KOMENTÁŘ: Slova někdy nestačí a lepší je nic neříkat? Naopak. Fialova vláda musí zlepšit komunikaci

Není těžké zjistit, že Česká republika ztratila za osm let populisticko-socialistických vlád, zvláště v očích západních spojenců, kredit seriózního a spolehlivého partnera. A není už vůbec těžké zjistit proč a kvůli komu. Jenže se zdá, že bude zřejmě opět považována za zemi promarněných šancí. Proč? Bohužel kvůli špatné komunikaci vlády, na jejíž existenci útočí nejen opoziční politické strany, ale stále více i nejrůznější obskurní uskupení dezinformátorů, proruských aktivistů a dalších mocichtivých skupin, jejichž neskrývaným snem je zastavit silně prozápadní směřování České republiky.

Vláda ČR.

Možná řeknete, že ne všem lidem to je takhle jasné. Nemá proto ani cenu připomínat, že poslední události na Václavském náměstí v Praze, kde demonstrovalo z nejrůznějších důvodů na sedmdesát tisíc lidí, jak ukázala i některá vystoupení, mají jeden cíl. Bez ohledu na to, že na náměstí bylo i dost lidí, kteří se zkrátka jen bojí vysokých cen energií.

Když vznikla po vítězství v loňských parlamentních volbách vláda Petra Fialy (ODS), dostala i podle řady komentátorů ze seriózních médií šanci na to, aby ukázala, co umí, protože, jak si třeba všiml Viliam Buchert z Reflexu - Babiš byl příšerný. Jenže komunikace současné vlády s veřejností je katastrofa. Proč? Není to přece v tuzemsku poprvé, kdy nějaká vláda zvítězila ve volbách právě kvůli tvrzením, že to bude dělat lépe. A ve výsledku to pak bylo pro veřejnost možná ještě horší.

Klíčem, který má pomoci extrémistům a populistům zpět k moci (a nutno přiznat, že i v tuzemsku už několikráte úspěšně vyzkoušeným), je prostá obava lidí, především obava z toho, že nebudou mít na extrémně vysoké ceny energií. Volá se po jasné komunikaci, ale po změně vlády „všichni“ říkají, že jim nikdo nepomáhá.  A to už jsme tu zažili. Třeba Paroubkovi socialisté zvítězili kdysi v krajských volbách díky slibu, že zastaví povinnost platit v nemocnicích poplatek třicet korun (!). Teď tu přitom máme větší šarži: drahé energie, inflaci a zdražování všeho. Jenže už bylo i ve veřejném prostoru řečeno, že s drahými energiemi hned tak nepomohou údajně zaručené opoziční nápady. Ba naopak, mohou lidem, a hlavně ekonomice, výrazně uškodit. Jde třeba o změnu systému obchodování s elektřinou.

Proč ale vláda neumí ani tohle jednoduše „prodat“ a vysvětlit lidem, nehledě na krize? Podle ekonomky a prezidentské kandidátky Danuše Nerudové současné vysoké ceny energií a surovin zásadně dopadají kromě většiny domácností i na řadu firem, které se potýkají s rychle rostoucími náklady a nárůstem cen na vstupu. „To může vést k propouštění lidí. Oceňuji, že vláda zamýšlí znovu zavést kurzarbeit, ale jinak jsem ke krokům vlády spíše skeptická. Vláda měla daleko dříve učinit zásadní opatření a srozumitelnou komunikací konkrétních kroků rozptýlit obavy lidí i firem,” řekla serveru EuroZprávy.cz Nerudová. Člověka proto napadne, proč jednoduchá slova neslyší od těch, co by je měli říct? „Klíč k uklidnění současné krize vidím v nalezení celoevropského řešení vysokých cen (mimochodem, na tom už vláda země pracuje a komunikovala to), v zajištění dostatečné výroby elektřiny a dobře mířené pomoci, která bude zároveň motivovat k inovacím a snížení spotřeby energií,” konstatovala Danuše Nerudová

Na scéně se proto znovu objevují kritizované způsoby, jako špatná komunikace, absence podpory, absolutní nesoudnost. Bylo to opravdu nutné? Kdo vidí ještě dál než za obzor, dokáže si i na základě historického chování české populace asi rychle dosadit, co může rychle následovat. A pak se objeví znovu už položená otázka, bylo to opravdu nutné? Co je na tom těžkého, když jsem sám, coby opoziční politik někoho kritizoval za to, že tehdejší vláda nebyla schopna včas jednoznačně informovat své občany o nějakém předem detailně dohodnutém řešení, které opravdu pomůže? Věřím, že nejen ti, kterým není osud této země úplně fuk a kteří nechtějí, aby se k moci dostali divné vůdcovské postavy z poslední pražské demonstrace nebo jejich političtí kamarádi, převlečení do zahnědlých vlasteneckých barev, musí věřit, že vláda bude i po posledních protestech opravdu o mnoho lépe a jednodušeji vysvětlovat své kroky nejen při řešení energetické krize. A to bez ohledu na to, že musí řešit nejen následky vážných politicko-ekonomických prohřešků předchozích vlád, vedených populisty z ANO, ale navíc souběh válečné, energetické a inflační krize. A v čem se musí komunikace změnit? PR odborníci i experti na strategickou komunikaci mají jasno: Mít přesně a jasně stanovené cíle, průběžně je vyhodnocovat a pořádně vědět, co je v komunikaci politický marketing a co opravdu strategická komunikace.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

KOMENTÁŘ: Česko na prvním místě? „Vlastenci“ jsou sice vidět, v případě…

02.10.2022 10:40 Společnost se štěpí na dva hlavní tábory - ty, co vyčítají současnou krizi vládě Petra Fialy, a ty,…

ROZHOVOR: Jaderné zbraně jsou jasná červená čára, Ukrajina by je zřejmě…

30.09.2022 22:02 Aktualizováno Náčelník vojenské policie Otakar Foltýn v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak se liší boj…

KOMENTÁŘ: Putin ztrácí poslední zbytky zdravého rozumu. Doufejme, že…

27.09.2022 12:10 Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zřejmě došly možnosti, jak před svými vlastními občany…

ROZHOVOR: Putin je v této situaci schopen všeho, říká expert Dvořák.…

26.09.2022 15:50 Odborník na ruskou politiku a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v rozhovoru pro EuroZprávy…

ROZHOVOR: Ukázalo se, že komunální volby nejsou referendem o vládě.…

25.09.2022 11:10 Hlasy v komunálních volbách a prvním kole senátních voleb jsou sečteny. Co do absolutního počtu…

KOMENTÁŘ: Populismus je rakovinou demokracie. A Babiš mu holduje tělem i…

24.09.2022 08:43 Včerejšek a dnešek ukáže, jak úspěšné byly předvolební kampaně jednotlivých stran a hnutí. Jejich…

ROZHOVOR: Současná situace si vyžádá turbulentní nárůst „slibovosti“…

23.09.2022 12:50 Profesor české politické historie a politického myšlení Vratislav Doubek z Univerzity Karlovy v…

ROZHOVOR: Lidé se vůči politikům vymezují, škodí jim i nekorektní…

23.09.2022 08:22 Tiskový mluvčí Jihlavy Radovan Daněk vnímá společnost nejen na Vysočině, ale v celé republice jako…

ROZHOVOR: Volby asi vyhrají nezávislí kandidáti. Levice je v předsmrtném…

22.09.2022 21:58 Aktualizováno Podle pražského zastupitele Ondřeje Miffka (nez.) je odliv voličů od spíše pravicové vládní koalice…

Šikana poškozuje psychické zdraví dítěte. Hrozí sebepoškozování nebo…

21.09.2022 17:10 Začal nový školní rok, a s ním se opět intenzivněji otevírá téma dětské psychologie. Prvňáčci na…

Související:

Právě se děje

reklama