Milostné pletky v literárních kruzích 19. století. Božena Němcová a Karolina Světlá byly svým manželům nevěrné

K hlavním tématům literárních děl v 19. století patřila láska – romantická, vášnivá, ale i dramatická nebo tragická. Spisovatelé a spisovatelky tohoto období lásku také prožívali různými způsoby, a to i mnohdy mezi sebou v literárních kruzích. To je případ mileneckého páru Boženy Němcové a Václava Bolemíra Nebeského nebo dvojice Karoliny Světlé a Jana Nerudy.

Obě spisovatelky byly vdané, milostný poměr udržovaly mimo manželství, čímž si vysloužily opovržení a kritiku ze strany tehdejší konzervativní společnosti. Říká se však, že lásce se nedá poručit.

Božena Němcová a Václav Bolemír Nebeský

V případě Boženy Němcové to platilo hned několikrát. Spisovatelka se vdávala „z rozumu“, její manžel Josef Němec byl výrazně starší a vybrali jí ho rodiče. Němcová již od počátku manželství pociťovala smutek a neštěstí, svého muže nikdy nemilovala. Dle některých dochovaných dobových pramenů nebyla vůbec dobrou hospodyní a manželkou, za zavřenými dveřmi mělo docházet ve vztahu k hádkám i domácímu násilí. Josef Němec prý býval zvlášť krutý, když se napil alkoholu, což se stávalo poměrně často. Kvůli milostným románkům své manželky a její neschopnosti hospodařit s rodinným rozpočtem podal žádost o rozvod. V 19. století však byly rozluky manželství umožněny pouze ve výjimečných případech, ke kterým rodina Němcova nepatřila.

V roce 1842 se Božena Němcová intimně sblížila s básníkem Václavem Bolemírem Nebeským, který je dodnes tak trochu neznámou osobností. Patřil však k významným obrozeneckým autorům, přátelil se s Josefem Kajetánem Tylem, Karlem Jaromírem Erbenem nebo Karlem Havlíčkem Borovským, v jeho díle je patrný vliv Karla Hynka Máchy. Aktivně se zapojil do akcí revolučního roku 1848 a poté působil i jako poslanec v Říšském sněmu, nějaký čas byl i redaktorem Národních novin nebo Časopisu Českého musea. V Národním muzeu pracoval pak až do roku 1874.

Boženu Němcovou Nebeský poznal na počátku února 1842 na plese na pražském Žofíně. Tehdy trávila čas spisovatelka v Praze poprvé. Krátce po seznámení na bále se dvojice začala scházet, často spolu chodili na procházky, při kterých si dlouho povídali. Tento přátelský vztah brzy přerostl v intimní poměr, který však netrval dlouho. Na podzim téhož roku se Nebeský vrátil na studia do Vídně. Němcová ztrátu přítele a milence nesla velmi těžce a tak moc se trápila, až se to projevilo na jejím zdravotním stavu. Navíc se prý o nevěře své manželky dozvěděl Josef Němec, kvůli čemuž se manželé hrozivě pohádali. Paradoxem je, že po smrti Boženy Němcové se manžel Josef Němec i milenec Václav Bolemír Nebeský spojili, aby roztřídili písemnou pozůstalost Němcové a spolu se zasloužili o její vydání.

Karolina Světlá a Jan Neruda

V literárních kruzích 19. století se zrodila i další láska – mezi Karolinou Světlou a Janem Nerudou. Tato dvojice se taktéž seznámila na plese. Tehdy byla spisovatelka vdaná za profesora Petra Mužáka, kterého poznala již jako děvčátko, když jí vyučoval hře na klavír. V manželství však spisovatelka působící pod pseudonymem Karolina Světlá (vlastním jménem Johanna Rottová, provdaná Mužáková) lásku nenašla, tu prožila s Janem Nerudou, a to zejména prostřednictvím milostné korespondence. Světlá byla starší než Neruda, který v ní nespatřoval pouze milovanou bytost, ale také jakousi ochránkyni. Spisovatelka mu skutečně v mnohém pomáhala, především finančně, protože Neruda měl neustálé dluhy. Zatímco Karolina Světlá s otevřeným vyznáním lásky v dopisech šetřila, Jan Neruda se často ze svých citů vyznával – třeba takto:

„Má vášeň k Tobě se vytříbila, proměnila se v lásku, v svatou, čistou lásku. Tato láska učinila ze mne to, čím jsi Ty, jsme si teď rovnější. Víc Ti nabízet nebudu, ale také si ji zakázat nedám. Když jsi ji nepřijala, tedy zůstane ležet v mém srdci.“

Milostný vztah mezi Světlou a Nerudou skončil jeho prozrazením a následným skandálem. Vše se provalilo, když spisovatelka prodávala rodinný šperk, aby Nerudovi poskytla peníze, a zabránila tak jeho uvěznění pro dluhy. Světlá se po tomto negativním zážitku uzavřela do sebe a většinu času trávila na venkově, kde psala své romány. Neruda oproti tomu střídal náruče milenek a nikdy se neoženil.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Láska, intimnosti, vztahy Božena Němcová Karolina Světlá

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy