Krize v Číně: Prodej aut klesá už 17 měsíců, na vině je i obchodní válka

Prodej nových aut v Číně se v listopadu meziročně snížil o 3,6 procenta a propad zaznamenal už 17. měsíc za sebou. Snížil se i prodej vozů na alternativní pohon, v Číně označovaných NEV. Patří tam elektrická a hybridní auta a vozy s vodíkovým pohonem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský svaz výrobců aut CAAM.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Listopadový propad přišel po říjnovém poklesu o čtyři procenta a po zářijovém snížení o 5,2 procenta. Loni se prodej aut v zemi snížil poprvé od 90. let minulého století. Přispěl k tomu slábnoucí růst ekonomiky a také čínsko-americká obchodní válka. Letos podle CAAM pokles způsobila i změna emisních standardů v zemi.

Prodej vozů NEV se v listopadu propadl o 43,7 procenta po snížení o 45,6 procenta v říjnu. Prodej těchto aut se snížil už pátý měsíc za sebou. Loni naopak o téměř 62 procent vzrostl.

Čína auta na alternativní pohon masivně podporuje. Zavedla také pro automobilky kvóty na prodej těchto vozů. Letos ale snížila podporu prodeje a po roce 2020 ji chce zrušit.

Prodej jedné z nejznámějších čínských automobilek Geely se meziročně propadl o jedno procento. Prodej největší místní automobilky SAIC Motor klesl o 9,6 procenta, zejména kvůli slabému výkonu jejího společného podniku s General Motors, uvedla agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tržní hodnota firmy Alphabet přesáhla bilion dolarů

17.01.2020 08:56 Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem Googlu, ve čtvrtek poprvé přesáhla…

Globální ekonomika na zcestí? Loňská čísla byla nejhorší od krize

16.01.2020 20:23 Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 procenta, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by…

Pyrrhovo vítězství? Trump oslavuje část dohody s Čínou, cena je však vysoká

16.01.2020 14:53 Americký prezident Donald Trump oslavuje podpis první fáze obchodní dohody s Čínou přirozeně jako…

USA nezruší čínská cla před uzavřením druhé části dohody

15.01.2020 12:05 Aktualizováno Spojené státy nezruší cla na čínské zboží do doby, než bude dokončena druhá fáze čínsko-americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama