Více, než 30 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou nemocí, která je jedním z nejčetnějších projevů demence. Moderní medicína na ní zatím nezná žádný účinný lék, a tudíž se veškerá terapie soustřeďuje na pouhé zmírňování příznaků. Nyní hlásí Ruth Itzhakiová, profesorka molekulární biologie na Univerzitě v Manchesteru nové objevy. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.
Profesorka Itzhakiová během svého zkoumání příčin Alzheimerovy choroby došla k velmi nečekaným závěrům. Tím, co způsobuje toto psychiatrické onemocnění, by totiž mohl být virus herpes, který si většina z nás spojuje s neškodnými opary v blízkosti ústní dutiny. V případě, že by se kauzální vztah mezi infekcí virem herpes a Alzheimerem potvrdil, mohli bychom jednoznačně konstatovat, že se lidstvu po letech marného snažení konečně podařilo objevit lék. Kromě účinné léčby v případě už rozvinutého onemocnění by rovněž stálo za to zahájit odbornou diskuzi na téma prevence. Ta by spočívala v očkování malých dětí proti viru herpes, čímž by se rovnou předešlo nástupu Alzheimerovy nemoci ve stáří.
Virus, který by mohl stát v pozadí Alzheimera, nese odborný název herpes simplex virus typu 1 (HSV1), a je obecně spojován s opary. Nejčastěji se jím nakazíme v dětství, načež pak následně přechází do takzvaného klidového stádia, kdy se usadí v periferní části nervové soustavy, tedy mimo mozek a míchu. Pokud se infikovaná osoba dostane během tohoto období do stresu, virus se stává opět aktivním, a způsobuje neblaze proslulé opary. Z tohoto důvodu jej většina lidí podceňuje.
Profesorka Itzhakiová vysvětlila, že už během zkoumání v roce 1991 bylo zjištěno, že většina lidí důchodovém věku má potvrzenou přítomnost viru HSV1 v mozku. V roce 1997 se lékařská veřejnost jasně shodla na tom, že osoby, které mají v mozku HSV1, a zároveň jsou nositeli genu APOE4, patří mezi do nejrizikovější skupiny z hlediska možného nástupu Alzheimerovy choroby. Virus je v mozku sporadicky aktivní a tím jej postupem času více a více poškozuje. Později bylo ještě zjištěno, že nervové buňky nakažené virem HSV1 mají tendenci produkovat takzvaný amyloidový prekurzový protein, který je výchozí bílkovinou pro vznik proteinu amyloid beta, jehož vysoké množství je typické právě pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.
Dalo by se tedy říci, že právě virus HSV1 je tou nejhlavnější příčinou Alzheimerovy nemoci. Mozek, jakož i imunitní systém, lidí v pokročilém věku je přeci jenom víc oslabený. U mladších ročníků bývá HSV1 pouze v latentní fázi, kdy se v případě stresů projevuje nevinnými opary. Stárnutí lidského organismu však způsobuje jeho častější pronikání i do centrální nervové soustavy. Nástup nemoci pak ještě mohou urychlit například cévní mozková příhoda, nebo zánět mozku.
Nová léčba?Závěry studie profesorky Itzhakikové ukazují, že by se terapie pacientů s Alzheimerovou chorobou mohla zefektivnit použitím antivirových látek, které by zabránily tvorbě nových virů, aniž by tím došlo k jakémukoliv poškození organismu. Medikamenty užívané proti herpesu, včetně typu HSV1, jsou schopné mu znemožnit napadání nervových buněk a produkci proteinu, který způsobuje vznik amyloidů beta.
"Je samozřejmě nutné zdůraznit, že současné odborné expertýzy ukázaly pouze spojitost mezi herpes virem a Alzheimerovou nemocí. Rozhodně není pravda, že jedinou příčinou Alzheimera je virus," zdůraznila profesorka Itzhakiová.
Mezi účinné prevence patří například také luštění křížovek, čtení knih a jiný způsob aktivního trávení volného času, jehož lidé v důchodovém věku mívají náhle víc. Důležitou roli zde samozřejmě hrají také rodinné a mezilidské vztahy. Staří lidé jsou přeci jenom víc ohrožení osamělostí, která taktéž může být jedním z rizikových faktorů.
"Každopádně úspěšnost léčby Alzheimerovy choroby za pomocí léků proti herpes viru byla jasně prokázána na Tchajwanu. Doufejme tedy, že stejné pozitivní výsledky ukáže i testování v dalších světových zemích," dodala profesorka Itzhakiová.
11. května 2026 17:05
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
Související
Vědci jsou na stopě metodě, jak léčit Alzheimerovu chorobu
Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil
alzheimerova nemoc , důchodci, senioři , zdraví , nemoci
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 58 minutami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
včera
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
včera
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
včera
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
včera
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
včera
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
včera
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
včera
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
11. května 2026 21:56
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí ubezpečil občany, že riziko hantavirové infekce v Česku je velmi nízké, protože virus se v Evropě přirozeně nevyskytuje. Vojtěch ale zdůraznil, že zdravotnické složky nepodceňují situaci.
Zdroj: Jan Hrabě