Týdenní výhled filmů: Běsnící Furiosa, nevyřešitelná detektivka a radikalizace

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Nabídka českých kin bude lákat na drama sociálních sítí, smyslné vztahy, ale také návrat chlupatého požírače lasagní. 

Návštěvnost kin se vzhledem ke špatnému víkendovému počasí zvedla o sto tisíc diváků, přičemž statistiky ovládla dle očekávání Garfield ve filmu. Tento týden bude oproti ostatním týdnům strohé nabídce dominovat očekávaný a benzínem prosáklý opus Furiosa: Sága Šíleného Maxe. George Miller se vrací ke své formativní sérii a rozvětvuje surový postapokalyptický svět, v němž sleduje osudy, které přímo předcházely událostem devět let starého snímku Šílený Max: Zběsilá cesta, jenž je považován za jeden z nejčistších a nejlepších akčních filmů vůbec. I jeho novinka vyniká nevídaným kinetismem, pečlivě inscenovanými akčními scénami a z řetězu utrženou kreativitou. V ústřední roli Furiosy, kterou dříve ztvárnila Charlize Theron, se tentokrát představí uhrančivá Anya Taylor-Joy. Film doprovází nadšené reakce z Cannes, kde odpremiéroval v mimosoutěžní sekci. 

Temný francouzský horor Havěť je filmovým debutem Sébastiena Vaničeka, jenž si s filmem odnesl čestné uznání poroty ze Sitges festivalu, který se zaměřuje na hororovou a fantasy tvorbu. Snímek čerpající z francouzské tradice exploatace a body hororu, zmínit můžeme například fluidní tvorbu Julie Ducournau, sleduje téměř třicetiletého protagonistu, jenž zápolí se samotou a vnitřní temnotou. Zároveň je fascinovaný exotickými zvířaty a rozhodne se koupit extrémně jedovatého pavouka. Ten muž však velmi záhy uteče a toxickou havětí se začne mořit celé město. Protagonistovi tak nezbývá nic jiného, než se zavřít v bytě a odrážet příchozí vlny pavouků. Film osciluje mezi přepáleně vážným laděním a kontrastně odlehčenou groteskností, využívající kreativních nápadů na malém a uzavřeném prostoru. 

Z loňského festivalu Cannes se v distribuci představí temný čínský noir Jen řeka teče. Film režiséra Shujun Weie je vůbec prvním z jeho filmografie, jenž se představí i u nás. Atmosféricky hutný, bezvýchodný a tmou prostoupený snímek se točí okolo detektivní zápletky. V centru stojí detektiv, který se stále více propadá do hlubin nevyřešitelného případu. Osobní linie se prolíná s profesní a jeho racionalita se pozvolna vytrácí. Dobové zasazení na přelomu milénia navíc přidává postmoderní vrstvu, kdy film reflektuje podivné bezčasí a úlohu samotné kinematografie, jejíž role se neustále proměňuje a ztrácí na společenské relevanci. Nesmlouvavý a komplikovaný divácký zážitek je odměnou především pro milovníky ambivalence. 

Posledním příspěvkem týdne je komorní, chladné a zneklidňující drama Michaela Hogenauera, jenž roku 2019 ve Varech debutoval svým plíživým thrillerem Tiché doteky. Jeho novinka Noční klid odpremiérovala na ostravském festivalu a zabývá se tématem radikalismu a postupné paranoie z informacemi přehlceného světa. Protagonista je dobře zajištěný, přesto postupně začíná propadat panice, že jej někdo sleduje. Suverénní filmová řeč s desaturovanými barvami a precizně isncenovanými záběry vytváří nekonformní tvar, kde nic není jednoznačné a podává několikrát omílané téma svěžím autorským rukopisem. 

Novinky na VOD 

Největší novinkou streamovacích služeb je spuštění nové platformy Max. Ta je kombinací HBO Max, dokumentární tvorby a reality show od Discovery a sportovního obsahu od Eurosportu. Od svého předchůdce skutečně nedoznala mnoha změn, katalog zůstává až na fúzi dvou zmíněných subjektů taktřka totožný. Potenciální předplatitele má nalákat vlajková loď v podobě druhé Duny, jejíž epické rozměry si teď můžete vychutnat i v domácím kině. Zároveň platforma vydává investigativně laděný dokument  MoviePass, MovieCrash, odhalující finanční skandál a katastrofu týkající se ambiciózního plánu s produktem předplacené karty na lístky do kina. 

Netflix se bude snažit konkurovat dobrodružným sci-fi akčňákem Atlas, kde se v titulní roli představí Jennifer Lopez. Snímek těží z hrozby umělé inteligence, kdy se neorganičtí vojáci rozhodnou vyhladit lidstvo, ve snaze ukončit válku a zabránit katastrofě. Katalog původní produkce zároveň rozšíří pro platformu signifikantní subžánr investigativního dokumentů, tentokrát z Argentiny. Iluze na prodej: Podvod jménem Generace Zoe sleduje na příkladu konkrétní firmy rozebírá úskalí trendujících motivačních a duchovních kurzů, za nimiž se povětšinou skrývá nekompetence a v tomto případě i podvod. 

Pro fanoušky Top Gunu Amazon Prime uvede dokument The Blue Angels, odhalující skutečné prostředí mariňáků a elitních letců, včetně úchvatných panoramatických záběrů i sugestivních pohledů do kabiny. Na iVysílání se vedle Strachova očekávaného filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou můžete do 4. června pustit Českým lvem oceněný dokument Všechno dobře dopadne, jenž detailně rozkrývá organické fungování včel a úlů. Režisér Miroslav Janek v něm staví na kontrastech mikroorganismů a lidského světa, přičemž druhý jmenovaný ten první ohrožuje a ve filmu se stává pomyslným antagonistou. A aby těch dokumentů nebylo málo, Disney+ uvede portrét legendární skupiny The Beach Boys, v němž oslavuje inovativní přístup k popové hudbě a individuální osudy členů kapely. 

Související

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Letní průvodce filmovými festivaly: Kdy a kam vyrazit za filmem?

Se začínajícím létem se vedle hudebních festivalů rojí i ty filmové. Rozmanitá tuzemská nabídka filmových přehlídek a festivalů skýtá daleko více, než obligátní Karlovy Vary. Vyrazit můžete na experimentální kinematografii, noirové klasiky či přehlídku amatérských filmů. Promítat se bude na hradě, v lázních i pod širým nebem.

Více souvisejících

filmy film Furiosa: A Mad Max Saga

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy