Do hledáčku policie se po útoku na FF UK dostalo 90 lidí. Jsme nekompromisní, říká Vondrášek

Policie řeší v souvislosti s tragickou střelbou na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy už téměř 90 případů, kdy lidé útok buď schvalují, anebo vyhrožují jeho napodobením. Policisté do statistiky zahrnují pouze skutky, které s tragédií z minulého týdne prokazatelně souvisí.

"Po devíti dnech od tragické střelby můžeme konstatovat, že z uvedeného celkového počtu téměř 90 případů jsme již pět skutků ukončili v rámci zkráceného přípravného řízení a v dalších 55 případech jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z konkrétního trestného činu," uvedl tiskový mluvčí policie Jozef Bocán. 

Nejčastěji, konkrétně v téměř třech desítkách případů, jde o schvalování trestného činu. Jedenáct případů se týká nebezpečného vyhrožování, sedm případů násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a šest případů šíření poplašné zprávy.

"Stále platí, že v přístupu k případům, kdy někteří jedinci tento bezprecedentní násilný akt schvalují, či dokonce vyhrožují jeho napodobením, budeme aktivní a nekompromisní. Takové jednání je nejen krajně nevkusné, ale většinou také za hranou trestního práva," řekl policejní prezident Martin Vondrášek.

Nejvíce případů, konkrétně 31, řeší policisté v Praze. Policie uvedla, že tři z autorů nenávistných příspěvků museli být převezeni k psychiatrickému vyšetření.

"Naší snahou je a bude co nejdříve dospět ke konkrétnímu člověku, který za příspěvkem stojí, ověřit reálnost případné hrozby či nebezpečí a následně přivést konkrétní osobu k odpovědnosti ať už správní nebo trestní. Rád bych také poděkoval široké veřejnosti, že k takovýmto projevům není lhostejná, oznamuje nám je a velice dobře s námi spolupracuje," dodal Vondrášek. 

Související

Více souvisejících

Policie ČR Martin Vondrášek sociální sítě střelba na pražské FF UK (21.12.2023)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ficovo chování naznačuje, co bude dál. Covid ho změnil a už není cesty zpět, říká politolog pro EZ

Slovensko se nachází v turbulentním politickém období, které je poznamenané sérii protestů a rostoucí občanskou nespokojeností. Koalice je závislá na hlasech nezařazených poslanců a vláda čelí problémům, včetně kontroverzní utajované zprávy Slovenské informační služby, kterou přednesl premiér Robert Fico na mimořádné schůzi parlamentu. O aktuálním politickém dění na Slovensku a možné budoucnosti čtvrté Ficovy vlády exkluzivně pro EuroZprávy.cz promluvil politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy