Marta Kubišová získala francouzský Řád čestné legie

Praha - Francouzský velvyslanec Pierre Lévy předal v pondělí odpoledne zpěvačce Martě Kubišové Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Poctu získala nejen za své celoživotní dílo, ale především za to, jak se angažovala v protikomunistickém odboji.

Marta Kubišová, která ve čtvrtek oslaví sedmdesáté narozeniny, se převzetím ocenění zařadila mezi jeho další české nositele, kterými jsou například bývalí prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel, kardinál Miloslav Vlk, režisér Miloš Forman nebo spisovatel Milan Kundera.

Trojnásobné zlaté slavici, která se proslavila s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem také ve skupině Golden Kids, byla zakázána umělecká činnost v roce 1970, a to kvůli údajným pornografickým fotografiím. Přestože se Kubišová od této lži před soudem očistila, zákaz platil téměř dvacet let.

Signatářka a mluvčí Charty 77, jejíž život nebyl jednoduchý nejen v profesionální a politické, ale také v osobní rovině, znovu vystoupila na veřejnosti v prosinci 1988 na demonstraci při příležitosti 40. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv, kdy zazpívala československou hymnu. O rok později se stala symbolem "sametové revoluce", když její Modlitba pro Martu a také státní hymna zněly z balkonu budovy Melantrichu na Václavském náměstí.

Kubišová poté reedicí alba Songy a balady obnovila svoji hudební kariéru. Zpěvačku mohou lidé pravidelně vídat v pražském Divadle Ungelt.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 

Více souvisejících

Marta Kubišová Francie Komunismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy