Praha - Meteorologové dnes vydali výstrahu před náledím. To se může tvořit v celé České republice v polohách do 600 metrů nad mořem až do sobotního rána. Kvůli silnému větru na horách také hrozí až do nedělního večera sněhové jazyky.
V nížinách dnes vystoupaly teploty na jeden až pět stupňů Celsia, což způsobilo mimo jiné odtávání sněhu.
"Při večerním a nočním ochlazování a poklesu teplot pod bod mrazu se bude na povrchu komunikací a chodníků vytvářet místy náledí nebo zmrazky. Podmínky pro ojedinělou tvorbu náledí a zmrazků budou příznivé i v noci na neděli," uvedli meteorologové.
Výstraha před náledím platí od dnešních 17:00 do sobotních 09:00. Výstraha před sněhovými jazyky platí pro polohy nad 600 metrů nad mořem pro kraj Karlovarský a některé části krajů Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského, a to od dnešních 15:00 do nedělních 18:00.
Ve vyšších polohách a na horách bude do nedělního večera foukat čerstvý, postupně mírný nárazový vítr, při němž se budou z prachového sněhu vytvářet sněhové jazyky.
Od pondělí už budou celodenní mrazy zase spolehlivě vládnout na celém našem území. Maximální denní teploty budou vystupovat na -6/-2 °C, některé modely hovoří ještě o nižších teplotách. Noční hodiny pak přinesou pokles teplot i pod -10 °C, lokálně může být -15 °C a nebo na horách ještě i méně. To už jsme ostatně zažili v minulém týdnu, i tuto středu. Takové mrazy potrvají minimálně do půlky příštího týdne, upozorňuje meteocentrum.cz.
Ve druhé polovině příštího týdne se sice může trochu oteplit, ale je dost možné, že nad nulu se ani v celém příštím týdnu teploty nepodívají. Letošní leden tedy po dlouhé době ukazuje skutečnou sílu středoevropské zimy.
Související
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
před 1 hodinou
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
před 2 hodinami
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
před 2 hodinami
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
před 3 hodinami
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
před 4 hodinami
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
před 5 hodinami
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
před 6 hodinami
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
před 7 hodinami
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
před 8 hodinami
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
před 9 hodinami
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
před 10 hodinami
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
před 10 hodinami
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 11 hodinami
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 13 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
Českou cestovatelskou obec zasáhla smutná zpráva na začátku tohoto březnového týdne. Ve věku 79 let zemřel cestovatel a spisovatel Leoš Šimánek.
Zdroj: Jan Hrabě