Ochrana před mrazem i módní doplněk. Rukavice mají zajímavou minulost. Víte, kde se vzaly?

Do rukavic dnes naprosto běžně schováváme ruce v chladném a mrazivém období. Zdánlivě obyčejný oděv má dlouhou a zajímavou historii, během které plnil nejenom funkci ochrany před mrazem, ale také módního doplňku či symbolu společenského postavení.

Historie rukavic sahá až do dob starověkých říší, doklady o jejich používání pocházejí ze starého Řecka a Říma, dále například z Perské říše nebo dávných severských kultur. Nejstarší rukavice měly podobu tzv. palčáků, tedy jakéhosi návleku na ruce s odděleným prostorem pro palec. Postupem času se tento tvar ukázal jako nepříliš praktický, protože dlaň omezoval v citlivosti i pohybu. Tak vznikly inovované rukavice, u kterých již měl každý prst svůj samostatný prostor. Starověké rukavice se vyráběly z kůže, kožešiny i z tkaných textilií. Sloužily jako ochranný prostředek při nepřízni počasí či při lovu a boji. Později se z rukavic stala symbolická součást oděvu, která určovala společenské postavení nebo se využívala jen při zvláštních příležitostech, například náboženských obřadech.

Zejména ve středověku se výrazně proměnila funkce rukavic. Zatímco dříve převažovalo jejich praktické používání coby ochrany před zimou, nyní se staly výsadou jistých společenských vrstev. Praktický účel si rukavice zachovaly v případě středověkých rytířů, kteří je využívali na turnajích. Ovšem i v rytířské kultuře se obyčejné rukavice změnily v symbol tohoto vyššího stavu. Protože se rukavice začaly používat také při církevních obřadech, pojily se i s duchovními představiteli. Rovněž panovník nosil rukavice, a to zpravidla z drahých materiálů a přepychově zdobené. Rukavice duchovních a králů i císařů byly vyšívané zlatem či stříbrem s aplikacemi z perel či drahých kamenů. Součást korunovačního roucha tvořily také rukavice ušité speciálně pro tuto příležitost.

Do ženského světa rukavice pronikly někdy ve 12. století. Jako módní doplněk a ukazatel společenského postavení je začaly oblékat manželky panovníků a šlechticů. Středověké dámské rukavičky bývaly dlouhé, většinou dosahovaly až po lokty, a luxusně zdobené výšivkami a kamínky. Dámy často rukavice kombinovaly s prsteny, čímž vytvářely elegantnější vzhled. Rukavičky si jako módní doplněk oblíbila prý především anglická královna Alžběta I., která si nechávala ty nejdražší kousky dovážet ze zahraničí. 

O výrobě rukavic, tedy o rukavičkářském řemesle, máme na našem území dochované písemné zmínky od dob panování Karla IV. Rukavic se tehdy zhotovovalo velmi malé množství určené právě jen pro ty nejprivilegovanější společenské třídy. Proto bohatě postačovala domácí výroba. Někdy od 18. století, kdy již móda a potřeba rukavic pronikala do nejširších vrstev společnosti, začaly vznikat první specializované manufaktury. Dlouho se však tato část oděvu i v těchto továrnách šila ručně, protože neexistoval stroj, který by tak jemnou práci zvládl.

Rukavice se navíc často zhotovovaly přímo na míru jejich nositele, tedy na objednávku. S novinkou v oboru přišel v první polovině 19. století francouzský rukavičkářský mistr Xavier Jouvin z Grenoblu. Ten dlouhá léta studoval při své práci lidské ruce a jejich variabilitu, až nakonec stanovil přes 30 velikostí lidských rukou. Podle tohoto zjištění pak začal vyrábět rukavice ve velkém pomocí speciálních lisů a nožů, a tak si vždy zákazník vybral produkt, který mu padl. Jeho vynález, tzv. tvarové nože, se brzy rozšířil i za hranice Francie. Čím více se postupem času zjednodušovala a zrychlovala velkovýroba rukavic, tím rychleji pronikal tento oděvní doplněk i do světa módy. 

Na našem území se v 19. století hlavním městem rukavičkářství stala středočeská Dobříš. Počátkem 20. století se tu již zhotovovaly všechny známé druhy rukavic a dobříšský podnik byl největším producentem tohoto zboží v zemi. Zde ostatně výroba rukavic přetrvala dodnes.

Související

Obchod s oděvy

Velkých řetězců s módou na českém trhu působí asi 12, spadá pod ně zhruba 20 značek

Velkých řetězců s módou v současné době na českém trhu působí asi 12, funguje pod nimi zhruba 20 značek. ČTK to řekl partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ze společnosti Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček. Mezi nejvýznamnější sítě patří podle něj švédská H&M. Ta svůj první obchod otevřela 13. září 1947 ve městě Västeraas ve středním Švédsku, tehdy pod názvem Hennes.

Více souvisejících

oděvy

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

před 1 hodinou

Vlaky

Kvůli poruše vedení u Chocně vlaky dvě hodiny nejely

Kvůli najetí vlaku do takzvané hákovnice na trakčním vedení mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál dnes odpoledne dvě hodiny provoz na hlavním koridoru Praha - Ostrava. Vlaky čekaly ve stanicích a některé nabraly až dvouhodinová zpoždění. "Provoz byl obnoven ve 14:58, vlaky se postupně rozjíždějí," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

před 1 hodinou

Obchody

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o až 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli. Sněmovna i Senát tento týden schválily výcvik až 4000 ukrajinských vojáků v Česku do konce příštího roku.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Protesty za práva žen v Íránu

Írán po sérii masových protestů a tragédií ruší mravnostní policii. Dohlížela i na nošení šátků

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom. Ministerstvo vnitra, které za mravnostní policie zodpovídá, zatím zprávu nijak nekomentovalo.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 5 hodinami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 6 hodinami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 7 hodinami

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy