Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 – Karlín nedaleko stejnojmenné zastávky metra. Je až s podivem kolik lidí tuto stavbu v rámci živelné moderní zástavby v okolí dennodenně míjí, aniž by si tohoto světového unikátu všimli. Invalidovna přitom není jedinečná jen svou architekturou, ale i svým hlubokým příběhem.

Za vznikem pražské Invalidovny stojí poměrně poutavý a hluboký příběh jednoho muže, který si přál, aby nepřízeň jeho osudu již nepostihla jiné. Ten muž se jmenoval hrabě Petr Strozzi. Jeho rodina pocházela z italské Florencie, kde patřila k předním patricijským rodům. Do českých zemí přišel Petrův otec během třicetileté války. Díky svému angažmá v bojích získal panství Hořice a statek v Třebověticích.

Právě války se zapsaly do života mladého Petra Strozziho, který stejně jako jeho otec sloužil věrně ve službách Habsburků. Během bojů byl i zraněn. Uvědomoval si, jak trpí jeho spolubojovníci. Jak strádají nejen na bojištích, ale hlavně po návratu z nich.

V roce 1658, po více než ročním zotavování se z vážného zranění z bitvy u severoitalské Alessandrie, sepsal Petr Strozzi při léčebném pobytu u přítele v Dymokurech svou závěť. V ní vyjádřil lítost nad osudem vojáků, kteří byli jako on zraněni, ale jimž se nedostalo takové péče. Na základě závěti vznikla Vojenská invalidní nadace hraběte Strozziho. Měl na ni být převeden veškerý majetek hraběte v případě, že by Strozzi neměl dědice a že by se jeho žena v případě jeho smrti znovu neprovdala. A to se vůlí osudu opravdu stalo.

Počátkem června roku 1664 byl Petr Strozzi s nepočetnými císařskými jednotkami poslán na pomoc chorvatské armádě Mikuláše Zrinského, bránící pevnost Nový Zrin před útokem mohutné turecké armády. Během několikadenní obrany se Strozzimu podařilo i s jeho plukem vítězně odrazit jeden z tureckých útoků, ovšem právě ve chvíli, kdy před svými nastoupenými vojáky konal defilé, dostihla ho zbloudilá kulka. Bylo mu pouhých 38 let.

To, že mohla být Petrova vůle naplněna, bylo však především díky jeho ženě Marii Kateřině. Ta se nejenomže znovu neprovdala, ale statky svého muže během následujících let i značně rozšířila. Svého manžela přežila o 50 let. Zemřela v roce 1714.

Finanční prostředky nadace pro výstavbu prostor pro válečné invalidy využil o necelých 20 let později císař Karel VI. Zde je důležité si uvědomit, že pod pojmem invalida tehdy neznamenal jen člověk v dnešním slova smyslu fyzicky invalidní, ale také o člověk, který měl duševní problémy či už byl příliš starý pro boj.

Nutnost výstavby Invalidovny přinesla řada válečných konfliktů, které probíhaly i během 18. století. To, že v českých zemích byl relativní klid, neznamená, že byl klid v Evropě. Naopak. Zmiňme například válku o španělské dědictví, kde bojovali a umírali muži z celé monarchie i z českých zemí. Hrdinně bojující muži pak měli, ať už vlivem zranění či stáří, najít útočiště a zázemí v nově vzniklé Invalidovně, neboť jinak často končili jako žebráci na ulicích.

Vhodných míst, kde by Invalidovna mohla stát, bylo více. Uvažovalo se například o Újezdu, sousedství Vyšehradu, ale nakonec byl zvolen dnešní prostor, tehdy cca 2 km vně městské opevnění města Prahy, poblíž důležité cesty. 

Invalidovna byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v letech 1731–1737. Z celého záměru však byla realizována pouhá devítina. Po dostavbě by se tak jednalo o vůbec největší invalidovnu v Evropě. Základní koncept Invalidovny byl vytvořen a schválen u císařského dvora ve Vídni, patří ale mezi nejvýznamnější stavby předního českého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, provedené v jeho vrcholném tvůrčím období ve 30. letech 18. století.

Nutno dodat, že Invalidovna byla plně soběstačná. Nejednalo se jen o dodnes dochované budovy s centrálním nádvořím, ale v okolí byly další stavby jako pivovar, mlýn, hřbitov, sklady či střelnice. Přímo v Invalidovně se nacházela škola, lékárna, kanceláře, ale také kaple a především řada ubytovacích jednotek pro vojáky a jejich velení.

V 19. a na počátku 20. století prošla Invalidovna menšími stavebními úpravami v podobě přepříčkování místností či změny funkce některých částí, avšak plán alespoň na částečnou dostavbu areálu, nebyl nikdy realizován.

Svému účelu sloužila Invalidovna téměř až do časů I. světové války. Po ní zde sídlila Družina československých válečných poškozenců. V roce 1919 byly s ohledem na pokles počtu invalidů do Invalidovny přestěhovány některé exponáty Vojenského muzea, později zde sídlil vojenský archiv. Od roku 2018 je Invalidovna v majetku NPÚ a částečně zpřístupněna. Nyní se chystá její celková rekonstrukce a revitalizace.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal. Jaká je historie jednoho z nejoblíbenějších sportů?

Fotbal patří mezi sporty, které mají mnoho příznivců, ať už mezi profesionálními či amatérskými hráči nebo nadšenými fanoušky. Miliony lidí aktuálně prožívají probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, jenom málo z nich ovšem zná historii tohoto sportu. Jeho počátky sahají až do dob starověku.

Více souvisejících

historie Praha invalidé válka architektura baroko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

Suchoj Superjet 100

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

včera

Počasí: Česko zasáhly silné bouřky s přívalovými srážkami

Českou republiku dnes odpoledne zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, nebezpečným větrem a kroupami. Nejprve se bouřky objevily na jihozápadě Čech a na Vysočině, odkud postupovaly do středních Čech a dále na severovýchod.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy