Jak vypadají Velikonoce na českých hradech a zámcích?

Je už tradicí tuzemských památkových objektů, ať už ve státní či soukromé sféře, zahájit turistickou sezónu během velikonočních svátků. S tím je často spojena i bohatá velikonoční výzdoba. Kvůli epidemiologické situaci se letos návštěvníci na své oblíbené objekty nedostanou, přesto je tu určitá kompenzace. Na co se těšit?

Po pomyslném zimním spánku obvykle české hrady, zámky, ale také mnohé vily či paláce po celé České republice, s příchodem Velikonoc ožívají. Zmínka o pomyslném zimním spánku je na místě, neboť správci památkových objektů a jejich pracovníci mají během zimy plné ruce práce s úklidem. S nastávajícím jarem je navíc třeba nachystat interiérové trasy a expozice pro novou turistickou sezónu.

Tento jarní ruch je navíc doplněn o mnohdy kreativní komponování tradiční velikonoční výzdoby, která není jen estetickou záležitostí, ale též snahou o seznámení velkých i malých návštěvníků s českými velikonočními tradicemi. Ty se pochopitelně mohou regionálně lišit.

Letošní situace, obdobně jako vloni, tuto snahu zcela neumožnila. Přesto se řada památkových interiérů zkrášlila do velikonočních dekorací. Tu si lidé mohou vychutnat alespoň online, neboť de facto všechny památkové objekty, především hrady a zámky, už dnes disponují poměrně živou sociální propagací, ať už na vlastních stránkách, či Facebooku, Instagramu apod.

Příchod letošních Velikonoc zpestřilo hned několik aprílových žertíků. Například zámek Červená Lhota měl být na své proslulé červené fasádě dozdoben bílými motivy na způsob výzdoby malovaných kraslic.  

Pojďme se podívat, na co se obecně na našich oblíbených hradech a zámcích můžeme těšit. Stránky památkových objektů na sociálních sítích zaplňují především povedené dekorace spojené s barvenými vajíčky, pečenými dobrotami především v podobě beránků, ale také umně udělané sváteční ubrusy a jiné maličkosti pro potěšení lidského oka. Mezi ně patří především bohatá květinová aranžmá například z tulipánů. 

Velikonoční tradice, jak je známe dnes, se ustálily a v mnohém modifikovaly, především během 19. století. Jejich vliv byl patrný jak na venkově, ve zdejším lidovém tvoření, tak také na panských sídlech. Nezapomínejme, že i zde kromě panstva žilo služebnictvo, které často do práce na zámku docházelo z blízkého městečka či vsi.

Na hradech a zámcích tak dnes můžeme najít kombinovanou prezentaci obou oblastí. Nejde ale jen o zmíněnou dekoraci a symboliku, ale také o to, jak se lidé v této velikonoční době chovali. Přípravné období začínalo Popeleční středou a končilo Zeleným čtvrtkem. Dobře známý je především velikonoční, respektive předvelikonoční půst. Postní doba trvala čtyřicet dnů.

A na co se lidé mohli na Velikonoce těšit? Stejně jako tehdy, i dnes si jen těžko dovedeme představit Velikonoce bez velikonočního beránka. Ten symbolizoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanství byl symbolem Ježíše Krista, protože byl obětním beránkem za spásu světa. Symbolizoval také příchod jara. V minulosti mohl představovat jak maso, tak pečivo.

Zdobená vejce či kraslice se pak používala téměř při všech jarních obřadech. Jednalo se o symbol života, plodnosti a vděku. Vedle výzdoby byla vajíčka při velikonočních svátcích i důležitou součástí jídelníčku, která přišla na řadu po skončení půstu.  

Důležitou součástí Velikonoc, dnes především v zámoří, je velikonoční zajíček. V minulosti se objevoval jak ve formě jídla, tedy coby pečený, dodnes přežívá především jako dekorace. Je vnímán jako symbol plodnosti, života a štěstí. V křesťanském náboženském ztvárnění jej najdeme jako symbol chudého, skromného a pokorného. Býval znázorňován jako bílý zajíc u nohou Panny Marie, kde představoval symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.

Zatímco do období Velikonoc byla prostřená tabule, ať už na venkově, tak na zámku, chudá, například jen v podobě ryb či bramborového těsta ve tvaru ryby, po konci půstu zaplnily stoly mnohé velikonoční speciality. Během prohlídek velikonočně dekorovaných zámeckých jídelen tak můžeme vidět například lahůdky jako velikonoční nádivku, mazanec, Jidáše či Pučálky.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie tradice, zvyky, svátky Velikonoce

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

Útok na dětskou nemocnici: Kyjev vyzval ICC, aby jednal. MAAE masakr odsoudila

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin vyzval Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil Rusko kvůli raketovému útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy