V posledních týdnech zažilo město Phoenix v americkém státě Arizona extrémní podmínky, které dosud nebyly zaznamenány v žádném jiném významném americkém městě. Teplotní maxima odpoledních hodin se po dobu 31 dní nepřetržitě vyšplhala nad hranici 43 stupňů Celsia.
Extrémní vedra mají na kontě stále větší počet mrtvých. Přestože na přelomu července a srpna došlo k mírnému poklesu teplot, meteorologové nyní opět předpovídají nárůst až na 46 stupňů Celsia během nadcházejícího víkendu.
V okrese Maricopa, který zahrnuje rozsáhlou metropolitní oblast Phoenixu s několika miliony obyvatel, byl tento týden zaznamenán nárůst potvrzených úmrtí spojených s vysokými teplotami z 25 na 39.
Aktuální počet potvrzených i prověřovaných případů je srovnatelný s tím, co bylo zaznamenáno ve stejném období loňského roku. Tenkrát v důsledku extrémního horka zemřelo v okrese celkem 425 osob.
Zprávy v amerických médiích upozorňují, že místní nemocnice se potýkají s významným nárůstem pacientů trpících přehřátím nebo popáleninami způsobenými kontaktu s rozpálenými povrchy na ulicích. Údaje od okresních zdravotních úřadů naznačují, že případy spojené s vedrem tvořily až dvě procenta všech návštěv nemocnic během měsíce července.
Spalující vedra dopadají nejen na obyvatele, ale i na tamní přírodu. Podle serveru The Guardian lidé pozorují i dopady na tamní kaktusy, které e pod náporem horkého počasí kácí a rozpadají.
Podle analýzy Lipské univerzity v Německu, na kterou upozornila agentura Reuters, se letošní červenec pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii měření. Průměrná globální teplota bude zhruba o 1,5 stupně Celsia vyšší ve srovnání s obdobím předprůmyslové éry. Klimatolog Karsten Haustein uvedl, že je téměř jisté, že se jedná o nejteplejší červenec, a možná bychom se museli vrátit o tisíce nebo desetitisíce let zpět, abychom na Zemi našli podobně teplé podmínky.
Světová meteorologická organizace (WMO) také uvedla, že je "velmi pravděpodobné", že červenec 2023 překoná dosavadní rekordy teplot. Nicméně WMO počká na oficiální oznámení až po získání všech dostupných údajů.
Klimatolog Piers Forster z univerzity v britském Leedsu potvrdil výsledky analýzy a uvedl, že červenec je téměř jistě nejteplejším zaznamenaným měsícem, což potvrzují různé nezávislé soubory dat kombinující měření v oceánu i na pevnině.
Podle vědců byly extrémní vlny veder na třech kontinentech tento měsíc zapříčiněny klimatologickou krizi způsobenou člověkem. Bez klimatických změn by tak velká vedra nebyla možná, ukazuje analýza mezinárodního klimatologického a meteorologického sdružení World Weather Attribution (WWA).
Ohromující horko ohrožující životy a lesní požáry v jižní Evropě a Severní Americe by byly "prakticky nemožné" bez umělého globálního oteplování, uvedli podle serveru Politico vědci, kteří posuzují roli změny klimatu v extrémních povětrnostních jevech, poté, co zanalyzovali nebezpečné vlny veder, které se v červenci přehnaly severní polokoulí, ničily úrodu, vyvolávaly lesní požáry a zabíjely lidi na třech kontinentech .
Vedra za sebou nechaly řadu teplotních rekordů. Více než 50 stupňů v Údolí smrti v USA, 45,3 stupně v Katalánsku, i zmíněný teplotní rekordy v americkém Phoenixu, taková vedra by podle CNN byla nemožná bez klimatické změny, k níž na naší planetě dochází.
Ve skutečnosti by se mohlo stát, že toto co nyní zažíváme bude v budoucnu patřit k těm chladnějším létům, pokud rychle nepřestaneme spalovat fosilní paliva, varuje spoluautorka studie Friederike Ottová, klimatická vědkyně z Imperial College London. Podle ní ani toto ještě není nová hranice normálu, protože dokud budeme spalovat fosilní paliva, počasí se bude stále zhoršovat.
Podobnou myšlenku minulý týden prezentoval expert na klimatologii Peter Kalmus z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Tvrdí, že současné léto, plné vln místy nesnesitelných veder, je to nejchladnější, jaké do konce života zažijeme. Nadcházející roky podle něj budou jen horší. A ostatní vědci z uznávaných organizací mu dávají za pravdu.
Vědec varoval, že letošní léto bude nejchladnější, jaké po zbytek svého života zažijeme. Vlny veder budou podle něj Evropu, USA a Asii devastovat stále více, stejně jako záplavy, monzuny a tajfuny. "Většina lidí stále neví, v jakém nebezpečí jsou," uvedl Peter Kalmus na twitteru.
Související

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
USA (Spojené státy americké) , Počasí
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
před 1 hodinou

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
před 1 hodinou

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
před 3 hodinami

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
před 4 hodinami

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
před 4 hodinami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 5 hodinami

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 6 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 8 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 8 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 9 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 9 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 11 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 12 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera
Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Zdroj: Libor Novák