Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Život všestranně nadaného šlechtice skončil na popravišti

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic byl bezpochyby všestranně nadaným šlechticem. Vynikal v diplomacii i válečnictví, napsal cestopis, komponoval hudební skladby, údajně výborně ovládal hru na několik hudebních nástrojů a zpíval. Také se však aktivně zapojil do stavovského povstání, což ho přivedlo až na popraviště.

Šlechtic se narodil roku 1564 v obci Klenová v dnešním Plzeňském kraji do rodiny Jiřího Haranta z Polžic a Bezdružic a Marie Anny Janovské z Janovic. V Čechách však dlouho chlapec nepobyl, za studiem se totiž vydal do Tyrolska. Již během studií se u něj projevilo všestranné nadání – vynikal v zeměpisu, historii i hudbě a výtvarném umění, ovládal sedm jazyků.

Po studiích se aktivně zúčastnil bojů proti Turkům, později cestoval do Svaté země k Božímu hrobu. Osobně poznal Středomoří, Palestinu a Egypt. V roce 1608 vydal své zážitky z cest ve formě cestopisu s dlouhým názvem Putování aneb Cesta z Království českého do Benátek a odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta. Cestování mělo být Harantovi lékem na smutek a trápení po úmrtí první manželky, zároveň chtěl poznat a spatřit svatá místa, která znal z Bible. Na cestách ho doprovázel Heřman Václav Černín z Chudenic. Cestopis je velmi podrobný, podává přehled o počtu navštívených kostelů, klášterů nebo špitálů či lodí, na jejichž palubě se plavili. Harant si také zapisoval místní zvyky nebo vypozorované vlastnosti obyvatel. Na Krétě si například všiml prodejných a zrádných žen, muže zde popsal jako zloděje. Tak se také vyjádřil o Arabech, kteří ho na cestě přepadli a okradli. Naštěstí se přepadení odehrálo na území Egypta a Harant prý duchapřítomně schoval váček s penězi do písku, a tak nepřišel o veškeré finanční prostředky. Domů se však vrátil značně fyzicky, psychicky i finančně vyčerpán, a proto čtenářům své knihy radil, aby podobnou cestu raději ani neabsolvovali.

Když se Harant vrátil zpět do Čech, usadil se na dvoře Rudolfa II. Panovníkovi měl dokonce během jedné bujaré hostiny zachránit život – bouchl ho prý do zad, a tak se císař neudávil jídlem. Možná proto se roku 1601 Harant stal jeho dvorním radou a komorníkem. Po císařově smrti působil krátce ještě na dvoře Matyáše Habsburského, poté se přesunul na hrad Pecka, kde zejména komponoval hudební skladby.

Někdy v té době také konvertoval k protestantské víře a roku 1618 se účastnil stavovského povstání, kdy byl i velitelem dělostřelectva a vedl útok na císařský palác ve Vídni. „Zimním králem“ Fridrichem Falckým byl pověřen správou důležitých úřadů, ovšem pouze na krátkou dobu. Po prohře na Bílé hoře byl zajat a 21. června 1621 popraven na Staroměstském náměstí. Kat Jan Mydlář mu sťal hlavu jako třetímu a zároveň poslednímu z panského stavu. Pozůstalá vdova, Anna Saloména Hradištská z Hořovic si vymohla, že ostatky manžela mohly být jako jediné z popravených důstojně pochovány, a to ve farním kostele v Pecce. Sama pak konvertovala zpět ke katolické víře a o několik let později se stala manželkou Harantova někdejšího blízkého přítele Heřmana Václava Černína z Chudenic.

Související

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

Více souvisejících

historie Staroměstské náměstí Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic staroměstská exekuce

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy