Počet podvodných webů narostl o 21 procent. Můžete přijít o osobní a bankovní údaje

Počet podvodných webových stránek letos v prvním čtvrtletí proti loňsku narostl o 21 procent. Značná část z nich obsahuje funkce kradoucí osobní a bankovní údaje (tzv. phishing). V první polovině března šedesátinásobně stoupl počet webů související s covid-19, odkazy na stránky s tématem koronaviru se šířily především spamem. Nejčastěji se s těmito hrozbami setkávali uživatelé v Rusku, Peru, Japonsku, USA a Francii. Uvedla to antivirová firma Eset.

Útočníci spamující ohledně koronaviru se v e-mailech vydávali za autority, jakou je například Světová zdravotnická organizace. Tyto e-maily v angličtině analytici zachytili také v Česku. Útoků v češtině bylo v porovnání s těmi v cizích jazycích méně a odkazovaly spíše na phishingové webové stránky.

"Zajímavé je, že celkový počet spamových kampaní se výrazně nezměnil. Jejich tvůrci zřejmě jen změnili obsah e-mailů, aby byl pro uživatele aktuálnější. Pětina spamů odcházela ze serverů v USA, útočilo se také z Evropy, pět procent spamů z globálního pohledu odešlo z Polska či Francie," uvedl technický ředitel českého Esetu Miroslav Dvořák.

Častou hrozbou, se kterou se setkávali uživatelé na celém světě, je tzv. spyware. Jeho prostřednictvím se útočníci snaží odcizit uživatelská hesla a další citlivá data. V celosvětovém měřítku se jejich výskyt výrazně nezměnil. Za čtvrtinou těchto útoků ve světě stál mezi lednem a březnem trojský kůň Fareit. V České republice jej analytici Esetu zachytili také.

V prvním čtvrtletí výrazně klesl výskyt vyděračských programů (ransomware). Výjimku představuje přelom ledna a února, kdy v jižní Africe objevily dvě výrazné kampaně: Crysis a Sodinokibi. Nejvýraznějším ransomwarem zůstává WannaCryptor, ten je veřejnosti spíše známý jako WannaCry z roku 2017. Stojí za 40 procenty detekcí veškerého ransomware, a to navzdory tomu, že zneužívá zranitelnost, na kterou byla aktualizace vydána již před třemi lety.

"Pandemie koronaviru se ale projevila i v tomto ohledu. Řada útočníků se dokonce vyjádřila do médií, že na zdravotnická zařízení během pandemie vůbec útočit nebudou. Bohužel jiní, například tvůrci ransomware Ryuk, situaci spíše využili. S tímto ransomware se potýkaly právě české nemocnice," podotkl Dvořák.

Podle Dvořáka nelze očekávat, že by kybernetičtí zločinci po odeznění pandemie svoji aktivitu opět nezvýšili. S největší pravděpodobností využijí toto období ke zlepšování svých útočných metod a kódů.

Související

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

Více souvisejících

krimi Kybernetická bezpečnost počítače život spam e-mail

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy