Nemoci a zranění Karla IV.? Podstoupil krutou operaci, pak se stalo něco podivného

Dne 29. listopadu roku 1378, tedy před 640 lety, zemřel český král a římský císař Karel IV. Bylo mu tehdy 62 let a jeho smrt byla dlouho obestřena tajemstvím. Spekulovalo se například o otravě, ovšem podle odborníků byl příčinou úmrtí panovníka úraz a následné zdravotní komplikace.

Karel IV. byl vysoký muž atletické postavy. Podle zkoumání jeho kosterních pozůstatků měřil 173 centimetrů a za svůj život utrpěl celou řadu zranění, z nichž některá byla velmi vážná. Nejvíce si jich panovník odnesl z turnajů, kterých se s oblibou účastnil. Při jednom z nich byl zraněn tak vážně, že málem zemřel. Díky své dobré kondici, výbornému zdravotnímu stavu a špičkové péči tehdejších lékařů císař přežil, ale musel se potýkat s celoživotními následky.

Osudový turnaj se konal v roce 1350 v Itálii. Karel IV. se ho prý zúčastnil tajně – nechal se zapsat pod falešným jménem i erbem. To mělo svůj důvod. Jeho účast při rytířských kláních totiž kritizoval sám papež.

V turnaji byl Karel IV. vážně zraněn. Soupeř ho zasáhl do hlavy dřevcem, těžká přilba mu zasáhla krční páteř, spadl z koně. Zůstal bezvládně ležet a nemohl pohnout končetinami. Silný náraz způsobil poranění krční páteře a dolní čelisti, kterou mu přilba vylomila. Otok jazyka a ústní dutiny ho pak přímo ohrožoval na životě, protože znemožnil dýchání. Mnoho mužů ve středověku tomuto zranění podlehlo, Karel IV. měl však štěstí.

Podle názoru profesora Emanuela Vlčka a docenta Jiřího Ramby, kteří podrobili zkoumání kosterní pozůstatky, Karel IV. přežil díky tomu, že hned na místě lékař provedl na danou dobu velice kvalitní chirurgickou práci. Tento zákrok však musel být nesmírně bolestivý! Italští lékaři nejprve císaři narovnali páteř, a to silným tahem za vlasy. O této proceduře se zmiňuje florentský kronikář Villani – ten píše, že lékaři zraněnému vytrhali vlasy z hlavy. Následně bylo potřeba vysunout ulomenou a zaraženou spodní čelist, a uvolnit tak dýchací cesty. Zlomenina se následně zpevnila stříbrným či zlatým drátkem nebo hedvábnými vlákny. Čelist se velmi dobře zahojila, což potvrdil ve své zprávě docent Ramba.

Při zmíněných chirurgických zákrocích císař musel nepochybně trpět velkými bolestmi. Ty mohly být v dané době mírněny pomocí tzv. uspávací houby. Jednalo se o prostředek známý od konce 10. století. Houba nasáklá opiem, mandragorou a bolehlavem sloužila k omámení zraněných. Italští lékaři v roce 1350 tuto houbu zřejmě znali a používali.

Karel IV. přežil, nemohl však stále hýbat končetinami. Po několika dnech, kdy již nebyl v přímém ohrožení života, byl převezen do Čech. Naštěstí se brzy ukázalo, že ochrnutí bylo pouze dočasné a panovník se začal pomalu hýbat. Také se poměrně rychle vrátil do koňského sedla, což mu pomohlo v dalším zotavování. Jízda na koni mu byla totiž velice prospěšnou formou rehabilitace.

Úraz z roku 1350 se na Karlovi však již nenávratně podepsal. Obličej měl plný jizev, které spolu s křivou čelistí zakrýval plnovousem. Navíc měl již trvale zakřivenou páteř a hlavu nakloněnou na levou stranu, a nemohl s ní otáčet.

K těmto zdravotním problémům se později přidala navíc dna – choroba typická pro vyšší společenskou třídu. Kvůli nesnesitelným bolestem se císař mnohdy nemohl ani postavit na nohy. Na podzim roku 1378 utrpěl Karel IV. další zranění, které se mu nakonec stalo osudným. Tehdy si zlomil krček stehenní kosti. Zlomenina se podle profesora Vlčka nikdy nezhojila.

Tento úraz připoutal stárnoucího vladaře na lůžko, kde opět v bolestech trpěl. Tehdejší medicína mu nedokázala pomoci. Zesláblý Karel IV. navíc ještě onemocněl, objevila se horečka a zimnice. Dne 29. listopadu 1378 český král a římský císař zemřel. Dlouho se spekulovalo o tom, že byl otráven. To však moderní věda vyloučila.

Související

České korunovační klenoty jsou souborem předmětů ze sbírky Svatovítského pokladu a sloužily jako odznaky (insignie) vlády a moci českých králů. Udělovaly se při korunovaci.

Na jakých hradech byly uloženy české korunovační klenoty?

Nové korunovační klenoty, které nechal vyrobit český král a římský císař Karel IV. v roce 1346, patřily mezi hlavní symboly českého království. Pro jejich cenu a význam je bylo zapotřebí bezpečně střežit. O místech jejich uchovávání však dodnes panuje spousta nepřesností.

Více souvisejících

Karel IV.

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinci hlásí postup u Bachmutu. Rusové ústup popírají, wagnerovci už se stáhli

Zástupci ukrajinských ozbrojených sil i analytici z amerického ISW informují o postupu u Bachmutu. Okupanti však popírají, že by jejich jednotky opustily jednu z obcí v okolí někdejšího sedmdesátitisícového města, kde se bojuje už mnoho měsíců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy