Léto v říjnu? Počasí Čechy příjemně překvapuje, experti pojmenovali příčinu

I příští týden překročí teploty v Česku podle meteorologů hranici 20 stupňů, udrží se tak výrazně nad průměrem běžným pro toto podzimní období. Experti nyní pojmenovali příčinu. Jaký jev ovlivňuje v těchto dnech počasí v Evropě?

Nevídaně teplé počasí zaskočilo v říjnu spoustu Čechů, jen fenomén babího léta za něj ovšem zodpovědný není. Na teplo v Evropě může mít vliv neobvykle silný meteorologický jev nad Indickým oceánem. Píše o něm odborný server Severe Weather Europe.

V Indickém oceánu se objevuje efekt známý jako „indicko-oceánský dvojpól (IOD). Východní pól se nachází u indonéského pobřeží, západní pak u břehů Afriky. Vody východní oblasti chladnější. Odborníci konstatují, že jde o jev podobný mnohem známějšímu El Niñu.

V těchto dnech je efekt dvojpólu neobvykle silný, přesněji nejsilnější za posledních 60 až 80 let. Ve východní oblasti totiž vály silné větry, které tlačily teplejší vodu víc na západ, zatímco na východě zvedaly chladnější vodu z hloubky moře k hladině. Efekt pozorují experti od června, v září ovšem výrazně zesílil.

Teplý vzduch teď proudí k pobřeží Afriky a proudění dle uvedeného serveru ovlivňuje vzestup tlaku i v Evropě. Trvající tlaková výše nad východní starým kontinentem má nyní dominantní vliv na proudění vzduchu přinášející k nám nadprůměrné teploty.

Server píše, že není možné jednoznačně říct, že nynější teplé počasí v Evropě je čistě efektem IOD. Je však velice pravděpodobné, že sehrál roli v kombinaci s fenoménem babího léta. Efekt dvojpólu obvykle počínaje listopadem slábne.

Související

Více souvisejících

Počasí Oceán Podzim evropa

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy