškozují zdraví a umožňují čipování, přijdou o výdělky z reklamy.

Google, autor: Mitchell Luo
doporučujeme

Od 18. srpna Google neumožní webům, které vědomě šíří dezinformace, vydělávat skrze své reklamní systémy. Upozornila na to agentura Reuters s odkazem na prohlášení Googlu.

Mezi obsah, na kterém budou zisky z reklam blokovány, patří například vyvrácené konspirační teorie o tom, že koronavirus SARS-CoV-2 byl vytvořen v laboratoři jako biologická zbraň, že ho nechal vyvinout zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, nebo že virus neexistuje.

Google rovněž přitvrdil v otázce reklam týkajících se pandemie. Ty povolil pouze určitým institucím včetně vládních organizací a poskytovatelům zdravotní péče. Záměrem je zastavení obohacování se na současné krizi například prodejem agresivním zdravotnických prostředků.

Google již dříve zakázal reklamy na stránkách se škodlivým obsahem. O příjmy tak připravil například weby proklamující "zázračné léky", podobně zakročil i proti šíření dezinformací o škodlivosti očkování.

Inzerentům také zakáže vytvářet reklamy, které propagují konspirační teorie související s aktuální koronavirovou krizí. Na boj proti dezinformacím věnoval Google už na jaře přes 6,5 milionů dolarů a budou se na něm podílet jak vytvořené algoritmy, tak i zaměstnanci.

K podobným pravidlům firma přistoupila i na své webové platformě YouTube. Tvůrci zde mají ztíženou možnost monetizace v případě, že se jejich videa týkají koronaviru. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie se potýká s koronakrizí. Zisk ropného gigantu Aramco prudce…

09.08.2020 14:50 Aktualizováno Čistý zisk saúdskoarabské ropné společnosti Aramco se ve druhém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy…

O aktivity TikToku v USA se zajímá také Twitter

09.08.2020 09:08 Americká internetová společnost Twitter projevila zájem o převzetí aktivit čínské aplikace pro…

Buffettova společnost Berkshire zvýšila zisk, v potížích je ale divize…

08.08.2020 16:22 Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta ve druhém čtvrtletí…

Huawei pociťuje sankce USA. Bude nucen zastavit výrobu svých čipů Kirin

08.08.2020 12:43 Čínské technologické společnosti Huawei Technologies v důsledku amerických sankcí docházejí čipy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama