"Nejhorší ze všech zločinů". Jak to bylo s potraty v minulosti?

S problémem nechtěného těhotenství se lidstvo potýkalo od počátku své existence. Vedle užívání více či méně spolehlivých antikoncepčních prostředků byly praktikovány potraty. Umělé ukončení těhotenství se však vždy považovalo za těžký hřích a zločin.

Potrat, pokus o něj nebo zabití nenarozeného dítěte se v minulosti trestalo poměrně přísně. I přes tyto tresty ke zmíněným jevům docházelo. Nejstarší právní řád na našem území, Břetislavova statuta (pocházejí z roku 1039), potrat uvádějí jako „nejhorší zločin ze všech zločinů“. Podobně se o něm vyjadřuje také autor Homiliáře Opatovického.

Manželství a porodnost byly do velké míry doménou křesťanské církve. Jakékoliv zabránění početí nebo umělé přerušení těhotenství nebylo tolerováno. To však platilo v dobách středověku. Staré římské právo nepohlíželo na nenarozené dítě jako na živou bytost, a proto také nepovažovalo potrat za vraždu.

Teprve s christianizací se „vyhánění plodu“ stalo těžkým hříchem. To přímo souviselo s názorem tehdejších křesťanských autorit o tom, že i nenarozené dítě má duši. Teorie o tzv. oduševnění plodu byla uznávána ještě v první polovině 18. století. Ještě do 19. století se na potrat pohlíželo jako na vraždu. Trestána za tento zločin byla nejenom matka nenarozeného dítěte, ale také člověk, který jí při potratu pomáhal, tedy např. porodní bába. Zabití nenarozeného dítěte nebo novorozence se trestalo dokonce smrtí – provinilá žena mohla být nabodnuta na kůl nebo zaživa pohřbena. Z luhačovického panství se dochoval záznam z roku 1675, kdy byla jistá Marjeta z Podhradí za provedený potrat potrestána useknutím pravé ruky a pohřbením zaživa. Později byl trest smrti za tento zločin zmírněn na doživotní vězení. To platilo ovšem jenom v případě vraždy manželského dítěte. Žena, která nechtěla nemanželské dítě, v žaláři strávila deset až dvanáct let.

Až do poloviny 19. století se navíc netolerovala antikoncepce. Ve středověku bylo záměrné zabraňování otěhotnění spojováno s čarodějnictvím. Regulace porodnosti byla v našich zemích až do konce 19. století neznámým pojmem, alespoň oficiálně. Pochopitelně se lidé mnohdy snažili těhotenství zabránit, a to nejrůznějšími způsoby – třeba za pomocí bylinek či zaříkávání.

Protože byl potrat tabuizován, nedochovalo se mnoho písemných svědectví o jeho provádění. Jistý pramen představují soudní protokoly, ovšem o prostředcích sloužících k vyhnání plodu bychom se mohli dočíst třeba v herbářích již ze 13. století. K vyvolání potratu se používaly zejména bylinky, o čemž svědčí např. tato středověká zpráva:

„Která by mladice ze sebe zárodku vyhnati chtěla, daj jí píti bílého zvonečku, svařeného v pivě nebo ve víně, nezbude se ho (totiž plodu) nijakž, až se narodí, co by chtěla, dělala.“

Ženám, které nechtěně otěhotněly, pomáhaly často báby kořenářky nebo porodní báby. Někdy se jednalo o jednu osobu. Víno se skořicí, pivoňka, námel, konvalinka, černobýl nebo sléz – to je jenom několik přírodních prostředků vyvolávajících krvácení, a tedy potrat. Mezi další způsoby vyhánění plodu patřilo třeba mačkání břicha, zvedání těžkých věcí, koupel v horké vodě, skákání z výšky a podobně. Výše uvedené prostředky a způsoby se praktikovaly v lidovém prostředí ještě v minulém století.

V lidové kultuře dlouho přežívala víra o tom, že ženy, které se dopustily potratu nebo zabily novorozence, nenajdou po smrti klid, a tak budou bloudit po místě, kde za života spáchaly svůj hřích.

Na závěr je nutné zmínit, že potraty a zabití novorozeňat nebyly běžnou záležitostí. Naprostá většina žen po vlastním dítěti toužila – jednalo se o jakési naplnění manželství i smysl života. Pokud se žena rozhodla pro potrat, udělala to ze zoufalství a v těžké životní situaci.

Související

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

Více souvisejících

historie těhotenství potraty

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 51 minutami

před 58 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 6 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy