Česko zasáhnou silné mrazy. Jak se na ně připravit?

Zatímco do víkendu teploty spíše porostou a dosáhnou až jarních hodnot, už příští týden přijde strmý pád. Rtuť teploměru ukáže až -12 stupňů a obdobná situace se může opakovat do konce zimy ještě několikrát. Úkonů, které bychom při těchto teplotách měli vykonat, je ale mnohem více, než jen vzít si rukavice a teplou čepici.

Newyorská policie připravila příručku pro veřejnost ohledně chování a činností v silných mrazech, která se dá velmi dobře aplikovat i u nás. Skládá se z několika částí, přičemž ta první míří především na dospělé osoby.

Jednou ze základních věcí, na které by lidé měli myslet, je bezpečí své i ostatních. Proto hned v prvním bodě policisté zmiňují, že odpovědnost neseme i za ostatní a pokud jsme například vlastníky komunikace či chodníku, je naší povinností zajistit jeho funkčnost v případě nepříznivého počasí.

Samozřejmostí by tak mělo být ranní odklízení sněhu a používání posypové soli. Pokud by se na příklad na chodníku, který máte ve výhradním používání a nesete za něj odpovědnost, někdo zranil při uklouznutí, může to pro vás mít nepříjemné následky.

Je rovněž nutné myslet nejen na bezpečí lidí, ale i zvířat. Domácí mazlíčkové jsou také citliví na teplotní změny a důležité mít na paměti, že zima je specifické roční období, které jim nemusí svědčit. Pokud tak máte například svého mazlíčka celý rok venku na zahradě, při mrazech je doporučeno vzít ho do bytu či domu. 

Lidé by také neměli rezignovat na vytápění. To je doporučeno zejména starším osobám, které se mnohdy raději teple oblečou, aby ušetřili za vytápění. V zimě je přitom důležité topit nejen kvůli vlastnímu zdraví, ale i kvůli uchování tepla ve zdech domu či bytu. Topení také zabraňuje srážení vlhkosti na zdech a praskání zdí. Ve výsledku tak lidé, kteří doma netopí, na následných opravách zaplatí mnohem více.

Teplé oblečení by však mělo být samozřejmostí také. Rodiny zejména s malými dětmi by jím měly být vybaveny s dostatečným předstihem, neboť shánění teplého ošacení pro batolata v době, kdy je venku -10, není pro jeho zdraví zrovna nejlepší. 

Lidé by také měli omezit cestování, pokud to není nezbytně nutné. Ačkoliv i při silných mrazech je většina silnic průjezdná, především v nížinách, riziko smyku či uklouznutí hrozí stále. Pokud však cesta není akutní, měli by ji lidé odložit a počkat, až se oteplí.

Je nezbytně nutné a ze zákona povinné vozit v autě lékárničku, doporučuje se ale vzít si s sebou na delší cesty i další výbavu. V případě uviznutí například na dálnici přijde vhod termoska s teplým nápojem, gelové zahřívací balíčky, které se dají umístit pod obleční a příjemně hřejí,případně potravinové balíčky, které se zalijí studenou vodou a díky chemické reakci připraví dobré a horké jídlo.

Je rovněž nutné myslet na větší zásobu potravin, pokud cestujeme s dětmi. Policisté také doporučuje, aby lidé vybavili svůj vůz malým pytlíkem písku. V případě zapadnutí či nemožnosti projetí určitého zledovatělého úseku může jít o neocenitelného pomocníka.

Šaty dělají člověka

Podobnou péči, jakou věnujeme autu, bychom ale měli věnovat i sobě. Je doporučeno nosit v mrazivých dnech čepici, klobouk, nebo alespoň kapuci či šátek, ať neztrácíme tělesné teplo.

Pokrývka hlavy tedy přijde vhod, není ale pravda, že díky ní zůstanete v teple. Množství tepla, které můžete ztratit přes hlavu, navíc závisí na řadě faktorů, například jak husté jsou vaše vlasy. Děti sice ztrácejí poměrně více tepla skrze hlavu a proto je u nich čepice doporučována, v případě dospělých je to ale jako kdybyste vyšli ven bez rukavic.

Policisté také radí oblékat se ve vrstvách. Ne však kvůli teplu jako takovému, ale proto, že několik vrstev oblečení umožňuje lidem variabilnější svlékání podle potřeby. Ale i jeden teplý oděv bude proti zimě fungovat stejně dobře, jako byste na sobě měli několik slabších vrstev.

Nejlepších výsledků dosáhnete tím, když budete mít na pokožce polypropylen nebo jinou umělou látku, následně si oblečete pletenou střední vrstvu a přes ni umělou vnější vrstvu.

U dětí a starších lidí hrozí při delším vystavení silným mrazům několik zdravotních rizik, přičemž mezi ty největší patří omrzliny a hypotermie. Hypotermie je celkový stav podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod úroveň potřebnou pro normálně fungující metabolismus

Podchlazení přitom nemusí nutně vznikat jen díky mrazu, svém podíl na něm má i nedostatek tekutin. V zimě mají lidé obecně menší potřebu pít, což se může projevit velmi negativně, například právě podchlazením.

Mezi příznaky hypothermie patří ztížená mluva, malátnost, zmatenost, závratě, mělké dýchání, neobvyklé chování a pomalý, nepravidelný srdeční tep. Je nutná okamžitá lékařská pomoc.

To platí i v případě omrzlin, mezi jejichž příznaky patří šedé, bílé nebo žluté zbarvení kůže, znecitlivění a voskovitý pocit na pokožce. V obou případech je postiženou osobu nutné dostat okamžitě do tepla a zásobovat ji dostatkem tekutin.

Související

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

Více souvisejících

Počasí mráz Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

včera

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy