Svatí a nemoci. Kdo má ochraňovat proti moru, tuberkulóze nebo proti rakovině prsu?

Důležitou roli v životě našich předků měli světci. Lidé projevovali úctu třeba patronům svých řemesel nebo měst. Také věřili, že je svatí dokáží ochránit v těžkých životních situacích a před chorobami a zdravotními problémy. Kdo ze svatých je patronem proti moru, kdo proti tuberkulóze, rakovině prsu nebo třeba bolestem zad?

K nejobávanějším a nejnebezpečnějším chorobám v dějinách patřil mor. Není proto divu, že má lidstvo proti morovým epidemiím ochraňovat hned několik světců. Patronem proti moru je třeba svatý Rochus z Montpellieru, který bývá zobrazován s morovou ránou na noze, s poutnickou holí a se psem. Tento světec je také ochráncem lékařů, chirurgů, nemocnic a nemocných a zdravotně postižených osob. Legenda praví, že Rochus se narodil do bohaté rodiny na jihu Francie. Když osiřel, daroval veškeré dědictví chudým a rozhodl se vydat na pouť do Říma. Po cestě procházel i místy zasaženými morovou nákazou, nemocným obětavě pomáhal a některé dokonce zázračně vyléčil. Sám se nemocí nakazil, a proto se prý usadil na odlehlém místě, kde hodlal také zemřít. Všiml si ho však toulavý pes, který mu přinášel chléb, a zachránil mu tak život. Rochus se zanedlouho uzdravil, na nohách mu ale zůstaly ošklivé morové vředy. Zemřel za několik let ve vězení, kde byl držen za údajné vyzvědačství. Kult svatého Rocha z Montpellieru se rozšířil zejména od 15. století, kdy se lidé ke světci přimlouvali za uzdravení nemocných morem. Světec má chránit lidstvo také při epidemii cholery nebo proti vzteklině.

Před morem, ale také před zažívacími problémy má ochraňovat svatý Karel Boromejský. Svůj původ má ve významné šlechtické rodině, jeho strýcem byl papež Pius IV. U něho Karel po studiích práv působil jako sekretář a později se stal arcibiskupem v Miláně. Bývá popisován jako člověk velmi skromný a obětavý, který často sám pečoval o chudé a nemocné, především v době morové epidemie. Jeho obětavost a pracovitost ho nakonec stála život – zemřel v důsledku dlouhodobého vyčerpání ve věku 46 let.

Také světice jsou ochránkyněmi před morem. Svatá Rozálie měla být nápomocná při morových a jiných epidemiích, chránit měla rovněž před zemětřesením. Světice je zobrazována v jeskyni se svými atributy – lebkou a věncem bílých růží. Rozálie pocházela ze šlechtického rodu, který byl spřízněný s královským párem. Proto již mladá dívka trávila značný čas na královském dvoře. Ačkoliv měla být provdána za jednoho významného hraběte, Rozálie se rozhodla k zaslíbení Kristu a uchýlila se do kláštera. Později přešla k asketickému životu v jeskyni, která se proto stala jejím atributem. Rozálie zemřela zřejmě v roce 1166, teprve roku 1624 došlo k objevení jejího hrobu. Tehdy v Palermu udeřil mor, kterému podlehlo mnoho obyvatel. Spolu s objevením ostatků Rozálie se morová nákaza z města zázračně vytratila. Když mor zasáhl zemi znovu roku 1743, místní se začali modlit ke svaté Rozálii a město zůstalo ušetřeno. Další světicí ochraňující před morem a horečkami je svatá Barbora, která zemřela jako mučednice.

Neštovice také patřily mezi velmi nebezpečné nemoci. Proti nim má chránit svatá Rita z Cassia, která je považována také za pomocnici v těžkých životních situacích, patronku nešťastných manželství a neplodných žen. Jako řeholnice se starala o nemocné morem, sama zemřela údajně na tuberkulózu.

A právě tuberkulóza představovala v dějinách také velké nebezpečí. Patronkou proti této chorobě je svatá Terezie z Lisieux. Ta sama této nemoci podlehla roku 1897 ve věku pouhých 24 let. Svatá Terezie je také patronkou nemocných AIDS, stejně jako svatý Alois Gonzaga nebo svatý Peregrin z Laziosi.

Obávanou chorobou moderní doby je rakovina. Před tou nás má chránit svatý Jiljí, poustevník, který žil v 1. století našeho letopočtu. Ve středověku se řadil mezi nejoblíbenější světce a byl uctíván jako patron žebráků, pastevců nebo kovářů. Později se vzýval při neplodnosti a rakovině. Proti rakovině prsu má ochraňovat svatá Agáta, jedna z křesťanských mučednic. Pro svou víru byla krutě mučena – natahována na skřipec, bičována, její kůži drásali železnými hřebeny a pálili pochodněmi. Celé mučení bylo zakončeno uříznutí ňader, a proto má světice ochraňovat ňadra jiných žen. Svatá Agáta bývá zobrazována se svými atributy, s ňadry na podnose.

Život dokáží znepříjemnit také nejrůznější bolesti, které se s nemocemi pojí. Proto i proti nim světci ochraňují. Patronem proti bolestem břicha je již zmíněný svatý Karel Boromejský, proti bolestem kolen svatý Rochus z Montpellieru. Bolestem hlavy má zabraňovat svatá Anastázie ze Sirmia, která byla ve 3. století upálena pro křesťanskou víru, nebo svatá Kateřina Sienská či svatý Štěpán, který byl v 1. století pro svou víru ukamenován. Proti bolestem zubů chrání svatá Apolena z Alexandrie, jejímž atributem jsou kleště s vytrhnutým zubem, protože jí při mučení byly vytrhány všechny zuby. Tato světice je také patronkou zubařů. Bolest zad má zmírnit svatý Tomáš, jeden z Kristových apoštolů, který je rovněž patronem nevidomých.

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

Více souvisejících

historie svatí mor nemoci Církev

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 32 minutami

před 49 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Aktualizováno včera

Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

včera

Boje u Záporožské JE zesílily. Podle MAAE se rýsuje dohoda

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

Zdroj: ČTK

Další zprávy