Těhotenství a pověry. Neuvěříte, čemu všemu věřili naši předci

Těhotenství je jistě výjimečným obdobím v životě ženy. V minulosti (a ne tak dávné) těhotné ženy dodržovaly několik zákazů, chovaly se podle určitých pravidel. Co směly a na co naopak musely zapomenout? Jakým pověrám věřili naši předci?

Již od okamžiku zjištění těhotenství začalo být na ženu nahlíženo jako na někoho, kdo je velmi ohrožen, ale zároveň je sama ohrožujícím prvkem ve společnosti. Žena se musela chovat tak, aby neublížila sobě ani svému nenarozenému dítěti, ale také svému okolí. A tak vznikla celá řada pověr spojených s obdobím těhotenství, z nichž některé přežily dodnes.

Po celé těhotenství a období šestinedělí se na ženu musel dávat velký pozor. Nejenom, že jí hrozily nějaké zdravotní komplikace, ale naši předci věřili, že taková žena mohla snadno podlehnout zlým silám. V některých případech panovala představa, že těhotná žena přináší smůlu a neštěstí. Proto těhotné ženy nikdy nemohly jít za kmotry, protože by prý dotyčné dítě do roka zemřelo. Také jim bylo zakázáno jezdit ve voze – to aby se nesplašili koně. Nesměli navštěvovat hostince nebo veřejná místa, protože by tam mohl někdo zemřít, případně se poprat. Zpravidla měla těhotná žena zůstávat doma, z něj vycházet pouze kvůli neodkladným záležitostem a návštěvě kostela.

Jiné zákazy již byly z dnešního pohledu smysluplnější, protože souvisely se zdravím matky a dítěte. Lidé dříve byli přesvědčeni o tom, že cokoliv těhotná žena prožije, to se nějakým způsobem přenese i na její dítě. Proto žena neměla plakat, mít strach, hněvat se nebo se trápit starostmi. To ostatně nesvědčí žádné nastávající mamince. Pokud se těhotná žena něčeho lekla, mělo se jí narodit ošklivé dítě. Narození dítěte se zrzavými vlasy zase svědčilo o tom, že se jeho matka v těhotenství dívala do ohně nebo na rakev. Narození mrtvého dítěte hrozilo v případě, že se žena zúčastnila pohřbu a podívala se do otevřeného hrobu.

Poměrně rozšířené byly pověry o tzv. shlédnutí, kterým se věřilo ještě na počátku 20. století, a to i mezi některými skupinami lékařů. Pokud třeba těhotná žena uviděla divokého zajíce, mělo mít její dítě nehezké, zaječí rty. Nesměla spatřit ani ropuchu, aby její miminko nepřišlo na svět v žabí kůži. Spatření jelena zase znamenalo narození chlupatého dítěte. Žena nemohla být ani přítomná u narození selátek, aby její dítě nemělo prasečí nosánek.

Vlastnosti a vzhled novorozence měly být také ovlivněny činnostmi, které těhotná žena vykonávala. Pro nastávající maminky platil přísný zákaz konzumace vína, aby dítě nemělo velké oči. V některých krajích však bylo víno doporučováno pro zdraví matky i dítěte. Kdyby žena v těhotenství někomu myla nohy nebo čistila boty, jejímu děťátku mělo páchnout z úst. Také se věřilo, že pokud by žena nosila chléb v zástěře, miminko by trápily časté průjmy. Velké dítě (které by znamenalo náročnější porod) se mělo narodit ženě věšící v těhotenství prádlo, chlupaté dítě zase ženě, která v těhotenství myla okna a často uklízela stavení. V žádném případě nesměla jít nastávající maminka na hřbitov, jinak by přivedla na svět mrtvé nebo slabé dítě, které by ani nepřežilo šestinedělí.

Jídlo a pití konzumované v těhotenství mělo mít také vliv na vlastnosti a vzhled dítěte. Pokud si žena v těhotenství dopřávala hodně jahod, její dítě pak bylo mlsné. Věřilo se, že když těhotná žena jí ryby, její děťátko se nenaučí brzy mluvit - bude němé jako ryba. Častá konzumace chleba a velké porce na večeři měly mít na svědomí velké miminko. S pověrou, že se ženě narodí krásné a zdravé dítě, když bude pít kořalku nebo víno, by jistě dnešní lékaři nesouhlasili. Těhotné ženy si měly jinak dopřávat vše, na co dostaly chuť. Dokonce jim bylo povoleno klidně ukrást ovoce na zahradě souseda, když na něj dostaly velkou chuť. Toto privilegium bylo součástí několika právních řádů.

Související

těhotenství

Florida zvažuje zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství

Ve Spojených státech pokračují spory o potratových právech - republikáni na Floridě v úterý navrhli interrupce zakázat po šestém týdnu těhotenství, v Texasu pětice žen kvůli zákazu potratů žaluje stát a v jiném případu v Texasu protipotratové organizace usilují u lékové agentury o zneplatnění licence pro látku, která se používá v takzvaných potratových pilulkách. O sporech píše list The New York Times (NYT).

Více souvisejících

těhotenství rodina, děti, těhotenství historie pověry

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy