Romantika, či dřina? Na českých památkách chybí průvodci

Česká republika patří mezi země s největším počtem dochovaných a veřejnosti přístupných památek, ať už se jedná o hrady, zámky, ale též vily, měšťanské domy, doly, vesnické skanzeny či přírodní památky. Naprostá většina těchto památek nabízí svým návštěvníkům průvodcovské služby, bez nichž není možné daný objekt či místo navštívit. Přesto průvodců ubývá a na začátku tohoto roku citelně chybí.

Turistická sezona na mnoha českých památkách začne na přelomu března a dubna. Některé památky mají dokonce otevřeno celoročně, tedy i v zimních měsících. Tehdy průvodcovské služby zastávají zpravidla stálí zaměstnanci, zatímco na hlavní část sezony, především letní měsíce, potřebují jednotlivé památky posílit své řady průvodců o brigádníky. Jejich zájem však rok od roku ubývá.

Například Národní památkový ústav postrádá sezonní pracovníky na pozici průvodce na téměř všech větších objektech, jako je Karlštejn či Konopiště. Zájemce ale též hledá pro menší objekty jako je hrad Litice nad Orlicí, zámek Veltrusy či Stekník. Podle kastelánů by však i nižší stavy průvodců neměly letošní sezonu nijak výrazně ovlivnit. 

Především v poslední době tomuto faktu napomáhá velká nabídka nejen letních, ale i celoročních brigád a mnohdy lepší platové ohodnocení. V rámci NPÚ činí hodinový výdělek průměrně 105 korun. Možných překážek je však mnohem více. Je to především sezónnost dané práce, kterou není možné dělat celoročně, ale především během letních měsíců června, července a srpna, popřípadě o víkendech. Pracovní směny se navíc nastavují na dlouhou dobu dopředu.

Pracovní doba je během hlavní turistické sezóny osmihodinová, většinou od 9/10 do 17/18 hodin, ovšem není to pravidlem. Skutečná pracovní doba se na některých objektech flexibilně přizpůsobuje potřebám objektu a v případě nízké návštěvnosti může být pracovní doba v daný den i jen tří či čtyřhodinová. Někdy si tedy brigádník může vydělat výrazně méně, než by očekával.

Většina větších a hojně navštěvovaných objektů vyžaduje i znalost minimálně jednoho cizího jazyka. K tomu je dobré mít základní znalosti z historie, dějin umění, popřípadě i přehled v rámci regionu. Vítaná je též znalost cestovního ruchu a práce s lidmi.

Některé hrady a zámky nabízejí pro zájemce z větší dálky ubytování. Ovšem až na výjimky nelze očekávat žádný luxus, spíše základní vybavení staršího stylu vysokoškolských kolejí. Počítat je nutné s tím, že některé objekty, především hrady, leží dál od měst a zázemí v podobě obchodů, tudíž se vytrácí každodenní komfort. Jiné objekty pak možnost ubytování nenabízí a mohou přijmout jen uchazeče z blízkého okolí, či ty, kteří budou ochotni každý den dojíždět.

Především větší a známější objekty vyžadují též určitou zdatnost, jelikož kvůli velké návštěvnosti je vysoká frekvence jednotlivých prohlídek, tudíž je nutné počítat s neustálým pohybem. K tomu je nutné připočítat práci s veřejností, někdy i davem, který je potřeba hlídat a směrovat, k tomu navíc edukovat a svým způsobem i bavit.

Toto je jen základní výčet mnoha faktorů, který nejspíše vede k odlivu zájemců o tuto profesi. Lze k tomu přidat i fakt, že práce průvodce není všeobecně ve společnosti vysoce uznávaná. Byť tedy tato práce jistě není pro každého a má své zápory, stejně jako jiné profese nabízí i své klady.  

Možnou dřinu lze spojit s mnoha příležitostmi. Mezi ně patří především možnost zdokonalit své vystupování před lidmi, sociální chování, vylepšit své jazykové dovednosti přímo s rodilými mluvčími apod. Zvýšenou fyzickou aktivitu pak lze zužitkovat při snaze o zhubnutí či udržení linie.

I když si brigádník coby průvodce na hradě, zámku, v dole či v jeskyni příliš nevydělá a očekávat nemůže ani dýško, jako je to například v oblasti restauračních zařízení, jeho zisk bude především intelektuální. Jedná se jak o práci s lidmi, tak orientaci v historii, umění, stavebním vývoji apod. Opomenout nelze ani nová přátelství. Byť je samotné ubytování na zámku či hradě jen základně vybavené a často alespoň symbolicky zpoplatněné, přináší nevšední zážitky a romantiku.

Související

Michail Gorbačov a Ronald Reagan Komentář

Gorbačov a Reagan před 35 lety odepsali jaderné zbraně středního dosahu. Dialog a ústupky budou nezbytné i v budoucnu

Před pětatřiceti lety, 8. prosince 1987, podepsali vrcholní představitelé Spojených států a Sovětského svazu, prezident Ronald Reagan a generální tajemník Michail Gorbačov, smlouvu o likvidaci raket kratšího a středního doletu. Dokument otevřel cestu nejen k podstatnému omezení možnosti jaderného útoku v Evropě, ale také k ukončení studené války. Naopak, odstoupení od této smlouvy, k němuž se v roce 2019 uchýlila tehdejší administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, bylo zřetelným signálem, že vztahy mezi Washingtonem (potažmo celým Západem) a Moskvou výrazně ochlazují, byť málokdo čekal, že dosáhnou krize současných rozměrů.

Více souvisejících

historie hrady a zámky památky práce Léto brigády

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 22 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 30 minutami

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 42 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 1 hodinou

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Další zprávy