Milostné pletky v literárních kruzích 19. století. Božena Němcová a Karolina Světlá byly svým manželům nevěrné

K hlavním tématům literárních děl v 19. století patřila láska – romantická, vášnivá, ale i dramatická nebo tragická. Spisovatelé a spisovatelky tohoto období lásku také prožívali různými způsoby, a to i mnohdy mezi sebou v literárních kruzích. To je případ mileneckého páru Boženy Němcové a Václava Bolemíra Nebeského nebo dvojice Karoliny Světlé a Jana Nerudy.

Obě spisovatelky byly vdané, milostný poměr udržovaly mimo manželství, čímž si vysloužily opovržení a kritiku ze strany tehdejší konzervativní společnosti. Říká se však, že lásce se nedá poručit.

Božena Němcová a Václav Bolemír Nebeský

V případě Boženy Němcové to platilo hned několikrát. Spisovatelka se vdávala „z rozumu“, její manžel Josef Němec byl výrazně starší a vybrali jí ho rodiče. Němcová již od počátku manželství pociťovala smutek a neštěstí, svého muže nikdy nemilovala. Dle některých dochovaných dobových pramenů nebyla vůbec dobrou hospodyní a manželkou, za zavřenými dveřmi mělo docházet ve vztahu k hádkám i domácímu násilí. Josef Němec prý býval zvlášť krutý, když se napil alkoholu, což se stávalo poměrně často. Kvůli milostným románkům své manželky a její neschopnosti hospodařit s rodinným rozpočtem podal žádost o rozvod. V 19. století však byly rozluky manželství umožněny pouze ve výjimečných případech, ke kterým rodina Němcova nepatřila.

V roce 1842 se Božena Němcová intimně sblížila s básníkem Václavem Bolemírem Nebeským, který je dodnes tak trochu neznámou osobností. Patřil však k významným obrozeneckým autorům, přátelil se s Josefem Kajetánem Tylem, Karlem Jaromírem Erbenem nebo Karlem Havlíčkem Borovským, v jeho díle je patrný vliv Karla Hynka Máchy. Aktivně se zapojil do akcí revolučního roku 1848 a poté působil i jako poslanec v Říšském sněmu, nějaký čas byl i redaktorem Národních novin nebo Časopisu Českého musea. V Národním muzeu pracoval pak až do roku 1874.

Boženu Němcovou Nebeský poznal na počátku února 1842 na plese na pražském Žofíně. Tehdy trávila čas spisovatelka v Praze poprvé. Krátce po seznámení na bále se dvojice začala scházet, často spolu chodili na procházky, při kterých si dlouho povídali. Tento přátelský vztah brzy přerostl v intimní poměr, který však netrval dlouho. Na podzim téhož roku se Nebeský vrátil na studia do Vídně. Němcová ztrátu přítele a milence nesla velmi těžce a tak moc se trápila, až se to projevilo na jejím zdravotním stavu. Navíc se prý o nevěře své manželky dozvěděl Josef Němec, kvůli čemuž se manželé hrozivě pohádali. Paradoxem je, že po smrti Boženy Němcové se manžel Josef Němec i milenec Václav Bolemír Nebeský spojili, aby roztřídili písemnou pozůstalost Němcové a spolu se zasloužili o její vydání.

Karolina Světlá a Jan Neruda

V literárních kruzích 19. století se zrodila i další láska – mezi Karolinou Světlou a Janem Nerudou. Tato dvojice se taktéž seznámila na plese. Tehdy byla spisovatelka vdaná za profesora Petra Mužáka, kterého poznala již jako děvčátko, když jí vyučoval hře na klavír. V manželství však spisovatelka působící pod pseudonymem Karolina Světlá (vlastním jménem Johanna Rottová, provdaná Mužáková) lásku nenašla, tu prožila s Janem Nerudou, a to zejména prostřednictvím milostné korespondence. Světlá byla starší než Neruda, který v ní nespatřoval pouze milovanou bytost, ale také jakousi ochránkyni. Spisovatelka mu skutečně v mnohém pomáhala, především finančně, protože Neruda měl neustálé dluhy. Zatímco Karolina Světlá s otevřeným vyznáním lásky v dopisech šetřila, Jan Neruda se často ze svých citů vyznával – třeba takto:

„Má vášeň k Tobě se vytříbila, proměnila se v lásku, v svatou, čistou lásku. Tato láska učinila ze mne to, čím jsi Ty, jsme si teď rovnější. Víc Ti nabízet nebudu, ale také si ji zakázat nedám. Když jsi ji nepřijala, tedy zůstane ležet v mém srdci.“

Milostný vztah mezi Světlou a Nerudou skončil jeho prozrazením a následným skandálem. Vše se provalilo, když spisovatelka prodávala rodinný šperk, aby Nerudovi poskytla peníze, a zabránila tak jeho uvěznění pro dluhy. Světlá se po tomto negativním zážitku uzavřela do sebe a většinu času trávila na venkově, kde psala své romány. Neruda oproti tomu střídal náruče milenek a nikdy se neoženil.

Související

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident Komentář

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

Více souvisejících

historie Láska, intimnosti, vztahy Božena Němcová Karolina Světlá

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

včera

Petr Pavel

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel

 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

včera

Americký dolar

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.

včera

Mexiko, ilustrační foto

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní

Mexické úřady v uplynulých měsících nevpustily do země desítky českých turistů. Dnes to na dotaz ČTK sdělila česká konzulka v Mexiku Zdeňka Šubrová. Podle ní se problém týká také návštěvníků z jiných evropských a latinskoamerických zemí. Úřady turisty po příletu do země na několik hodin či dní zadrží. Mexická policie tvrdí, že jen vymáhá platné zákony. České velvyslanectví proti postupu mexických úřadů protestovalo. O problémech českých cestovatelů v Mexiku informoval i server Česká justice.

včera

ústr

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je nejvyšším orgánem ústavu, se zastala ředitele Ladislava Kudrny ve sporu s částí zaměstnanců. Podle rady ředitel svými kroky naplňuje koncepci, s kterou byl do funkce zvolen. Usnesení rady poskytl ČTK mluvčí ústavu Martin Vacek. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl dnes serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.

včera

Kyjev

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce ve druhém letošním pololetí předložit zákon s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese. Pravidla by pak měla v praxi začít platit nejpozději v roce 2025. Jurečka to řekl dnes večer v Praze odborářům svazu KOVO. Podle ministra je v koalici na dřívějších penzích shoda a "doladit" se musí výčet pracovníků i podmínky pro zaměstnavatele. Jednat o tom chce šéf resortu práce a sociálních věcí příští měsíc.

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem podepsal dohodu o obnovení cest izraelských studentů do bývalých nacistických koncentračních táborů na území Polska. Izraelský tisk minulý týden dohodu avizoval jako krok na cestě k úplnému obnovení izraelsko-polských vztahů, které v posledních letech kalily spory kvůli polským zákonům ohledně holokaustu a s tím souvisejícím omezením restitucí. Oba státy kvůli tomu načas odvolaly své velvyslance - v polském případě až dosud.

včera

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.

včera

Marija Lvovová-Bělovová

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová dnes uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud (ICC) obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. ICC na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC dnes odsoudil výhrůžky ze strany Ruska.

včera

Ilustrační foto

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy. Severu iDNES.cz to dnes potvrdila mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

včera

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil. ČTK to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce představit balíček opatření pro konsolidaci státního rozpočtu do konce dubna. První čtení příslušného zákona ve Sněmovně by se mělo uskutečnit ještě před prázdninami. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy