Česko zasáhnou silné mrazy. Jak se na ně připravit?

Zatímco do víkendu teploty spíše porostou a dosáhnou až jarních hodnot, už příští týden přijde strmý pád. Rtuť teploměru ukáže až -12 stupňů a obdobná situace se může opakovat do konce zimy ještě několikrát. Úkonů, které bychom při těchto teplotách měli vykonat, je ale mnohem více, než jen vzít si rukavice a teplou čepici.

Newyorská policie připravila příručku pro veřejnost ohledně chování a činností v silných mrazech, která se dá velmi dobře aplikovat i u nás. Skládá se z několika částí, přičemž ta první míří především na dospělé osoby.

Jednou ze základních věcí, na které by lidé měli myslet, je bezpečí své i ostatních. Proto hned v prvním bodě policisté zmiňují, že odpovědnost neseme i za ostatní a pokud jsme například vlastníky komunikace či chodníku, je naší povinností zajistit jeho funkčnost v případě nepříznivého počasí.

Samozřejmostí by tak mělo být ranní odklízení sněhu a používání posypové soli. Pokud by se na příklad na chodníku, který máte ve výhradním používání a nesete za něj odpovědnost, někdo zranil při uklouznutí, může to pro vás mít nepříjemné následky.

Je rovněž nutné myslet nejen na bezpečí lidí, ale i zvířat. Domácí mazlíčkové jsou také citliví na teplotní změny a důležité mít na paměti, že zima je specifické roční období, které jim nemusí svědčit. Pokud tak máte například svého mazlíčka celý rok venku na zahradě, při mrazech je doporučeno vzít ho do bytu či domu. 

Lidé by také neměli rezignovat na vytápění. To je doporučeno zejména starším osobám, které se mnohdy raději teple oblečou, aby ušetřili za vytápění. V zimě je přitom důležité topit nejen kvůli vlastnímu zdraví, ale i kvůli uchování tepla ve zdech domu či bytu. Topení také zabraňuje srážení vlhkosti na zdech a praskání zdí. Ve výsledku tak lidé, kteří doma netopí, na následných opravách zaplatí mnohem více.

Teplé oblečení by však mělo být samozřejmostí také. Rodiny zejména s malými dětmi by jím měly být vybaveny s dostatečným předstihem, neboť shánění teplého ošacení pro batolata v době, kdy je venku -10, není pro jeho zdraví zrovna nejlepší. 

Lidé by také měli omezit cestování, pokud to není nezbytně nutné. Ačkoliv i při silných mrazech je většina silnic průjezdná, především v nížinách, riziko smyku či uklouznutí hrozí stále. Pokud však cesta není akutní, měli by ji lidé odložit a počkat, až se oteplí.

Je nezbytně nutné a ze zákona povinné vozit v autě lékárničku, doporučuje se ale vzít si s sebou na delší cesty i další výbavu. V případě uviznutí například na dálnici přijde vhod termoska s teplým nápojem, gelové zahřívací balíčky, které se dají umístit pod obleční a příjemně hřejí,případně potravinové balíčky, které se zalijí studenou vodou a díky chemické reakci připraví dobré a horké jídlo.

Je rovněž nutné myslet na větší zásobu potravin, pokud cestujeme s dětmi. Policisté také doporučuje, aby lidé vybavili svůj vůz malým pytlíkem písku. V případě zapadnutí či nemožnosti projetí určitého zledovatělého úseku může jít o neocenitelného pomocníka.

Šaty dělají člověka

Podobnou péči, jakou věnujeme autu, bychom ale měli věnovat i sobě. Je doporučeno nosit v mrazivých dnech čepici, klobouk, nebo alespoň kapuci či šátek, ať neztrácíme tělesné teplo.

Pokrývka hlavy tedy přijde vhod, není ale pravda, že díky ní zůstanete v teple. Množství tepla, které můžete ztratit přes hlavu, navíc závisí na řadě faktorů, například jak husté jsou vaše vlasy. Děti sice ztrácejí poměrně více tepla skrze hlavu a proto je u nich čepice doporučována, v případě dospělých je to ale jako kdybyste vyšli ven bez rukavic.

Policisté také radí oblékat se ve vrstvách. Ne však kvůli teplu jako takovému, ale proto, že několik vrstev oblečení umožňuje lidem variabilnější svlékání podle potřeby. Ale i jeden teplý oděv bude proti zimě fungovat stejně dobře, jako byste na sobě měli několik slabších vrstev.

Nejlepších výsledků dosáhnete tím, když budete mít na pokožce polypropylen nebo jinou umělou látku, následně si oblečete pletenou střední vrstvu a přes ni umělou vnější vrstvu.

U dětí a starších lidí hrozí při delším vystavení silným mrazům několik zdravotních rizik, přičemž mezi ty největší patří omrzliny a hypotermie. Hypotermie je celkový stav podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod úroveň potřebnou pro normálně fungující metabolismus

Podchlazení přitom nemusí nutně vznikat jen díky mrazu, svém podíl na něm má i nedostatek tekutin. V zimě mají lidé obecně menší potřebu pít, což se může projevit velmi negativně, například právě podchlazením.

Mezi příznaky hypothermie patří ztížená mluva, malátnost, zmatenost, závratě, mělké dýchání, neobvyklé chování a pomalý, nepravidelný srdeční tep. Je nutná okamžitá lékařská pomoc.

To platí i v případě omrzlin, mezi jejichž příznaky patří šedé, bílé nebo žluté zbarvení kůže, znecitlivění a voskovitý pocit na pokožce. V obou případech je postiženou osobu nutné dostat okamžitě do tepla a zásobovat ji dostatkem tekutin.

Související

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Více souvisejících

Počasí mráz Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy