Westminsterské opatství. Místo důležitých událostí britské královské rodiny, vdávala se zde i česká princezna

V pondělí 19. září se uskutečnil pohřeb královny Alžběty II., obřad se konal ve Westminsterském opatství. Toto místo s dlouhou historií je tradičním dějištěm významných událostí britské královské rodiny.

Místo s dlouhou historií

Kolegiátní chrám svatého Petra ve Westminsteru, jak se Westminsterské opatství nazývá, má velmi dlouhou historii a pro svůj význam bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Katedrála, která si uchovala částečně svůj gotický ráz, je dodnes místem důležitých událostí britské královské rodiny. Ta zde oslavuje korunovace, sňatky, křtiny i pohřby. Stavba pamatuje mnoho slavných osobností, některým z nich se stala i místem jejich posledního odpočinku.

Westminsterské opatství údajně vyrostlo na místě kaple postavené již na počátku 7. století. Ke kapli se váže legenda o rybáři, který měl na Temži spatřit samotného svatého Petra, patrona svého živobytí. Na památku této události prý nechal vybudovat malou kapličku a z té se postupem času stal klášter. Místní benediktínští řeholníci údajně měli blízký vztah s místními rybáři, kteří je zásobovali lososy. Opatství zde založil král Eduard III. Vyznavač, na konci roku 1065 se konalo slavnostní vysvěcení katedrály. Týden nato panovník zemřel.

Ze své původní románské podoby si katedrála mnoho nezachovala. Je však známo, jak vypadala krátce po svém dostavění, a to díky tzv. Bayeuxské tapiserii, nejvýznamnější románské památce svého druhu. Výšivka dlouhá takřka 70 metrů vyobrazuje nejenom westminsterský chrám ve svém původním stylu, ale také příběh normanské invaze na území Anglie, dobovou módu i způsob válečnictví. Jistou zajímavostí v souvislosti s tapisérií z Bayeux je fakt, že její věrnou repliku zhotovila Češka, a to výtvarnice a pedagožka Věra Mičková z Olomouce. Její práce bývá zapůjčována na prestižní výstavy po celém světě.

Gotickou přestavbu katedrály započal Jindřich III. Plantagenet. Dnešní ikonické dvě věže na západním průčelí vznikly až v průběhu 18. století, o století později byly realizovány další stavební úpravy.

Místo důležitých událostí britské královské rodiny

Již od svého počátku je Westminsterské opatství tradičním místem korunovace britských panovníků. Od 12. století pak v chrámu probíhají královské svatby. Dne 20. ledna roku 1382 si zde kupříkladu anglický král Richard III. bral za manželku Annu Lucemburskou, dceru českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. a Alžběty Pomořanské, jeho čtvrté ženy. Sňatek české princezny s anglickým panovníkem byl politickým kalkulem Karla IV., který mu měl zajistit spojenectví s Anglií proti Francii. Samotný Karel IV. se však svatby nedočkal, po jeho smrti ale jeho přání vyplnil syn a panovník Václav IV. Budoucí manželský pár se poprvé viděl pouhé dva dny před svatbou! Poté spolu prožil dlouhé roky a společně je také ve westminsterské katedrále pohřben.

Sňatek ve Westminsterském opatství uzavřela Alžběta II. i její maminka, roku 2011 si zde vzal princ William Kate Middleton.

Kromě uzavírání manželství je katedrála tradičně svědkem dalších přechodových rituálů v životě britské královské rodiny. Konají se zde pohřební obřady, některým významným osobnostem anglických dějin se chrám stal i místem posledního odpočinku. Uloženy jsou zde prokazatelně ostatky zakladatele opatství Eduarda III. Vyznavače, které byly objeveny teprve roku 2005 pod podlahou. Od 18. století jsou britští panovníci pohřbíváni v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Místo posledního odpočinku významných osobností

Ve Westminsterském opatství je také pohřben například Charles Darwin, přírodovědec a zakladatel evoluční teorie. Z dalších vědců zde našel místo posledního odpočinku fyzik James Clerk Maxwell, experimentální fyzik zaměřující se na částicovou fyziku a nositel Nobelovy ceny Joseph John Thomson, Isaac Newton, Ernest Rutherford, tedy otec jaderné fyziky, nebo Stephen Hawking.

Také osobnosti britské literatury mají svůj hrob ve Westminsterském opatství. Pohřben je tu jeden z největších středověkých básníků Geoffrey Chaucer, kterého proslavily především jeho Canterburské povídky, ale třeba i jeho diplomatické působení u královského dvora.

Z představitelů 19. století zde spí věčným spánkem Charles Dickens, autor Oliwera Twista nebo Vánoční koledy. V katedrále se nachází také hroby literárně činných žen, například Aphry Behnové, která v 17. století psala dramata a básně. Patřila mezi vůbec první ženy živící se literární tvorbou.

Související

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách. Rozhovor

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 

Více souvisejících

historie britská královna Westminsterské opatství

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Aktualizováno před 51 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli.  

Aktualizováno před 52 minutami

před 56 minutami

Lyžování, ilustrační foto

V Česku začala lyžařská sezóna. Na Černé hoře bylo o víkendu tisíc lyžařů

Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K dispozici měli zkrácenou sjezdovku Anděl s asi půl metrem sněhu. Od pondělí bude areál mimo provoz. Opět otevře v pátek 9. prosince, kdy by se mělo lyžovat na celé sjezdovce Anděl o délce 1,1 kilometru. ČTK to dnes řekla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. V pátek by se mělo začít lyžovat i ve Špindlerově Mlýně.

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

před 2 hodinami

Vlaky

Kvůli poruše vedení u Chocně vlaky dvě hodiny nejely

Kvůli najetí vlaku do takzvané hákovnice na trakčním vedení mezi Chocní a Ústím nad Orlicí stál dnes odpoledne dvě hodiny provoz na hlavním koridoru Praha - Ostrava. Vlaky čekaly ve stanicích a některé nabraly až dvouhodinová zpoždění. "Provoz byl obnoven ve 14:58, vlaky se postupně rozjíždějí," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

před 2 hodinami

Obchody

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o až 15 procent

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Těžba ropy

Zástupci OPEC a OPEC+ se dohodli, že ponechají těžební limity ropy beze změny

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, tedy skupiny označovaná OPEC+, se na dnešním zasedání dohodli, že ponechají své těžební limity beze změny. Ropné trhy musí nejprve vyhodnotit dopad zpomalující čínské ekonomiky na poptávku a cenového limitu pro ruskou ropu na nabídku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Protesty za práva žen v Íránu

Írán po sérii masových protestů a tragédií ruší mravnostní policii. Dohlížela i na nošení šátků

Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA. Podle ní generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom. Ministerstvo vnitra, které za mravnostní policie zodpovídá, zatím zprávu nijak nekomentovalo.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Velká Británie

Británie chce razantněji zasáhnout proti migraci, Albáncům azyl nedá

Britská vláda zvažuje, jak omezit vysoké počty migrantů, kteří do země přijíždějí bez příslušných dokladů přes Lamanšský průliv. Ministryně vnitra Suella Bravermanová podle dnešní zprávy listu The Sunday Times podporuje návrh, podle kterého by všichni tito migranti byli po příjezdu zadrženi v záchytných středisek a neměli by právo na legalizaci pobytu. Na udělení azylu podle ministerstva nemají právo Albánci, kteří letos tvoří asi čtvrtinu všech migrantů, již do Británie dorazili nelegální cestou.

před 6 hodinami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 7 hodinami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 7 hodinami

Otrokovice: Požár bytového domu má jednu oběť a tři zraněné. Nikdo uvnitř být neměl

V místní části Otrokovic v Kvítkovicích v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři osoby, jedna z nich poté zemřela. ČTK o tom dnes informoval mluvčí hasičů Roman Žemlička. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy