Ženské problémy ve vesmíru: Jak astronautky řeší svou periodu?

Washington – Možné problémy s vysláním ženy do vesmíru začala NASA řešit až před vysláním první Američanky, Sally Rideové, do kosmu. Nabízela se totiž evidentní otázka: jak probíhá ženská menstruace ve vesmíru? Odpověď se pokusil najít server Science Alert.

Před začátkem mise Rideové, která celkem ve vesmíru strávila více než 14 dní, bylo jasné, že si vědci s tímto problémem nevědí rady. Zatímco technici navrhovali, aby spolu s astronautkou do vesmíru na týdenní misi vycestovalo také 100 tamponů, vědci netušili, zda mikrogravitace ve vesmíru menstruaci nějakým způsobem ovlivní.

Lékaři NASA neměli tušení, zda bude menstruace probíhat tak, jak má, či zda by kvůli mikrogravitaci mohlo dojít ke zdravotním komplikacím.

Časem se ukázalo, že menstruace ve vesmíru probíhá velmi podobně jako na Zemi, a astronautky tak žádné problémy nemají. NASA ovšem nyní řeší, že se zatím vždy jednalo o krátkodobé mise. Pokud by se však rozhodla vyslat lidskou posádku například na Mars, bylo by zřejmě třeba na palubě lodi zavést v tomto ohledu určitá opatření.

Bylo by například nutné pozměnit odpadní systém, jelikož moč je běžně ve vesmíru recyklována a měněna na pitnou vodu. Ve vesmíru také nejsou právě nejlepší hygienické podmínky.

Mnoho astronautek se tak uchyluje k orální antikoncepci či jiným opatřením, aby během výcviku a samotné vesmírné mise periodu přeskočily.

Kristin Jacksonová, floridská gynekoložka, uvedla, že vynechání periody pro ženu nepředstavuje žádná zdravotní rizika. Upozornila ale, že dostupné metody nejsou stoprocentní, jelikož každá žena je jiná.

Možný problém by ale mohl představovat vedlejší účinek některých těchto metod, který vede k řídnutí kostí. To je totiž problém, který by se ve vesmíru ještě zhoršil.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir astronauti ženy

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy