KOMENTÁŘ | Andropov se ujal moci před 40 lety. Obávaný šéf KGB chtěl změnit SSSR

Před čtyřiceti lety stanul v čele Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) Jurij Andropov. Muž, jehož kariéra byla dlouho spojena s obávaným Výborem státní bezpečnosti (KGB) a který sehrál výraznou roli ve vojenském potlačení maďarského povstání v roce 1956 i pražského jara 1968, byl v době svého nástupu do čela země paradoxně připraven provést výrazné, byť striktně shora řízené reformy. 

Na pozadí uvedené Andropovovy minulosti se koneckonců zapomíná, že byl dlouhou dobu politickým mentorem Michaila Gorbačova. V křesle stranického generálního tajemníka ale vydržel jen 15 měsíců. Nikdy se nedozvíme, jakým směrem by se osud Sovětského svazu ubíral, pokud by Andropov nezemřel tak brzy, a zda by se nestal sovětským Teng Siao-pchingem.

Andropov pocházel ze stavropolského kraje na severním Kavkaze. Narodil se v roce 1914, měl židovské kořeny. Po brzké smrti svého otce prožil těžké dětství v materiální nouzi. Namísto vzdělávání pro něj prioritu představovalo zajištění obživy v různých manuálních nekvalifikovaných profesích. Přesto byl nakonec ve věku 18 let přijat na technickou školu v Rybinsku se zaměřením na lodní dopravu. Následně pracoval jako lodivod říčních plavidel. Především ale vstoupil do komunistického svazu mládeže a zařadil se k aktivním členům. Stoupal ve svazové hierarchii, na konci 30. let byl již prvním tajemníkem v jaroslavské oblasti.

Ačkoliv Andropovův oficiální životopis uváděl, že během druhé světové války se zapojil do partyzánských aktivit, historické výzkumy pro to nenalezly žádné relevantní důkazy. Jisté je, že po roce 1944 byl jako úspěšný svazácký funkcionář vybrán pro další kariéru v rámci komunistické strany. Na přelomu 40. a 50. let se ještě pokoušel doplnit si vzdělání na univerzitě v Petrozavodsku, v této době ale již jednoznačně směřoval na dráhu profesionálního politika. Nejednalo se o unikátní vzestup – pro funkcionáře jeho generace bylo v této době typické, že nezůstávali delší dobu v nižších a středních patrech nomenklatury, ale poměrně rychle mířili do jejích nejvyšších pater.

V aparátu stranického ústředního výboru Andropov začal pracovat v roce 1951. O pouhé tři roky později byl odeslán do Maďarka coby sovětský velvyslanec. V této funkci sehrál neblaze známou roli během událostí z podzimu 1956, které vyústily v krvavé potlačení antikomunistického povstání sovětskými vojsky. Andropov – tehdy uvažující v ortodoxních marxisticko-leninských intencích – dění v zemi hodnotil jako dílo „imperialismu“ a klonil se k silovému řešení. Aktivně se zapojil do příprav intervence. Byl v těsném kontaktu s vojenským velením operace, podílel se na pozdějším zatčení svrženého premiéra Imré Nagyho i dosazení Jánose Kádára do pozice prvního muže nového prosovětského režimu.

Andropovův postup udělal na tehdejší kremelské vedení dobrý dojem. V roce 1957 byl povolán zpět do Moskvy, aby stanul v čele oddělení pro záležitosti vládnoucích stran v zemích sovětského bloku. Jeho vzestup byl potvrzen i jmenováním do ústředního výboru a posléze i sekretariátu strany na počátku 60. let. Zásadní moment Andropovovy kariéry však přišel v roce 1967, kdy se stal kandidátem nejvyššího mocenského orgánu v zemi, stranického politbyra, a především předsedou KGB, nástupce nechvalně známých represivních orgánů Čeka a NKVD. V této funkci strávil následujících 15 let.

Andropov přispěl ke změně principu represí v Sovětském svazu, který probíhal nejpozději od XX. sjezdu KSSS v roce 1956, kde sovětský vůdce Nikita Chruščov promluvil o brutálních a mnohdy nezákonných metodách vlády svého předchůdce Josifa Stalina. Fyzický teror a přímou likvidaci skutečných i domnělých odpůrců komunistické moci nahrazovala myšlenková a ideologická kontrola společnosti. Obávané gulagy dle Andropova patřily jednoznačně minulosti, jelikož zdiskreditovaly sovětský model socialismu, a navíc se neukázaly jako dostatečně efektivní. Andropov proti tomu preferoval sledování dění a nálad ve společnosti a „preventivní“ práci s jedinci, kteří byli vyhodnoceni jako potenciálně problémoví. 

Neznamená to, že po roce 1967 nedocházelo v Sovětském svazu k zatýkání a věznění osob z politických důvodů, případně k tvrdým nátlakem vynuceným emigracím. Přesto Andropov KGB koncipoval spíše jako pomyslného strážce myšlení a ideologie, o kterou se osobně výrazně zajímal. Věřil, že udržení kontroly nad myšlením a náladami ve společnosti je nezbytné pro přežití v mnoha směrech stagnujícího sovětského systému. KGB proměnil v moderní tajnou službu.

Zároveň byl Andropov výrazně podepsán pod dalším vojenským zásahem ve východním bloku, potlačením reformního procesu v Československu armádami pěti členských zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968. KGB pod jeho vedením podávala nejvyšším kremelským činitelům zprávy, které byly zcela vylhané, nebo vybrané, z pohledu ortodoxně smýšlejících komunistů nejkřiklavější události pražského jara zveličovaly. Andropov sám, podobně jako v roce 1956, patřil k zastáncům razantního řešení; nespatřoval jinou možnost záchrany sovětského modelu socialismu než velkou vojenskou operaci. Je otázka, zda v této době tušil, že zásah proti československým reformistům povede také k tabuizaci jakýchkoliv reforem v Sovětském svazu, a to na dlouhých 14 let.

Svým vystupováním se přitom Andropov lišil od zažitých představ o „čekistech“. Ovládal angličtinu a němčinu, poslouchal jazz a obdivoval abstraktní umění. Soukromě psal vlastní poezii. Dbal na samostudium a byl velmi sečtělý. V osobním kontaktu působil jako vzdělaný a uměřený člověk. Obklopoval se odborníky a intelektuály, konzultoval s nimi mnoho otázek, přičemž je vybízel, aby své názory projevovali s maximální otevřeností.

Andropov se zařadil k oblíbencům a mocenským oporám sovětského vládce Leonida Brežněva. Spolu s tím posilovala jeho pozice v sovětském politbyru, jehož řádným členem se stal v roce 1972. Ve druhé polovině 70. let, na pozadí Brežněvova chřadnoucího zdraví, již patřil spolu s ministrem obrany Dmitrijem Ustinovem a ministrem zahraničních věcí Andrejem Gromykem do pomyslného triumvirátu, který určoval směr sovětské politiky. Brežněva zklamal pouze jednou, na sklonku dekády, kdy jej přesvědčoval o účelnosti vojenské intervence v Afghánistánu. Dle Andropova měla být rychlou záležitostí, ve skutečnosti ale trvala dlouhých deset let a stala se pomyslným sovětským Vietnamem. Pravděpodobně i na základě této zkušenosti Andropov na počátku 80. let již vystupoval proti vojenskému zásahu v novém ohnisku neklidu ve východním bloku, v Polsku. 

Po Brežněvově smrti byl Andropov rychle vybrán dalšími členy nejužšího stranického vedení jeho nástupcem. Panoval široce rozšířený dojem, že změny jsou nevyhnutelné a Andropov coby dlouholetý šéf zdánlivě všemocného KGB se jevil jako jejich ideální realizátor. Do velké míry znal stav země a nálady obyvatelstva, v  KGB ostatně zřídil zvláštní útvar, který se monitorováním veřejného mínění zabýval. Věděl, že Sovětský svaz čelí obrovským problémům – od skomírající ekonomiky po vypjatou mezinárodní situaci, k níž Moskva svou politikou nezanedbatelně přispěla.

Cesta, kterou Andropov zvolil, spočívala v kontrolovaných, konzervativních reformách. Projevovala se v ní jeho zkušenost z Maďarska, která jej dovedla k přesvědčení, že jen shora implementované, dobře promyšlené reformy mohou zabránit výbuchům nespokojenosti a ohrožení systému. Zaměřil se především na rozsáhlou hospodářskou kriminalitu, do níž byly nezřídka zapojeny špičky komunistické nomenklatury. Stejně tak hodlal zakročit proti šedé ekonomice, které podle odhadů v této době tvořila až 25 % sovětského HDP. V další fázi měla přijít komplexní ekonomická reforma. Revidována a racionalizována měla být i sovětská zahraniční politika.

Na rozdíl od svého politického chráněnce Michaila Gorbačova Andropov nepočítal s výraznou politickou liberalizací sovětského systému. Právě ta je přitom mnohými historiky považována za jeden z klíčových důvodů kolapsu Sovětského svazu na přelomu 80. a 90. let. Andropov také nadále zastával názor, že v případě nezbytnosti je přípustné uchýlit se k nasazení síly. V tom se od Gorbačovova přístupu podstatně lišil. Kam by Andropovův reformní projekt vyústil – zda by například neumožnil přežití sovětského mocenského systému podobným způsobem jako reformy Teng Siao-pchinga v Číně –, můžeme pouze spekulovat. Pouhé tři měsíce po nástupu do čela KSSS devětašedesátiletého politika postihlo selhání ledvin, které od té doby výrazně limitovalo jeho akceschopnost. Po nějakou dobu se snažil řídit zemi z nemocničního lůžka, jeho stav se ale konstantně zhoršoval a 9. února 1984 se jeho životní příběh uzavřel.

Autor je historik.

Související

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Donald Trump Komentář

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

Více souvisejících

komentář Jurij Andropov Sovětský svaz historie Komunismus Michail Gorbačov kgb

Aktuálně se děje

včera

George Simion

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Krajně pravicový politik George Simion, známý svou otevřenou podporou Donalda Trumpa a hnutí "Make America Great Again", podle předběžných odhadů vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šéf nacionalistické Aliance pro unii Rumunů (AUR) získal přes 30 % hlasů. Jeho vítězství přichází v rámci opakovaného hlasování nařízeného ústavním soudem kvůli neregulérnostem při listopadovém hlasování.

včera

Krym, ilustrační foto

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?

Ačkoliv se objevily informace, že americký mírový návrh by mohl zahrnovat uznání ruské anexe Krymu, prezident Donald Trump odmítl, že by Ukrajina byla tlačena k akceptaci tohoto kroku. Zároveň však prohlásil, že Ukrajina v roce 2014 „předala“ Krym Rusku „bez jediného výstřelu“. Server Kyiv Independent se podíval na to, jak moc jsou jeho slova pravdivá.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel na tiskové konferenci Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským

Prezident České republiky Petr Pavel se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby společně projednali aktuální situaci na Ukrajině, vývoj mírových jednání a možnosti poválečné obnovy. Oba státníci se shodli na nutnosti spravedlivého mírového řešení a zdůraznili význam další podpory Ukrajiny nejen ze strany Česka, ale celé Evropy.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou

V neděli odpoledne přiletěl na oficiální návštěvu České republiky prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Spolu s ním dorazila i první dáma Olena Zelenská. Hlavním bodem programu byl slavnostní uvítací ceremoniál na Pražském hradě, kde je přesně v 15:00 přivítal prezident Petr Pavel se svou manželkou Evou Pavlovou. Přítomna byla i delegace Ukrajiny a český ministr zahraničí Jan Lipavský, který Zelenského uvítal již na letišti.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská s prezidentským párem na Pražském hradě

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem

V neděli krátce před polednem přistál na území České republiky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který přijel na oficiální státní návštěvu. Do Prahy dorazil spolu se svou manželkou Olenou a v odpoledních hodinách dorazil na Pražský hrad, který byl kvůli této příležitosti po většinu dne uzavřen pro veřejnost.

včera

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na oficiální návštěvu České republiky společně s první dámou Olenou Zelenskou. Během pobytu v Praze má na programu řadu klíčových jednání se zástupci české exekutivy i zákonodárného sboru, představiteli obranného průmyslu, akademické sféry i ukrajinské komunity.

včera

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přicestoval do Prahy. Na Letišti Václava Havla ho přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský. Zelenskyj následně zamíří na Hrad, kde se sejde s prezidentem Petrem Pavlem. Zítra Zelenského přijme předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Aktualizováno včera

Praha

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj

Pražský hrad dnes zůstane veřejnosti nepřístupný. Vedení Hradu oznámilo, že v neděli 4. května 2025 budou pro návštěvníky po celý den uzavřeny všechny pokladny, informační střediska, zahrady, objekty i výstavy. Důvodem je mimořádná návštěva – prezident Petr Pavel odpoledne přijme zahraniční hlavu státu.

včera

včera

J.D. Vance a Marco Rubio

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje

Německé ministerstvo zahraničí ostře zareagovalo na výroky amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který kritizoval rozhodnutí německé kontrarozvědky oficiálně označit krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za „potvrzenou pravicově extremistickou skupinu“.

včera

včera

včera

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.

3. května 2025 22:02

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

3. května 2025 21:07

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

3. května 2025 20:10

3. května 2025 18:19

Aktualizováno 3. května 2025 18:08

3. května 2025 16:40

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

3. května 2025 15:51

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně

Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy