Soud v Mostě zprostil obžaloby dva zaměstnance chemičky v souvislosti s havárií

Mostecký soud dnes zprostil viny dva zaměstnance chemičky Unipetrol obžalované z ohrožení z nedbalosti v souvislosti s havárií v litvínovském areálu Unipetrolu v roce 2015. Skutek podle soudu není trestným činem.

Podle obžaloby Jan Doskočil a Václav Macal po úniku propylenu nespustili vodní a parní clony, čímž by podle vyšetřovatelů zmírnili následky havárie. Při události nebyl nikdo zraněn, škody byly v miliardách korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu pro odvolání.

Soud podle předsedkyně senátu Bohumily Huňáčkové dospěl k rozhodnutí po dlouhém rozhodování a debatách. "Oba obžalovaní jako odpovědné osoby brali v úvahy všechny možné okolnosti a uvedli, že kdyby byli ve stejné situaci, rozhodli by se úplně stejně," uvedla soudkyně. Podle soudu se neprokázalo, že by z nedbalosti spáchali čin a způsobili škodu velkého rozsahu, proto bylo rozhodnuto, že budou zproštěni obžaloby.

"Postupovali jsme správně, udělali jsme vše, co jsme mohli pro odvrácení té havárie, a jsem rád, že soud po velmi pečlivém průběhu dokazovacího řízení rozhodl tak, jak rozhodl," uvedl Doskočil po vynesení rozsudku. "Já jsem přesvědčen, že jsem nic špatného neudělal," řekl Macal.

Osvobozující rozsudek padl tři roky po zahájení soudního líčení a čtyři roky po obvinění dvou zaměstnanců, kterým hrozilo až osm let vězení. "Z obsahu obžaloby vyplynulo, že šlo o nedbalostní jednání. Soud provedl rozsáhlé dokazování, vyslechl řadu svědků, kteří neuvedli ale nic zásadního k otázce viny, v převážné většině považovali postup obžalovaných za správný," uvedla předsedkyně senátu.

Proces provázely spory mezi znalci. Znalec v oblasti požární ochrany a bezpečnosti práce Pavel Danihelka uvedl, že určitě měly být spuštěny parní a vodní clony. Spuštění clon mělo podle posudku zabránit výbuchu nebo ho zpozdit. Další znalci toto zpochybnili. "Byl to takový ping-pong mezi oběma znaleckými posudky. Zásadní rozpor byl ohledně místa iniciace výbuchu a použití parních a vodních clon," uvedla soudkyně.

Senát musel podle Huňáčkové konstatovat, že interní předpis zaměstnavatele nestanovil, kdy, kdo a co má přesně udělat. "Oba obžalovaní si vybrali, co v daném okamžiku považovali za nejlepší," uvedla soudkyně. Jeden z posudků se zabýval technickým stavem v chemičce. "Na lavici obžalovaných neměli být tito dva, ale někdo úplně jiný," uvedl jeden z přísedících.

Rozsáhlý požár zasáhl 13. srpna 2015 propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Při havárii muselo být evakuováno víc než 3000 lidí, zasahovalo 500 hasičů, uzavřena byla silnice mezi Mostem a Litvínovem, nejezdily tramvaje. Chemička uvedla, že příčinou havárie byl nestandardní jev na pojistném ventilu. Unipetrol od pojišťoven dostal jako náhradu celkové škody přes deset miliard korun.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy Požár v chemičce Unipetrol (13.8.2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy