Zatímco do víkendu teploty spíše porostou a dosáhnou až jarních hodnot, už příští týden přijde strmý pád. Rtuť teploměru ukáže až -12 stupňů a obdobná situace se může opakovat do konce zimy ještě několikrát. Úkonů, které bychom při těchto teplotách měli vykonat, je ale mnohem více, než jen vzít si rukavice a teplou čepici.
Newyorská policie připravila příručku pro veřejnost ohledně chování a činností v silných mrazech, která se dá velmi dobře aplikovat i u nás. Skládá se z několika částí, přičemž ta první míří především na dospělé osoby.
Jednou ze základních věcí, na které by lidé měli myslet, je bezpečí své i ostatních. Proto hned v prvním bodě policisté zmiňují, že odpovědnost neseme i za ostatní a pokud jsme například vlastníky komunikace či chodníku, je naší povinností zajistit jeho funkčnost v případě nepříznivého počasí.
Samozřejmostí by tak mělo být ranní odklízení sněhu a používání posypové soli. Pokud by se na příklad na chodníku, který máte ve výhradním používání a nesete za něj odpovědnost, někdo zranil při uklouznutí, může to pro vás mít nepříjemné následky.
Je rovněž nutné myslet nejen na bezpečí lidí, ale i zvířat. Domácí mazlíčkové jsou také citliví na teplotní změny a důležité mít na paměti, že zima je specifické roční období, které jim nemusí svědčit. Pokud tak máte například svého mazlíčka celý rok venku na zahradě, při mrazech je doporučeno vzít ho do bytu či domu.
Lidé by také neměli rezignovat na vytápění. To je doporučeno zejména starším osobám, které se mnohdy raději teple oblečou, aby ušetřili za vytápění. V zimě je přitom důležité topit nejen kvůli vlastnímu zdraví, ale i kvůli uchování tepla ve zdech domu či bytu. Topení také zabraňuje srážení vlhkosti na zdech a praskání zdí. Ve výsledku tak lidé, kteří doma netopí, na následných opravách zaplatí mnohem více.
Teplé oblečení by však mělo být samozřejmostí také. Rodiny zejména s malými dětmi by jím měly být vybaveny s dostatečným předstihem, neboť shánění teplého ošacení pro batolata v době, kdy je venku -10, není pro jeho zdraví zrovna nejlepší.
Lidé by také měli omezit cestování, pokud to není nezbytně nutné. Ačkoliv i při silných mrazech je většina silnic průjezdná, především v nížinách, riziko smyku či uklouznutí hrozí stále. Pokud však cesta není akutní, měli by ji lidé odložit a počkat, až se oteplí.
Je nezbytně nutné a ze zákona povinné vozit v autě lékárničku, doporučuje se ale vzít si s sebou na delší cesty i další výbavu. V případě uviznutí například na dálnici přijde vhod termoska s teplým nápojem, gelové zahřívací balíčky, které se dají umístit pod obleční a příjemně hřejí,případně potravinové balíčky, které se zalijí studenou vodou a díky chemické reakci připraví dobré a horké jídlo.
Je rovněž nutné myslet na větší zásobu potravin, pokud cestujeme s dětmi. Policisté také doporučuje, aby lidé vybavili svůj vůz malým pytlíkem písku. V případě zapadnutí či nemožnosti projetí určitého zledovatělého úseku může jít o neocenitelného pomocníka.
Šaty dělají člověka
Podobnou péči, jakou věnujeme autu, bychom ale měli věnovat i sobě. Je doporučeno nosit v mrazivých dnech čepici, klobouk, nebo alespoň kapuci či šátek, ať neztrácíme tělesné teplo.
Pokrývka hlavy tedy přijde vhod, není ale pravda, že díky ní zůstanete v teple. Množství tepla, které můžete ztratit přes hlavu, navíc závisí na řadě faktorů, například jak husté jsou vaše vlasy. Děti sice ztrácejí poměrně více tepla skrze hlavu a proto je u nich čepice doporučována, v případě dospělých je to ale jako kdybyste vyšli ven bez rukavic.
Policisté také radí oblékat se ve vrstvách. Ne však kvůli teplu jako takovému, ale proto, že několik vrstev oblečení umožňuje lidem variabilnější svlékání podle potřeby. Ale i jeden teplý oděv bude proti zimě fungovat stejně dobře, jako byste na sobě měli několik slabších vrstev.
Nejlepších výsledků dosáhnete tím, když budete mít na pokožce polypropylen nebo jinou umělou látku, následně si oblečete pletenou střední vrstvu a přes ni umělou vnější vrstvu.
U dětí a starších lidí hrozí při delším vystavení silným mrazům několik zdravotních rizik, přičemž mezi ty největší patří omrzliny a hypotermie. Hypotermie je celkový stav podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod úroveň potřebnou pro normálně fungující metabolismus
Podchlazení přitom nemusí nutně vznikat jen díky mrazu, svém podíl na něm má i nedostatek tekutin. V zimě mají lidé obecně menší potřebu pít, což se může projevit velmi negativně, například právě podchlazením.
Mezi příznaky hypothermie patří ztížená mluva, malátnost, zmatenost, závratě, mělké dýchání, neobvyklé chování a pomalý, nepravidelný srdeční tep. Je nutná okamžitá lékařská pomoc.
To platí i v případě omrzlin, mezi jejichž příznaky patří šedé, bílé nebo žluté zbarvení kůže, znecitlivění a voskovitý pocit na pokožce. V obou případech je postiženou osobu nutné dostat okamžitě do tepla a zásobovat ji dostatkem tekutin.
Související
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
Počasí bude o víkendu mrazivé i během dne
Aktuálně se děje
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
včera
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
včera
Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami
Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.
Zdroj: Libor Novák