Jihokorejská ekonomika se propadla do recese, pandemie paralyzovala továrny

Jihokorejská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Epidemie nemoci covid-19 totiž vedla k prudkému snížení vývozu, zatímco nařízení o dodržování minimálních odstupů mezi zaměstnanci paralyzovalo výrobu v továrnách.

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Hrubý domácí produkt (HDP) se podle sezonně upravených údajů snížil ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 3,3 procenta, což byl nejhlubší pokles od prvního čtvrtletí 1998, uvedla dnes centrální banka.

Analytici očekávali v průměru pokles HDP o 2,3 procenta. Za leden až březen se HDP snížil o 1,3 procenta. Recese se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Meziročně se HDP čtvrté největší ekonomiky Asie snížil o 2,9 procenta, také nejvíce od roku 1998. Analytici počítali s poklesem o dvě procenta.

Vývoz, který se na HDP podílí téměř 40 procenty, klesl mezičtvrtletně o 16,6 procenta. To byl nejhorší propad od roku 1963, píše Reuters. Produkce zpracovatelského průmyslu klesla o devět procent, produkce ve službách pak o 1,1 procenta. Investice ve stavebním sektoru se snížily o 1,3 procenta a kapitálové investice o 2,9 procenta.

Světlým bodem byla soukromá spotřeba, která se proti předchozím třem měsícům zvýšila o 1,4 procenta. Pomohly k tomu vládní dávky, které podpořily výdaje spotřebitelů v restauracích, za oblečení i aktivity související s trávením volného času.

"Výdaje spotřebitelů by se měly pomalu zlepšovat, hrozba viru ale pravděpodobně zcela nezmizí a některá nařízení o sociálním odstupu pravděpodobně zůstanou v platnosti," uvedl ekonom společnosti Capital Economics Alex Holmes. "Na druhé straně globální poptávka se bude pravděpodobně zotavovat pomalu, což bude mít vliv na oživení vývozu."

Ministr financí Hong Nam-ki očekává, že by se ekonomika mohla od třetího čtvrtletí začít zotavovat. "Je možné, že ve třetím čtvrtletí uvidíme oživení v čínském stylu, protože pandemie zpomaluje a aktivita v zahraniční výrobě, školách a nemocnicích se obnovuje," řekl.

Vláda prozatím zavedla opatření za 277 bilionů wonů (5,3 bilionu Kč), , která mají pomoct zmírnit dopady pandemie. Politici však nemají téměř žádnou kontrolu nad globální poptávkou po jihokorejském zboží. Země vyváží vše od čipů přes auta až po petrochemické produkty.

Za celý letošní rok analytici očekávají, že ekonomika klesne o 0,4 procenta, což bude první a nejvýraznější pokles od roku 1998. Mezinárodní měnový fond (MMF) však počítá s poklesem o 2,1 procenta. Minulý týden guvernér jihokorejské centrální banky prohlásil, že bude potřeba upravit ještě víc směrem dolů výhled, který na letošní rok počítá s poklesem HDP o 0,2 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nintendo má výrazně vyšší zisk, pandemie zvedla zájem o videohry

06.08.2020 15:11 Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo v prvním čtvrtletí svého finančního roku…

Toyota prodala o polovinu méně aut, zisk klesl o téměř 75 procent

06.08.2020 09:33 Největší japonské automobilce Toyota Motor klesl v prvním čtvrtletí jejího finančního roku čistý…

S&P zhoršila výhled úvěrového ratingu Boeingu, krizi může zmírnit návrat…

06.08.2020 07:36 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti…

Honda se ve čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do ztráty

05.08.2020 21:14 Japonská automobilka Honda Motor se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama