Mocnými na okamžik. Kteří panovníci vládli nejkratší dobu?

Mezi nejdéle vládnoucí panovníky v dějinách Evropy patřil Ludvík XIV., král Francie, dnes například britská královna Alžběta II. Jejich vláda se počítá na celá desetiletí. Který z panovníků však vládl nejkratší dobu? A jak dlouho trvalo nejkratší panování?

Síla a prosperita všech zemí na světě se v minulosti často odvíjela od schopnosti jejich vládců. O to větší štěstí měly ty země, kterým vládl osvícený panovník po dlouhou dobu, neboť tak zaručoval jistou stabilitu. Co se ovšem dělo v případech, kdy panovník vládl jen pár chvil? Mohl zanechat významnou stopu v historii? A jaká je nejkratší známá doba vlády?

Své by o tom jistě mohl vyprávět například Michail II. Alexandrovič z rodu Romanovců, mladší bratr cara Mikuláše II. Od svého dětství byl titulován jako ruský velkokníže s titulem Imperátorská výsost. Pozice hlavy Ruska příslušela jeho staršímu bratrovi, zatímco Michail se uplatnil jako vojevůdce. Přesto byly jeho šance na získání trůnu poměrně silné.

To bylo dáno především tím, že Mikuláš II. neměl po dlouhou dobu mužského potomka. Navíc po té, co v roce 1899 zemřel velkokníže Georgij Alexandrovič, druhý syn Mikulášova a Michailova otce, který byl titulován cesarevič, tedy budoucí nástupce trůn, stal se přímým následníkem nejmladší Michail. To se změnilo až v roce 1904, kdy se carovi narodil syn Alexej. V případě Mikulášovi smrti byl Michail určen jako regent za cesareviče až do dosažení jeho plnoletosti.

Situace se ovšem opět dramaticky změnila ke konci první světové války. Po tzv. Únorové revoluci v roce 1917, po níž padla vláda, došlo nakonec k abdikaci cara Mikuláš II. Ten se vzdal vlády ve prospěch svého bratra Michaila.

Někteří historikové tak považují Michaila za posledního, v pořadí patnáctého, ruského cara. 15. března roku 1917 Michail dostal telegram od bratra Mikuláše II., v němž byl titulován „všeruským carem Michailem“. Tímto aktem se tak Michail de facto stal ruským carem. Jeho panování však trvalo sotva jednu noc. Již následujícího dne přijetí ruského trůnu odmítl a předal vládu Prozatímní vládě. Dokument přitom podepsal pouze s titulem velkoknížete.

Názory na to, zda by měl být zařazen mezi ruské cary, se tak rozcházejí. Proti mluví skutečnosti, že nebyl korunován, formálně odmítl přijetí trůnu, nepoužíval carský titul ani nevládl. Každopádně právě od Michaila pochází poslední vládní dokument podepsaný osobou z domu Romanovců, byť jeho „vláda“ trvala pouhých 16 hodin. O něco později byl 13. června 1918 zastřelen bolševiky u Permu na Urale.

Ještě kratší vlády si užil čínský císař zvaný Wanyan Chenglin, vlastním jménem Hudun, z dynastie Jin. Ta sice ovládala Čínu po více než sto let, vláda posledního císaře z tohoto rodu však trvala jen několik hodin.

Wanyan Chenglin byl původně vojenským generálem. Trůn zdědil po svém předchůdci, císaři Aizongovi, který během obléhání Caizhou spáchal sebevraždu. Wanyan se však titulu vládce netěšil dlouho, neboť ve stejný den, kdy se stal císařem, padl v rámci bojů proti Mongolům. Vládl pouhých 12 hodin. V Číně je dnes historiky nazýván také jako císař Mo, což v překladu znamená „poslední císař“.

Asi nejkratší dobu vlády si užil Ludvík Antonín, vévoda z Angoulême. Byl francouzským princem z dynastie Bourbonů a posledním francouzským dauphinem. Po sesazení a abdikaci krále Karla X. se v roce 1830 stal králem jako Ludvík XIX. a to na pouhých 20 minut. Poté musel i on ustoupit nátlaku a abdikovat jako jeho otec, tentokrát ve prospěch svého 10letého synovce Jindřicha, hraběte de Chambord. Po bojkotu sněmovny se však posledním francouzským králem nakonec stal Ludvík Filip, hrabě Orleánský, z vedlejší linie rodu Bourbonů, Bourbon-Orléans.

Zajímavostí z dalších osudů Ludvíka Antonína je fakt, že po abdikaci odcestoval s rodinou do Rakouského císařství. V letech 1832–1836 pobýval i na Pražském hradě.

Související

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Více souvisejících

historie zajímavosti evropa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy