Co se stalo v ložnici na zámku Mayerling? Habsburkové skandál tutlali

Dne 30. ledna roku 1889 zastřelil korunní princ Rudolf Habsburský svou milenku, baronku Mary Vetserovou. Poté obrátil zbraň proti sobě. K tragédii došlo na loveckém zámečku Mayerling.

Dětství prince Rudolfa

Korunní princ Rudolf Habsbursko-Lotrinský se narodil dne 21. srpna roku 1858 jako syn císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi. Jednalo se o radostnou událost – na svět přišel následník trůnu. Hned v den svého narození byl Rudolf jmenován čestným plukovníkem 19. pěšího pluku a nositelem Řádu zlatého rouna. František Josef I. plánoval ze svého syna vychovat dobrého vojáka, což se však později ukázalo jako osudová chyba. Již od útlého dětství se Rudolf totiž netěšil pevnému zdraví a byl navíc velmi citlivý. Vynikal však chytrostí a inteligencí.

Když bylo Rudolfovi šest let, byl prakticky odloučen od svých rodičů i sourozenců, což velmi těžce nesl. Jeho výchovu dostal na starosti generálmajor hrabě Gondrecourt, který se k chlapci choval velmi krutě, což se na něm pochopitelně negativně podepsalo. Gondrecourt chlapce například poléval studenou vodou nebo mu uprostřed noci přichystal nečekaný budíček v podobě výstřelu z pistole. Rudolf byl pak neustále vystrašený a vyčerpaný, a to později vyústilo ve zdravotní i psychické problémy. Tvrdé a necitlivé výchově učinila přítrž Rudolfova matka Alžběta, která synovi zajistila vychovatele nového a citlivějšího – hraběte Latoura. Ovšem kruté zacházení Gondrecourta zanechalo na Rudolfově duši již nesmazatelné šrámy až do jeho předčasné smrti.

V dětství byly na Rudolfa kladeny vysoké nároky také v oblasti vzdělávání. Kvůli všem svým povinnostem už jako dítě musel vstávat velmi brzy ráno a chodil spát pozdě v noci. Brzy našel oblibu zejména v přírodních vědách, politice a historii. Později se zabýval především ornitologií.

Nešťastný rebel

Z Rudolfa vyrostl tak trochu podivín a rebel. Jeho život byl plný skandálů, které se jeho rodina pochopitelně snažila zatajit. Od roku 1878 pobýval v Praze, kde si mimo jiné užíval zábavy, alkoholu a žen. Jeho vztah k ženám se mnohdy omezoval pouze na sexuální uspokojení. Sama Rudolfova manželka Stefanie tvrdila, že Rudolf ženami pohrdal a pohlížel na ně jako na méněcenné bytosti. A jaké ženy korunního prince přitahovaly? Líbily se mu ty menšího vzrůstu, s černými vlasy a něžnými rysy. Takové byly i jeho milenky Mizzi Casparová a Mary Vetserová.

Že měl Rudolf milenky, to lze docela i pochopit. Svou ženu si údajně ani nechtěl vzít, jeho manželství pak nebylo šťastné. Stefanii navíc neměla zrovna v lásce císařovna Alžběta ani Rudolfova sestra Marie Valérie. Rudolf přemýšlel i o rozvodu, protože se manželé postupem času nejenom odcizili, ale začali se nenávidět. Když Rudolf zemřel, jeho žena nad rakví prý neprojevila sebemenší známky lítosti. Korunní princ tak zřejmě hledal lásku, porozumění a fyzický kontakt mimo manželství. Jeho milostná dobrodružství ho však stála zdraví – onemocněl kapavkou, která tehdy nebyla léčitelná. A zdravotní a psychické problémy, to byl začátek jeho konce.

Na Rudolfa kladl velké nároky jeho otec, císař František Josef I. Jeho chatrné zdraví se tak ještě více zhoršovalo. Korunní princ se brzy stal závislým na alkoholu a na morfiu. Projevila se u něho naplno deprese, nervozita, agresivita. Nejenom v osobním životě, ale i v tom veřejném, politickém, se dostal na samé dno. Cítil se nepochopený, neměl rád sám sebe, stále častěji toužil po smrti.

Smrt jako východisko

Asi v roce 1886 si našel Rudolf milenku, kterou měl podle všeho opravdu rád. Jmenovala se Mizzi Casparová. O dva roky později s ní začal plánovat sebevraždu. Mizzi však tyto plány odmítla. Pro společnou sebevraždu si nakonec korunní princ vybral jinou ženu – Mary Vetserovou.

Na společnou smrt se oba dobře připravili. O Vánocích roku 1888 se Mary Vetserová rozloučila s hraběnkou Larischovou, když jí darovala svou fotografii, na kterou připsala větu „Věrná až do smrti“. Ve stejném období nechal Rudolf zhotovit železný snubní prsten s písmeny I. L. V. B. D. T. – tedy „In Liebe vereint bis in den Tod“ (v českém překladu „V lásce spojeni až do smrti“). Dne 18. ledna roku 1889 tehdy sedmnáctiletá Mary napsala svou závěť.

O sebevraždě Rudolf mluvil dlouho předtím, než ji skutečně spáchal. Císař s císařovnou se však jenom domnívali, že je jejich syn přepracovaný a nemocný. O jeho vnitřním trápení neměli ani ponětí. V lednu roku 1889 však Rudolfova žena Stefanie vyjádřila své obavy o jeho život. Svěřila se s tím císaři, který jí ale nevěřil, a tak ani svému synovi v sebevraždě nezabránil. Později rozhodnutí svého syna vzít si život nevědomky podpořil ještě tím, když mu oznámil, že není hoden být jeho nástupcem.

Nemocný, nepochopený, zatracovaný a nešťastný korunní princ Rudolf již neviděl jiné východisko, než sebevraždu. Dne 30. ledna 1889 došlo na loveckém zámečku Mayerling k tragédii, kterou dodnes nemohou historikové kvůli nedostatku dochovaných pramenů spolehlivě objasnit. Zřejmě však šlo o společnou sebevraždu, kdy měl Rudolf zastřelit nejprve baronku Mary Vetserovou a pak obrátit zbraň proti sobě. Ráno osudného lednového dne byli oba nalezeni v kaluži krve mrtví. Sám komorník, hlavní svědek události, popsal situaci takto:

„Pět minut před čtvrt na sedmou hodinou ráno vyšel Rudolf ven úplně oblečený ke mně do pokoje a poručil mi, abych dal zapřáhnout. Ještě jsem nebyl venku na dvoře, když jsem uslyšel dvě detonace, běžel jsem hned zpět, proti mně vanul zápach prachu, vrhl jsem se k ložnici, ale byla proti zvyklostem zamknutá – jinak Rudolf nikdy pokoj nezamykal. Co teď počít, hned jsem přivedl hraběte Hoyose a ozbrojen kladivem jsem prorazil dveřní výplň tak, že jsem mohl právě jen prostrčit ruku, abych dveře odemknul zevnitř. Jaký příšerný pohled – Rudolf ležel bez ducha na své posteli oblečený, Mary Vetserová také na své posteli úplně oblečená. Oba se vůbec neuložili ke spánku. Oběma visela hlava dolů. Hned při prvním pohledu bylo vidět, že Rudolf napřed zastřelil Mary Vetserovou a pak si sám vzal život. Padly jen dvě dobře mířené rány.“

Ačkoli si Mary a Rudolf přáli být společně pohřbeni v kostele v Heiligenkreuzu, nebylo tomu tak. Místem Rudolfova posledního odpočinku se stala habsburská Kapucínská hrobka. O tom, že byla nalezena spolu s Rudolfovým tělem i mrtvola Mary Vetserové, se veřejně nemluvilo – společná sebevražda měla být ututlána. Proto bylo tělo Mary nejprve ukryto a později v tichosti pohřbeno.

Související

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

Více souvisejících

císař František Josef I. Rudolf Habsburský sebevražda Mary Vetserová historie

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

Ukrajinci prchají z Charkovské oblasti před ruskou armádou. Jsou jich tisíce

Domovy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny už kvůli probíhající ruské ofenzivě muselo opustit téměř 10 tisíc lidí, uvedl tamní gubernátor Oleh Synehubov. Rusové zahájili boje v nové oblasti před několika dny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy