Diamanty, rubíny i perly. Šperky měly pro královnu Alžbětu II. historickou i citovou hodnotu

Královna Alžběta II. vlastnila unikátní sbírku šperků vysoké finanční i historické hodnoty čítající stovky kusů. Některé klenoty měly pro panovnici také citovou hodnotu, protože je zdědila po svých předcích nebo je dostala jako dar při zvláštních příležitostech.

Původ některých královniných šperků sahá hluboko do minulosti, až do 16. století! Většina je však mladší, převážně se jedná o kusy z 19. a 20. století. Kolekce zahrnuje tiáry, náhrdelníky, náušnice nebo brože. Každý šperk v sobě nese nějaký příběh.

Mnoho významných událostí se pojí například s tzv. tiárou královny Mary, která byla zhotovena roku 1919 pro královnu Marii z Tecku. Na její výrobu se využilo několik diamantů ze šperku královny Viktorie. Královna Marie tiáru nosila do léta roku 1936, kdy ji přenechala své snaše a čerstvě korunované panovnici Alžbětě, královně matce. Ta když poprvé tento šperk vynesla do společnosti, nesetkala se prý s příznivým ohlasem, ale jistý sir údajně klenot označil za „ošklivou ostnatou tiáru“. Královna matka k ní však měla kladný citový vztah. Když se v roce 1947 její dcera a dnes již zesnulá Alžběta II. vdávala, poskytla jí právě tiáru královny Mary jako „něco vypůjčeného“. V den obřadu šperk praskl, šikovný a zkušený dvorní klenotník ho však stihl během chvíle opravit, a tak se s touto tiárou na hlavě dne 20. listopadu 1947 Alžběta provdala za prince Philipa. Tiára zažila ještě další dva urozené sňatky jako „něco vypůjčeného“ pro štěstí. V roce 1973 ji měla na svatbě princezna Anna (sestra Alžběty II.), roku 2020 princezna Beatrice z Yorku.

Výjimečná je také tiára Dívek z Velké Británie a Irska, vůbec první šperk tohoto druhu, jaký Alžběta II. vlastnila. Roku 1947 ji dala Alžbětě coby svatební dar její babička Marie z Tecku, pro niž byla v roce 1893 rovněž svatebním darem. Původně diadém obsahoval třináct perel, ty však nechala roku 1914 Marie nahradit diamanty. S touto tiárou bývala královna Alžběta II. velmi často vyobrazována na oficiálních portrétech nebo na bankovkách.

Jako svatební dar dostala Alžběta II. také barmskou rubínovou tiáru. Jednalo se o dárek od obyvatel Barmy, který měl tehdy ještě princeznu ochraňovat před vším zlým. Tiára totiž nese téměř stovku rubínů a tento kámen dle staré lidové barmské tradice působí jako spolehlivá ochrana před nemocemi a zlými silami.

Ke svým osmnáctým narozeninám dostala Alžběta vzácný dar – brilianty a diamanty zdobenou tiáru zvanou Halo Cartier. Roku 1936 ji proslulá klenotnická firma Cartier vyrobila na zakázku pro vévodu z Yorku, budoucího krále Jiřího VI., který ji dal své manželce, královně Alžbětě matce. V roce 1953 se šperk stal svědkem korunovace Alžběty II. Také tato tiára hrála roli jako „něco vypůjčeného“ na svatbě, a to Kate Middleton s princem Williamem roku 2011.  

Skutečně starožitným šperkem je perlový náhrdelník královny Anny, ten údajně nosila poslední panovnice z rodu Stuartovců – Anna Stuartovna. Náhrdelník měla dostat od svého manžela. Původ šperku tak sahá až do konce 17. století.

Perlový náhrdelník královny Karoliny patřil na počátku 18. století britské královně Karolině z Ansbachu, poté se dědil z generace na generaci. V roce 1947 ho dostala Alžběta jako svatební dar od svého otce a chtěla ho na sobě mít právě v den svatby. Předsvatební nervozita však zřejmě způsobila, že ho zapomněla v St. James’s Palace. Alžbětin tajemník tehdy pospíchal pro perlový náhrdelník, neváhal při tom použít automobil, který byl první po ruce, a to limuzínu norského krále. Cestou se ale dostal do zácpy, a tak z vozu vystoupil a do paláce musel dojít pěšky. Další komplikace nastaly v paláci, kde mu stráž nevěřila odříkanou historku a musela ji prověřit. Nakonec vše dobře dopadlo, a Alžběta se tak vdávala s perlami okolo krku.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Šperky

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

před 48 minutami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 1 hodinou

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 1 hodinou

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

Rusové radí Washingtonu: Podněcujete nenávist, peníze pro Kyjev dejte radši policii

Ruské špičky se v neděli vyjádřily k neúspěšnému pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kreml sice odsoudil násilí v politice, zároveň však ruská diplomacie popíchla Washington, aby peníze, které slouží k pomoci Ukrajině, použil raději k financování vnitřní bezpečnosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy