Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Třetí vlna nebezpečné nemoci

Onemocnění, pro které se ujalo označení španělská chřipka, se začalo ve světě poprvé rozšiřovat na jaře roku 1918. Tehdy se mezi lidmi velmi rychle šířila a brzy nabyla pandemického rázu. Nevyžádala si ovšem ještě tolik obětí, ve velkém nemoc zabíjela až ve druhé vlně na podzim roku 1918. Na počátku roku následujícího přišla vlna třetí, znovu méně smrtící, ale silná. 

Mnoho zpráv o nebezpečném onemocnění se již počátkem roku 1919 objevilo v denním tisku po celém světě. Také noviny v našich zemích přinášely denně informace o řádění španělské chřipky, a to u nás i v zahraničí. Koncem ledna 1919 se tak mohli kupříkladu Pražané dočíst o tom, že v Itálii zemřelo na španělskou chřipku během pouhých čtrnácti dnů od začátku roku bezmála 16 a půl tisíce lidí! V novinách na Moravě se zase psalo, že v islandském Reykjavíku podlehlo onemocnění za jediný den, na Nový rok, více než 600 osob. Rakve se v této zemi údajně vyráběly v nepřetržitých provozech a stejně nestačily pro všechny oběti epidemie. Proto se mnozí mrtví pohřbili jen v jednoduchých dřevěných bednách. Neměl zde kdo prodávat léky, protože všechny lékárny se zavřely kvůli onemocnění pracovníků. Podobná situace panovala i ve Švédsku, kde se rychle otevíraly provizorní nemocnice. O moc lepší to nebylo ani v Anglii nebo ve Spojených státech amerických. V našich zemích se španělská chřipka naplno projevila ve druhé polovině února a řádila až do konce března 1919.

Slavné oběti epidemie

Nemocných tedy roku 1919 přibývalo i po tisících denně, obětí bylo také poměrně dost, i když méně, než v předchozí vlně. Španělská chřipka zabila před 105 lety také některé významné osobnosti. Dne 16. ledna 1919 na ni zemřel prezident Brazílie Francisco de Paula Rodrigues Alves. Ten byl koncem roku 1918 zvolen prezidentem země již podruhé, role hlavy státu se ale tehdy prakticky neujal. Zanedlouho po svém zvolení totiž onemocněl a následně ve věku 70 let zemřel.

V Londýně zemřel dne 12. února 1919 teprve třiačtyřicetiletý malíř Harold John Wilde Gilman, který proslul svými impresionistickými portréty a krajinomalbami. Již od dětství měl chatrné zdraví a nákaza španělskou chřipkou se mu stala osudnou.

V únoru roku 1919 schvátila španělská chřipka také bývalého císaře habsburské monarchie Karla I., ten měl štěstí a z nemoci se zotavil. Někdejšího habsburského panovníka ještě dlouho po prodělaném onemocnění trápila srdeční slabost, a proto k sobě nějaký čas nepouštěl žádné návštěvy. Podlomené zdraví Habsburkovi zůstalo, o pár let později, v dubnu roku 1922 zemřel ve věku pouhých 34 let na zápal plic.

Dne 16. února 1919 podlehla zákeřné chřipce tehdejší slavná ukrajinská herečka Vera Cholodnaja, kráska stříbrného plátna. Objevila se v mnohých němých filmech, kde se proslavila jako vůbec první žena. Její manžel Vladimir byl zase prvním automobilovým závodníkem v zemi. Vera se dožila jenom 25 let, oficiálně zemřela na španělskou chřipku. Dle jiných názorů se však měla stát obětí bolševiků, jimž byla trnem v oku. Jako nepohodlnou osobu ji prý otrávili. 

Ve věku 48 let zabila španělská chřipka dne 24. března 1919 německého sochaře Franze Metznera, rodáka ze západních Čech. Zapsal se do historie především výzdobou monumentálního památníku Bitvy národů v Lipsku. Jeho dílo se dochovalo i na našem území, například v Praze nebo Teplicích. Mnoho jeho soch, reliéfů či pomníků u nás se nelíbilo nacistickému a následně i komunistickému režimu, a tak byly bohužel nenávratně zničeny.

Související

Více souvisejících

nemoci španělská chřipka úmrtí historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy