Hasiči se nezastaví, Sabine měla v ČR sílu uragánu. Podívejte se na mapu

Hasiči v Česku dnes zasahovali kvůli silnému větru čtrnáctkrát častěji než normálně za celý den. Zásahů bylo od půlnoci do 13:00 téměř 2300 hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Zatím k nejvíce událostem, téměř čtyřem stovkám, vyjeli hasiči mezi 12:00 a 13:00. Běžně přitom bývá takzvaných technických zásahů, jako jsou třeba spadlé stromy, 162 za celý den. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. Vítr a s tím spojené popadané a polámané stromy nebo větve způsobily problémy v silničních i železniční dopravě a bez proudu zůstaly tisíce odběratelů energie v Česku.

Nejvíce zásahů měli podle mluvčí hasiči v Praze, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Po poledni si prvenství v souvislosti s výjezdy hasičů stále podle mluvčí držel Jihočeský kraj, těsně v závěsu za ním skončily Středočeský a Plzeňský kraj. Za poslední tři hodiny ale výrazně přibylo zásahů v Moravskoslezském kraji, sdělila mluvčí kolem 13:30.

Podle ní hasiči odklízí stromy hlavně ze silnic a železnic a spolupracují s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovují elektrické vedení. "Také zajišťují uvolněné plechy na střechách, upevňují či odstraňují billboardy, cedule nebo poutače," uvedla. Jen hodinu po poledni podle Studené operátoři tísňových linek přijali přes 1200 hovorů.

8:00 - 9:00 -> přibylo 60 nových událostí, z toho 57 v souvislosti s větrem. Od včerejší 22. hodiny tak evidujeme zhruba 400 případů. Převažují popadané stromy na pozemní komunikace, zasahovali jsme také u poničené střechy. V Kladně se částečně sesunula střecha na budově. pic.twitter.com/KLgU20CVnq

— HZS ScK (@HZS_ScK) February 10, 2020

Energetici kvůli poruchám na elektrickém vedení, které se nahromadily při silném větru, během dne vyhlásili kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Ústeckém a Jihočeském kraji.

Na železnici byla dopoledne kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a popadaným stromům nebo větvím přerušena doprava na zhruba 50 úsecích tratí. Po poledni byl jejich počet výrazně nižší, Správa železnic evidovala kolem 15 úseků s omezeným provozem. Potíže přetrvávaly hlavně v Čechách, zejména na tratích kolem Českých Budějovic.

Na Sněžce vítr v noci na dnešek dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a na dalších místech na horách se rychlost větru přiblížila 130 kilometrům za hodinu, což je síla orkánu (uragánu). Na twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

#pocasi V silném jihozápadním proudění se teploty vyšplhaly rekordně vysoko od 15 do 9 °C. Nárazy, dosahovaly na horách až 35 m/s, na Sněžce byl zaznamenán náraz až 50 m/s (180 km/hod). V nížinách se nárazy pohybovaly od 15 do 28 m/s. Mapa nárazu je z 5 hodiny. pic.twitter.com/3uj37FoWK9

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 10, 2020

I v nížinách se rychlost větru dostala vysoko, v nárazech činila podle meteorologů asi 100 kilometrů za hodinu. Podle ČHMÚ budou problémy se silným větrem trvat po celý dnešek.

Související

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

Lesy ČR sčítají škody. Vichřice Sabine a Julie zasáhly 1,3 miliony kubíků dříví

Vichřice, které se přehnaly před dvěma týdny a na přelomu minulého a tohoto týdne přes Českou republiku, zasáhly v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) více než 1,3 miliony metrů krychlových dříví. Nejvíce stromů zlomily nebo vyvrátily na jihu Čech a na Vysočině. LČR odhadují škodu na 350 až 400 milionů korun, sdělili dnes ČTK zástupci LČR.
Následky orkánu Sabine

Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha

Silný vítr zasáhne Česko také od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít v nárazech rychlost až 90 km/h, v dalších regionech nárazy dosáhnou 70 km/h. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celou ČR. V posledních dvou týdnech je to už několikáté varování před silným větrem.

Více souvisejících

orkán Sabine (únor 2020) Počasí Hasiči Vichřice Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy