V Krkonoších trvá 4. stupeň lavinového nebezpečí, mohou se utrhnout obří masy sněhu

V Krkonoších druhým dnem platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Čtvrtý stupeň znamená vysoké nebezpečí lavin. V platnosti by měl zůstat i ve čtvrtek. Vyplynulo to z ranního hlášení krkonošské horské služby, která nedoporučuje pohyb po turistických cestách procházejících lavinovými katastry a na svazích o sklonu větším než 25 stupňů. Hrozí samovolné uvolnění lavin. Možnosti túr jsou tak velmi omezené.

Jde o nejvyšší stupeň vyhlašovaný v Krkonoších. "Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Na hřebenech Krkonoš je kolem 190 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin připadlo dalších 15 centimetrů a v minulých dnech přes metr a půl sněhu. Sníh padal v Krkonoších za působení silného nárazového západního až severního větru, který v nárazech dosahoval více než sto kilometrů v hodině. Na závětrných stranách se tak nahromadilo větší množství sněhu.

"Hrozí uvolnění lavin z nového sněhu a lavin deskových. Během dne bude nadále sněžit za silného severozápadního větru. Sněhová pokrývka vykazuje na většině strmých svahů slabou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při minimálním dodatečném zatížení, a to na mnoha strmých svazích," uvedl Dlouhý. Hrozí tak samovolné laviny velkých, ale i velmi velkých rozměrů, které mohou sjet až na dna údolí.

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno kolem minus jednoho stupně Celsia, zataženo, bez srážek, vítr dosahoval v nárazech rychlosti přes 70 kilometrů v hodině a v okolí leželo kolem 180 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě ani přístupové cesty.

Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí byl podle informací ČTK v Krkonoších naposledy vyhlášen na několik dní 17. února 2012, předtím 18. února 2009 a také v únoru roku 2006. Zřejmě nejkritičtější byla situace v lednu 2002, kdy na některých svazích sněhová vrstva dosahovala až osmi metrů. Horská služba tehdy uvažovala i o odstřelu lavin, ale vedení Krkonošského národního parku a tehdejší okresní úřad to zamítly.

Související

Více souvisejících

Krkonoše Laviny sníh Zima

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy