Jarní počasí v listopadu: Na řadě míst v Česku padly teplotní rekordy

Celá ČR - Dnešní ráno bylo rekordně teplé na 56 ze 140 meteorologických stanic. V Ostravě Mošnově naměřili v šest ráno 13,7 stupně Celsia, čímž padl dosavadní rekord 7,4 stupně z roku 2002. Nezvykle vysoké teploty se udržely po celý den.

Celostátní průměr minimálních ranních teplot dnes dosáhl 7,4 stupně, ale v Moravskoslezském a Zlínském kraji to bylo 10,3 stupně Celsia. Z těchto krajů přepisovalo tabulky 20 stanic, z toho devět stanic obsadilo čelo pomyslného žebříčku rekordů. Kromě Mošnova bylo nezvykle teplo také v Mořkově na Novojičínsku, kde meteorologové naměřili 12,9 stupně proti 11 stupňům v roce 2002. V Lučině na Frýdecko-Místecku bylo po ránu 12,5 stupně.

V Bystřici pod Hostýnem, kde se měří 102 let, bylo 11,5 stupně. Na stanici Opava-Otice se měří venkovní teplota už 137 let a dnes ráno byl pokořen rekord z roku 1926, který činil 9,3 stupně Celsia. Ode dneška je o dva stupně výš.

Naopak nejchladněji bylo dnes v jižních Čechách. Mrzlo například ve Vyšším Brodě (minus tři stupně), v Černé v Pošumaví (minus 3,7 stupně) a nejchladněji bylo ve Volarech, kde naměřili 5,2 stupně pod bodem mrazu.

Na čtyřech místech ve Zlínském kraji byly dnes překonány teplotní rekordy. Nejvíce, 15,6 stupně, bylo naměřeno v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, kde padl rekord 14,3 stupně Celsia z roku 2002. Teploty v Jihomoravském kraji dnes dosahovaly až 15 stupňů Celsia. Přesně 15 stupňů naměřili meteorologové v Pohořelicicích. Dosavadní rekord z roku 1981 byl o tři desetiny stupně nižší. V Lednici na Břeclavsku dnes teploměr vyšplhal k 14,8 stupně, ve Strážnici bylo o desetinu stupně chladněji.

V Bělotíně na Přerovsku dnes padl 14 let starý teplotní rekord, meteorologové zde naměřili rovných 16 stupňů. Šlo zároveň o nejvyšší hodnotu naměřenou na stanicích v Olomouckém kraji. Rekord padl také v Prostějově, kde bylo 14,7 stupně, údaje se však na tamní stanici neměří souvisle. Teplota přes 14 stupňů dnes byla také v Olomouci, teplotní rekord z roku 1930 zde však překonán nebyl.

Předpověď na středu (00-24):Většinou zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, ojediněle mrholení. Na horách místy, jinde jen ojediněle skoro jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku 10 až 6 °C, uvedl chmi.cz. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, místy kolem 12 °C, na severovýchodě Moravy až 16 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C, na Šumavě až 13 °C. Slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr do 4 m/s nebo klidno. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku zpočátku čerstvý, postupně mírný jihovýchodní až jižní vítr3 až 7 m/s.

Předpověď na čtvrtek (00-24):Většinou zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, místy mrholení. Jen ojediněle skoro jasno až polojasno, zejména na horách. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, na severovýchodě až 12 °C. Mírný východní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na pátek (00-24):Většinou zataženo, mlhavo, na většině území mrholení nebo slabý déšť. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Související

Ilustrační foto

Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko

Na slovenské automatické srážkoměrné stanici v obci Kamenice nad Hronom v okrese Nové Zámky byl v úterý zaznamenán nový absolutní teplotní rekord. Meteorologové v této lokalitě Nitranského kraje naměřili mimořádných 41,3 stupně Celsia. Podle mluvčího Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára se prozatím jedná o údaj operativního charakteru, který budou odborníci v následujících dnech podrobně ověřovat.
Letní počasí

Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord

V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.

Více souvisejících

Teplotní rekordy Podzim

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Andrej Babiš si podal ruku s Donaldem Trumpem.

Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve středu na summitu NATO v turecké Ankaře před zraky fotografů podal ruku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš se snímkem pochlubil na sociální síti. Po konci jednání pak předseda vlády tvrdil, že Česko nebylo kritizováno, protože nesplnilo závazek ohledně výše obranných výdajů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

včera

včera

včera

včera

včera

Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může

Světoznámá francouzská politička Marine Le Penová byla v úterý odsouzena za zneužití veřejných prostředků. Za mříže ale nemusí, dokonce by měla mít možnost zúčastnit se v příštím roce prezidentských voleb. O rozsudku informovala BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy