Adventní trhy: Kde se vlastně vzaly a jak vypadaly v minulosti

Předvánoční čas máme dnes spojený mimo jiné s adventními trhy. Kdy a kde se konaly ty vůbec první? A jaká byla jejich podoba v minulosti?

Tradice adventních trhů pochází již z dob středověku. První vánoční trhy se konaly na území dnešního Rakouska a Německa. Z těchto oblastí se pak tradice jejich konání rozšířila do dalších evropských zemí. Ve středověku začínaly trhy druhou neděli před Štědrým dnem, trvaly tedy po dobu pouhých dvou týdnů.

Zřejmě vůbec první vánoční trhy se pořádaly ve Vídni v roce 1294. Mezi nejstarší trhy pak patří i ty budyšínské z roku 1384 nebo drážďanské z roku 1434. Každé větší město tehdy tyto trhy pořádalo, protože z nich mělo značné příjmy. Místní zemědělci i řemeslníci zde také mohli prodat pěstované plodiny nebo své výrobky. Okázalé adventní trhy se od středověku konaly v Berlíně, Drážďanech, Petrohradě, Londýně či Dijonu.

Ve středověku měly adventní trhy ryze praktickou funkci – lidé si zde mohli koupit zásoby na zimu a teplé oblečení. Z písemných pramenů víme, že na takových trzích byla k dostání třeba husa, oblečení, cukroví, pečivo nebo i koňský postroj. Podobné věci se pak prodávaly až do počátku minulého století.

Mezi vyhlášené adventní trhy patřily i ty pražské. Vůbec první vánoční trhy zde byly pořádané na Staroměstském náměstí. Později se tradice trhů rozšířila i na další pražská náměstí. Důležitou součástí adventních trhů byly v minulosti betlémy. V každé domácnosti musely být o Vánocích jesličky, a proto byly na trzích k dostání různé betlémářské figurky nebo celé betlémky. Podle tradice měla každý rok jesličky obohatit jedna figurka, a ty se tak staly oblíbeným prodávaným artiklem. Toto pravidlo se v našem prostředí dodržovalo až do 19. století.

Postavičky do jesliček se vyráběly nejčastěji ze dřeva, ale také třeba z chleba. Tradice výroby chlebových postaviček do betlémů se ujala v Příbrami. Odtud pak výrobky putovaly na řadu adventních trhů v Čechách i na Moravě. A jak se takové chlebové postavičky zhotovovaly? Nejprve se připravilo těsto z žitné mouky, klihové vody a dřevěných pilin, kterým se pak plnily hliněné formičky. Figurky se daly péct, následně se vysušily, namalovaly a nalakovaly. Nakonec se připevnily na stojánky.

Velké oblibě se těšily vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze zejména mezi dětmi. Právě se se totiž sjížděli až do počátku 20. století loutkáři a hračkáři z různých koutů Čech, Německa i Rakouska. Prodávaly se hlavně barevné káči, dřevěné hračky (nejčastěji koníčci), různé figurky, hadrové panenky, cínoví vojáčci nebo plyšová zvířátka. Luxusním zbožím pak byly panenky porcelánové, které měly pravé vlásky a nádherné šatičky.

Oblíbené byly také jedlé hračky, tedy ty vyrobené z perníku nebo z ovoce. Tradičně se prodával třeba švestkový čert. Jednalo se o postavičku vyrobenou z ovoce. Hlavu a tělíčko měla z jablka či hrušky, nohy a ruce tvořily špejle se sušenými švestkami. Děti si také oblíbily loutková divadla, další typickou součást adventních trhů. Nejčastějším námětem vystoupení bylo narození Ježíše Krista nebo klanění Tří králů.

Dobytčí (dnešní Karlovo náměstí) a Staroměstské náměstí v Praze se během adventních trhů proměnilo také v místo atrakcí, hudebních a divadelních vystoupení, akrobatů, kejklířů a žongléřů. Také pouliční zpěváci si na vánočních trzích snažili vydělat nějaké peníze. Od středověku až do 19. století (a někde až dodnes) na žádném adventním trhu nechybělo skupinové zpívání vánočních koled. Tento zpěv byl mnohdy doplněn obrazovým doprovodem. Také se prodávaly brožurky obsahující texty písní.

Adventní trhy představovaly také jakousi významnou společenskou událost. Tuto funkci ostatně plní dodnes. Jsou místem rodinných i přátelských setkání, divadelních i hudebních představení.

Související

Více souvisejících

Vánoce advent vánoční trhy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 9 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy