Předchůdkyně Alžběty II. Jaké byly její maminka, babička a prababička?

Zesnulá britská královna Alžběta II. se bezpochyby svou 70 let trvající vládou nesmazatelně zapsala do historie. Vliv na ní jistě měly její předchůdkyně na trůnu a nejbližší příbuzné. Jaká byla její maminka, babička a prababička?

Královna matka

Maminka královny Alžběty II. se jmenovala Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon. Na svět přišla čtvrtého srpnového dne roku 1900 do skotské aristokratické rodiny Bowes-Lyon. Jejím rodištěm byl hrad Glamis, jehož základy pocházejí již z 11. století. Sídlo se stalo kulisou slavnému dramatikovi Williamu Shakespearovi pro dějiště tragédie Macbeth.

Elizabeth žila poměrně nenápadným životem do roku 1923, kdy se provdala za vévodu z Yorku Alberta, druhorozeného syna krále Jiřího V. Údajně si člena královské rodiny zprvu vůbec nechtěla vzít a dokonce dvakrát mu odpověděla na žádost o roku „ne“. Po dvou letech dvoření a nadbíhání nakonec Elizabeth se svatbou souhlasila. Manželé tehdy nečekali, že by se někdy stali královským párem. V roce 1936 se to však stalo skutečností, když se král Eduard VIII. vzdal vlády, aby se mohl oženit s dvakrát rozvedenou ženou Wallis Simpson.

Albert se tak stal králem a přijal jméno Jiří VI. Na královskou funkci se necítil být připraven a dlouho se rozmýšlel, zda ji vůbec přijme. Jeho manželka ho však již od počátku velice podporovala a za všech okolností stála věrně po jeho boku. Albert měl například obavy z veřejných projevů kvůli svému handicapu, koktání. Elizabeth mu proto sehnala výborného odborníka na vady řeči, který králi pomohl nejrůznějšími řečovými cvičeními problém s mluvením překonat.

Stejnou oporou byla svému manželovi Elizabeth také po celou náročnou dobu druhé světové války. Tehdy rovněž velmi povzbudila celý národ, když zůstala v Londýně i v čase jeho bombardování. Ne náhodou ji Adolf Hitler nazval jako „nejnebezpečnější ženu Evropy“. V Británii se mezitím o královně začalo hovořit jako o neskutečně silné ženě, což ještě zesílilo, když král a její milovaný manžel v pouhých 56 letech náhle zemřel.

Alžběta, královna matka, zemřela dne 30. března 2002 ve věku požehnaných 101 let.

Marie z Tecku

Babičkou Alžběty II. byla Marie z Tecku. Narodila se 26. května 1867 v londýnském Kensingtonském paláci jako nejstarší dítě aristokratů Františka z Tecku a Marie Adelaid z Cambridge. Ta byla vnučkou britského krále Jiřího III. Marie z Tecku se původně měla provdat za svého vzdáleného příbuzného Alberta Viktora, nejstaršího potomka prince z Walesu. Tento sňatek naplánovala královna Viktorie, která doufala, že pevná a konzervativní Marie usměrní jejího temperamentního vnuka Alberta. Ten však brzy po zásnubách zemřel, a Marie si tak měla vzít jeho bratra Jiřího. Jiří se do ní prý velmi zamiloval a po celou dobu vztahu jí psal romantické dopisy plné vyznání lásky v časech, kdy pobýval mimo Anglii.

Marie z Tecku se musela během života vyrovnat s mnoha nepříjemnými situacemi, například když její syn vůbec poprvé v britské historii abdikoval kvůli dvakrát rozvedené Američance nebo s vážnou nemocí a brzkým úmrtím potomka.

Marie Adelaida z Cambridge

Matkou Marie z Tucku a prababičkou Alžběty II. byla Marie Adelaida z Cambridge. Pocházela z německého Hannoveru, kde strávila dětství. Její sestřenicí byla královna Viktorie. Sama Marie, ač měla původ ve významných šlechtických rodinách, žila velmi nenápadně až přehlíženě. Dlouho zůstávala svobodná, ještě ve 30 letech o ní nikdo nejevil zájem, na což tehdejší společnost pohlížela s nelibostí. Kvůli tomu a své postavě se stala i terčem posměšků a přezdívalo se jí „tlustá Marie“. Nadváha, špatná finanční situace i věk se staly překážkou při hledání ženicha. Nakonec se přeci jen našel vhodný muž královské krve, a to František z Tecku. Pár nikdy neusedl na královský trůn, celý život ho ale pojil úzký vztah s královnou Viktorií, která ho mnohdy finančně podporovala. Poskytla jim i sídlo k bydlení a mnohdy platila za svou příbuznou dluhy. Marie s Františkem totiž žili přepychovým životem, aniž by na to měli peníze. Marie si prý velmi ráda a často dopřávala dobré a drahé jídlo a utrácela za luxusní šaty. Kvůli zadlužení byla nucena se svým manželem na nějaký čas utéct z Anglie. Ke konci života se však dokázala uskromnit a dokonce začala významně podporovat charitu.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. historie britská královna

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy