Studené léto? Počasí bude mnohem chladnější, než se čekalo. Víme proč!

Letošní rok se měl podle loňských předpovědí meteorologů zařadit mezi ty nejteplejší, nyní se ale zdá, že dojde spíše k opaku. Žhavé léto nás totiž navzdory globálnímu oteplování zřejmě nečeká. Počasí tak bude chladnější, než se očekávalo.

Strmý nárůst tropických dní a teploty dosahující 40 stupňů. I tak některé dlouhodobé předpovědi viděly letošní léto. Jak se ale nyní ukazuje, nebyly naplněny některé podmínky proto, aby k takovým extrémům došlo. Tropy měl totiž kromě globálního oteplování přinést i jev El Niño.

Ten se podle meteorologů z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) sice objevil, a to už v březnu, je ale výrazně slabší, než se očekávalo. Nenaplní se tak nejhorší scénáře klimatologů ze Světové meteorologické organizace (WMO), které připouštěly, že by letošní rok mohl být teplejší, než ten minulý.

Podle předpovědí NOAA se proto aktuálně zdá, že letošní rok bude chladnější. Tedy alespoň u nás. Obecně se dá očekávat, že jižní oblasti Spojených států, zejména Kalifornii, zasáhnou kvůli teplejšímu vzduchu, který přirozeně udrží více vlhkosti, nadprůměrné deště. Naopak severní část USA zřejmě čeká méně srážek a teploty převyšující průměr. 

El Niño má také velký dopad na hurikánovou sezonu v USA. Pravděpodobnost vzniku hurikánů je v tu dobu nižší, podle NOAA se ale dá očekávat, že díky vlivu meteorologického jevu jetos zasáhne východní pobřeží Spojených států až osm hurikánů. Jejich výskyt by letos měl být mírně nadprůměrný.

Díky El Niño byl rok 2016 nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Následující rok, 2017, byl zařazen na druhé místo, zároveň to byl ale nejteplejší rok bez vlivu jevu El Niño. Rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším zaznamenaným rokem v historii.

Vědci podle The Guardian už ale nyní neočekávají, že by byl El Niño tak silný jako v roce 2016. "Přesto může v mnoha regionech významně ovlivnit srážkové a teplotní vzorce, což má významné důsledky pro zemědělství a zajišťování potravin a pro řízení vodních zdrojů a veřejného zdraví. Může se také spojit s dlouhodobou změnou klimatu, která podpoří růst globálních teplot," uvedl ředitel WMO Maxx Dilley.

Dlouhodobé předpovědi ale přesto ukazují, že se vysokých teplot letos dočkáme. Nemusely by ale nijak převyšovat průměr. Ostatně jak ukazuje například květen, jejich výskyt by dokonce mohl být podprůměrný. Současné počasí totiž přijde řadě lidí chladné, ve skutečnosti se ale od průměru výrazně neliší. Část populace si pouze za poslední roky zvykla na teplé až horké květnové dny.

Podobná situace může nastat i v létě. Teploty by sice měly přesahovat 30 stupňů a místy se podle meteorologů objeví i tropické teploty nad 35 stupňů, počet takových dní ale může být výrazně nižší než loni a menší, než se původně očekávalo.

Související

Ilustrační foto

Počasí v roce 2025? Meteorologové už vědí, jaké bude

Rok 2024 ještě neskončil, ale vědci již předpovídají, že rok 2025 se zařadí mezi tři nejteplejší v historii měření. Podle britské meteorologické služby Met Office se globální průměrná teplota příštího roku pravděpodobně stane třetí nejvyšší od začátku záznamů v roce 1850. Tento odhad přichází poté, co podle odhadů rok 2024 zaujme první místo a rok 2023 druhé.

Více souvisejících

Počasí Léto Déšť

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

před 3 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

před 6 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol brání stanné právo. Na pozadí druhého impeachmentu chce "bojovat až do konce"

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol brání své kontroverzní rozhodnutí vyhlásit stanné právo, které bylo parlamentem zrušeno jen šest hodin po jeho zavedení. V televizním projevu označil své rozhodnutí za legitimní „akt vládnutí“ a odmítl obvinění z pokusu o vzpouru. Prezident se zavázal bojovat „až do konce“, aby zabránil svému odvolání, kterému čelí kvůli vzrůstajícím politickým nepokojům v zemi.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump varuje BRICS před společnou měnou. Ta je podle ekonoma naprostá utopie

Zvolený šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil zemím BRICS stoprocentními cly, pokud vytvoří novou společnou měnu. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity možnost vzniku společné měny v rámci tohoto sdružení považuje za utopii. „Pokud by se někdo opravdu snažil zavést společnou měnu pro tak rozdílné státy jako je Rusko, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a tak podobně, tak to nemůže dobře dopadnou,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

před 8 hodinami

Ramzan Kadyrov

Ukrajinci vytočili Kadyrova. Hrozí odvetou za útok na kasárna

Ve městě Groznyj, hlavním městě Čečenské republiky, došlo k incidentu, při kterém nad kasárnami speciálního policejního pluku pojmenovaného po Kadyrovovi explodovaly bezpilotní letouny. Informaci zveřejnil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na svém kanálu na Telegramu.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí v roce 2025? Meteorologové už vědí, jaké bude

Rok 2024 ještě neskončil, ale vědci již předpovídají, že rok 2025 se zařadí mezi tři nejteplejší v historii měření. Podle britské meteorologické služby Met Office se globální průměrná teplota příštího roku pravděpodobně stane třetí nejvyšší od začátku záznamů v roce 1850. Tento odhad přichází poté, co podle odhadů rok 2024 zaujme první místo a rok 2023 druhé.

před 9 hodinami

Chemické zbraně

Asad rozséval smrt, Rusko ho krylo. Oběti chemických útoků v Sýrii poprvé promluvily

Oběti chemických útoků v Sýrii, které pod hrozbou represí dlouho mlčely, poprvé otevřeně mluví o hrůzách, jež prožily. Tawfiq Diam, který při útoku v roce 2018 v Dúmě přišel o svou ženu a čtyři děti, popsal, jak chemické bomby rozsévaly smrt mezi obyvateli. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že při útoku byl použit vysoce koncentrovaný chlor, vypuštěný z vrtulníku syrské armády.

před 9 hodinami

Věznice, ilustrační fotografie

Vězni beze jména, drcení k smrti. "Lidská jatka" odhalují skutečná zvěrstva Asadova režimu

Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.

před 10 hodinami

Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Obává se útoků povstalců i Izraele

Ruské námořní jednotky opustily svůj hlavní přístav Tartús v Sýrii, jak ukazují satelitní snímky, které analyzovala BBC Verify. Tento krok přichází v době nejistoty ohledně budoucnosti Moskvy v Sýrii po pádu jejího klíčového spojence, prezidenta Bašára al-Asada.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy