Historická záhada: Jak se relikvie svatého Valentýna dostala do Čech?

14. únor je dnes již tradičně známý jako den lásky a zamilovaných. Lidé po celém světě dávají svým milovaným protějškům dárečky nebo třeba zajdou na romantickou večeři.

Valentýn coby den zamilovaných je původně anglosaským svátkem spojeným s obdarováváním z lásky. Žádné dochované záznamy o spojení světce Valentina a dárky z lásky však nemáme. U nás tomuto svátku konkuruje první máj, který bývá také vnímán jako den zamilovaných.

Podle staré legendy je patronem zamilovaných svatý Valentin, který žil v době vlády římského císaře Marca Aurelia Claudia, tedy ve 3. století našeho letopočtu. Cílem tohoto vládce prý bylo zejména vybudovat silnou a bojeschopnou armádu, a proto mu připadalo nevhodné, že by muži zakládali rodiny. Svým vojákům tak odepřel manželství. A právě kněz Valentin se v tomto císaři vzepřel a zamilované dvojice tajně oddával. Za to ho čekal trest smrti, a to právě 14. února.

Svátek zamilovaných však nemusí nutně připadat na den 14. února pouze v souvislosti se svatým Valentinem. Ve starém Římě byl totiž právě 14. únor spojován s bohyní Juno, která byla patronkou zamilovaných, manželských párů a rodin. Matky a manželky dostávaly prý v tento den květiny od svých mužů.

Jak již bylo zmíněno, svatý Valentin byl katolickým knězem ve 3. století našeho letopočtu. Mezi jeho atributy patří meč, ptáci, růže, palma a biskupská berla. Pochopitelně je svatý Valentin považován za patrona všech zamilovaných, ale také pocestných, včelařů, mladých a ochránce před morem. Svatý Valentin měl totiž podle legendy léčitelské schopnosti. Ty měl kněz obdržet od nahého chudáka, kterému daroval své šaty. Oním chudákem byl prý samotný Ježíš Kristus. Kromě toho, že Valentin zázračně navracel zdraví nemocným, údajně také dokázal navrátit zrak dceři soudce Asteria, když byl uvězněn krutým císařem Marcem Aureliem Claudiem. Tímto zázrakem rovněž soudce přivedl ke křesťanské víře, ale bohužel i ke smrti, když ho i s celou rodinou ubili pohané. A tento skutek samotného Valentina dostal podle pověsti na popraviště.

Místo posledního odpočinku světce není přesně známo. Podle některých odborníků je svatý Valentin pochován v Římě, podle jiných v Terni. Ostatky světce, především kosti a jejich části, můžeme najít v dalších evropských státech, například v Polsku, Německu, Rakousku nebo ve Velké Británii, ale také u nás! V bazilice svatého Petra a Pavla na pražském Vyšehradě je umístěn relikviář s fragmentem lopatkové kosti svatého Valentina!

Jak se tato relikvie do Čech dostala, zůstává záhadou

Objevena byla totiž až roku 2002. Jisté je pouze to, že je kost součástí relikviáře datovaného do druhé poloviny 18. století. Na území Prahy se také nacházel kostel zasvěcený tomuto světci, a to ve Valentinské ulici na Starém Městě pražském. Stavba je doložena již ze závěru 12. století, v roce 1792 došlo k jeho odsvěcení a na konci 19. století k demolici. 

Jistou zajímavostí je fakt, že kostel svatého Valentina na Starém Městě pražském byl jediným kostelem, do kterého mohl vstoupit kat se svou rodinou. Katovská rodina patřila totiž vždy k marginalizovaným vrstvám obyvatelstva, tedy na okraj společnosti. Kat býval považován za osobu nečistou, a proto měl přístup pouze do toho kostela, který mu vybrala vrchnost.

Související

Více souvisejících

svátek svatého valentýna Láska, intimnosti, vztahy historie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 12 minutami

Aktualizováno před 25 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 40 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy