Westminsterské opatství. Místo důležitých událostí britské královské rodiny, vdávala se zde i česká princezna

V pondělí 19. září se uskutečnil pohřeb královny Alžběty II., obřad se konal ve Westminsterském opatství. Toto místo s dlouhou historií je tradičním dějištěm významných událostí britské královské rodiny.

Místo s dlouhou historií

Kolegiátní chrám svatého Petra ve Westminsteru, jak se Westminsterské opatství nazývá, má velmi dlouhou historii a pro svůj význam bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Katedrála, která si uchovala částečně svůj gotický ráz, je dodnes místem důležitých událostí britské královské rodiny. Ta zde oslavuje korunovace, sňatky, křtiny i pohřby. Stavba pamatuje mnoho slavných osobností, některým z nich se stala i místem jejich posledního odpočinku.

Westminsterské opatství údajně vyrostlo na místě kaple postavené již na počátku 7. století. Ke kapli se váže legenda o rybáři, který měl na Temži spatřit samotného svatého Petra, patrona svého živobytí. Na památku této události prý nechal vybudovat malou kapličku a z té se postupem času stal klášter. Místní benediktínští řeholníci údajně měli blízký vztah s místními rybáři, kteří je zásobovali lososy. Opatství zde založil král Eduard III. Vyznavač, na konci roku 1065 se konalo slavnostní vysvěcení katedrály. Týden nato panovník zemřel.

Ze své původní románské podoby si katedrála mnoho nezachovala. Je však známo, jak vypadala krátce po svém dostavění, a to díky tzv. Bayeuxské tapiserii, nejvýznamnější románské památce svého druhu. Výšivka dlouhá takřka 70 metrů vyobrazuje nejenom westminsterský chrám ve svém původním stylu, ale také příběh normanské invaze na území Anglie, dobovou módu i způsob válečnictví. Jistou zajímavostí v souvislosti s tapisérií z Bayeux je fakt, že její věrnou repliku zhotovila Češka, a to výtvarnice a pedagožka Věra Mičková z Olomouce. Její práce bývá zapůjčována na prestižní výstavy po celém světě.

Gotickou přestavbu katedrály započal Jindřich III. Plantagenet. Dnešní ikonické dvě věže na západním průčelí vznikly až v průběhu 18. století, o století později byly realizovány další stavební úpravy.

Místo důležitých událostí britské královské rodiny

Již od svého počátku je Westminsterské opatství tradičním místem korunovace britských panovníků. Od 12. století pak v chrámu probíhají královské svatby. Dne 20. ledna roku 1382 si zde kupříkladu anglický král Richard III. bral za manželku Annu Lucemburskou, dceru českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. a Alžběty Pomořanské, jeho čtvrté ženy. Sňatek české princezny s anglickým panovníkem byl politickým kalkulem Karla IV., který mu měl zajistit spojenectví s Anglií proti Francii. Samotný Karel IV. se však svatby nedočkal, po jeho smrti ale jeho přání vyplnil syn a panovník Václav IV. Budoucí manželský pár se poprvé viděl pouhé dva dny před svatbou! Poté spolu prožil dlouhé roky a společně je také ve westminsterské katedrále pohřben.

Sňatek ve Westminsterském opatství uzavřela Alžběta II. i její maminka, roku 2011 si zde vzal princ William Kate Middleton.

Kromě uzavírání manželství je katedrála tradičně svědkem dalších přechodových rituálů v životě britské královské rodiny. Konají se zde pohřební obřady, některým významným osobnostem anglických dějin se chrám stal i místem posledního odpočinku. Uloženy jsou zde prokazatelně ostatky zakladatele opatství Eduarda III. Vyznavače, které byly objeveny teprve roku 2005 pod podlahou. Od 18. století jsou britští panovníci pohřbíváni v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Místo posledního odpočinku významných osobností

Ve Westminsterském opatství je také pohřben například Charles Darwin, přírodovědec a zakladatel evoluční teorie. Z dalších vědců zde našel místo posledního odpočinku fyzik James Clerk Maxwell, experimentální fyzik zaměřující se na částicovou fyziku a nositel Nobelovy ceny Joseph John Thomson, Isaac Newton, Ernest Rutherford, tedy otec jaderné fyziky, nebo Stephen Hawking.

Také osobnosti britské literatury mají svůj hrob ve Westminsterském opatství. Pohřben je tu jeden z největších středověkých básníků Geoffrey Chaucer, kterého proslavily především jeho Canterburské povídky, ale třeba i jeho diplomatické působení u královského dvora.

Z představitelů 19. století zde spí věčným spánkem Charles Dickens, autor Oliwera Twista nebo Vánoční koledy. V katedrále se nachází také hroby literárně činných žen, například Aphry Behnové, která v 17. století psala dramata a básně. Patřila mezi vůbec první ženy živící se literární tvorbou.

Související

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách. Rozhovor

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 

Více souvisejících

historie britská královna Westminsterské opatství

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

V Rusku údajně soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana

Ruský soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana a uznal jeho povolání do armády za nezákonné, oznámil dnes právník a ochránce lidských práv Pavel Čikov, od něhož tuto zprávu převzala média, včetně ruské redakce BBC. Průlomový verdikt vynesl soud v Gatčině, asi 50 kilometrů od Petrohradu na severozápadě Ruska.

Aktualizováno před 22 minutami

Hasiči zasahovali u požáru roubeného domu v Novém Boru. (30.11.2022)

Tragédie při zásahu u požáru domu v Novém Boru. Zemřel dobrovolný hasič

Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný hasič. Zřítil se na něj strop, svým zraněním přes veškerou snahu zdravotníků podlehl, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Požár domu v části Arnultovice sice hasiči uhasili, zásah ale neskončil a možná potrvá celou noc. Policie pohřešuje 73letého spolumajitele, který v domě bydlel. Není vyloučeno, že byl v době požáru doma a zemřel.

Aktualizováno před 40 minutami

Olaf Scholz

NATO by mělo chránit podmořskou infrastrukturu, chtějí to Německo a Norsko

Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody a telekomunikační kabely. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes po společném jednání řekli německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe. 

před 52 minutami

Olaf Scholz

Západ se nezalekne jaderných hrozeb, vzkázal Scholz Rusku

Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který označil Severoatlantickou alianci za garanta bezpečnosti. Dodal, že dokud budou jaderné arzenály států jako Rusko hrozbou, musí si NATO udržet potenciál vojenského odstrašení. Přispět k tomu podle kancléře hodlá i Německo.

Aktualizováno před 1 hodinou

Denisa Rohanová

Volby prezidenta 2023: Hrozí zrušení registrace Denisy Rohanové. Soud dostal 13 podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2023

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

před 2 hodinami

Energetický regulační úřad

ERÚ stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Christine Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, tvrdí Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, ale až nyní se podařilo zahájit jednání. Dnes to v projevu na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Ministryně připomněla, že projekt v srpnu v Praze navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Oznámila také, že do léta příštího roku SRN na svém území vycvičí na 5000 ukrajinských vojáků.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Nákupy, ilustrační fotografie

Konec obalů, které nelze recyklovat, a zálohy na PET a plechovky. Plán EK do roku 2030

Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla dnes Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech.

před 3 hodinami

Velká Británie

Britská vláda oznámila další sankce proti Moskvě

Britská vláda dnes oznámila rozšíření sankčního režimu vůči Moskvě. Na seznam nově zařadila 22 ruských představitelů, kteří podle ní stojí za částečnou mobilizací stovek tisíc Rusů. Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

Vláda Petra Fialy

Vláda odmítla Babišův návrh jednokolových voleb do Senátu

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) dnes postavila záporně. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela by podle vládního stanoviska nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by navíc podle kabinetu měla předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Česká pošta zvedne zaměstnancům mzdy minimálně o 3,5 procenta

Vedení České pošty navrhlo odborům při kolektivním vyjednávání zvýšení mezd v příštím roce o 3,5 procenta. Bude to znamenat dodatečné náklady 227 milionů korun. Odbory požadují výraznější navýšení, a s vedením podniku se proto neshodly. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Zdroj: ČTK

Další zprávy