Už plod v mateřském lůně může trpět přílišným hlukem

Když vrabec zpívá, vydává 30 decibelů. V této úrovni až do 60 decibelů je nepřetržitý poslech bez rizika. Ve městě však jeho zpěv přehlušuje konverzace kolemjdoucích (60 až 80 decibelů), klaksony automobilů (85 decibelů) a někdy i sbíječka (120 decibelů), před níž je potřeba uchýlit se jinam. Jsme-li tomuto hluku vystaveni více než deset vteřin, ohrožuje to náš sluch, píše francouzský deník Le Figaro.

"Po narození máme k dispozici jistý kapitál sluchových buněk, které se už nikdy neobnoví, proto je potřeba je chránit," říká doktor Jean-Claude Normand z lyonské univerzity Clauda Bernarda.

Na pracovišti platí zákonná úprava pro ochranu sluchu, za jejíž porušení hrozí vysoké pokuty. Riskantnější je ale hluk mimo pracoviště. "Příliš mnoho mladých lidí nedbá informačních kampaní o riziku spojeném například s poslechem příliš hlučné hudby po delší dobu. Tak se poškození sluchu akumuluje," uvádí doktor Normand.

Práh bolestivosti je 120 decibelů, ale naše uši trpí už při 100 decibelech, které například vydává popový koncert nebo diskotéka. Naše tolerance vůči hluku má však i psychickou dimenzi, konstatuje doktor Normand. Zvuky, které přicházejí zvenčí, se tolerují hůře než zvuky, které sami vydáváme. Vnímání hluku závisí na individuálních, sociálních, kulturních a environmentálních faktorech.

Kromě několika zvuků považovaných za relaxační, jako je například hukot mořských vln, je jen málo těch, na nichž se všichni shodnou. Určitý druh hudby okouzluje jedny, zatímco jiné znervózňuje. Kohouti, krávy a zvony mají své zastánce, ale jiní je nesnášejí. Někteří lidé si myslí, že je venkov tichý, je tam ale hluk z traktorů, zvířat a další. A protože je tam zvukové pozadí tišší než ve městě, takové zvuky více vyniknou a mohou být i více nepříjemné.

Hluk, jemuž jsme denně vystaveni, může narušit spánek a vést ke chronické únavě. I když si na zvuky v pozadí můžeme psychicky zvyknout, fyziologický vliv zůstává a může vést ke stresu, oslabení imunity a ke zvýšení rizika vzniku obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob. Hluk ale může škodit ještě před narozením. V posledních třech měsících těhotenství má už plod sluch a kromě toho, co sám slyší, může trpět důsledky stresu, který pociťuje matka, říká doktor Normand.

Dnes mnozí trpí stálým hlukem v pozadí. Je tedy důležité najít si chvilku klidu, aby se organismus zotavil, nejlépe procházkou v parku, kde nasloucháme zvukům přírody, nebo několika minutami v nejtišší místnosti. Když se hluk zdá nesnesitelný, přispívají tyto kroky k uvolnění. Naopak snažit se přehlušit nepříjemný zvuk například hudbou není to nejlepší řešení.

Agrese vůči příliš hlučným sousedům nebývá vzácná. Dotyčná osoba začíná při poslechu sousedů cítit neklid. Časem, kdy je hluk větší, slyší ho ještě dříve, než ve skutečnosti začne. Může zvolit buď přístup, kdy chodí později domů, anebo se odstěhuje, případně se snaží zastavit hluk, který je zdrojem jejího psychického utrpení. Někdy to končí i tak, že se chopí zbraně a začne na původce hluku střílet.

Pokud jde o hluk na pracovišti, jsou zaměstnanci nejvíce vystavení hluku i nejvíce vystavení chemickým rizikům, uvádí doktor Normand. Jde hlavně o stavebnictví, průmysl a zemědělství. Hluchota je nemocí z povolání, která by měla v nadcházejících desetiletích vymizet. Už dnes jsou pracovníci proti hluku lépe chráněni než dříve. Nicméně každý pátý zaměstnanec trpí problémy se sluchem. Je to velká výzva pro lékaře zabývající se bezpečností práce. Po letech bez příznaků tento typ, kdy je osoba vystavena trvale hluku, nakonec vede k problémům se sledováním konverzace v hlučném prostředí.

Související

Chlapec na videu plivl ukrajinské spolužačce do tváře.

Školák poplival Ukrajinku a ještě se tím chlubil. Rakušan chování odsoudil

Ukrajinská dívka si natočila video, na němž ji skupinka českých dětí slovně a fyzicky napadá kvůli jejímu původu. Agresivní chlapec na snímku vychvaloval Rusko a jakmile se ohradila, plivl jí do tváře. Video sdílené na Twitteru získalo pozornost ministra vnitra Rakušana i školství Beka. Matce dítěte se podařilo získat právníka, který situaci bude řešit.

Více souvisejících

děti těhotenství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy