Předpovědět tornádo je velmi složité a v podmínkách České republiky to není možné, řekl ČTK Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Důvodem je nízká frekvence těchto extrémních meteorologických jevů. Nelze podle něj ani jasně říct, jaký vliv má na výskyt tornád klimatická změna.
Předpovědět tak jednorázový jev, jakým je tornádo, v Česku podle Zacharova nelze. Lze ale předpovědět nebezpečí silných bouří. "A potom u té silné bouře je samozřejmě nebezpečí, co se z ní vyvine a co ta bouře způsobí," uvedl vědec. "Ale že se spustí takto silné tornádo si, myslím, nikdo netroufne ani odhadnout. Protože s tím vlastně ani nemáme zkušenosti," zdůraznil.
Podle Zacharova je třeba si uvědomit, že čím větší extrém, tím je jeho menší pravděpodobnost. "Můžeme to uvést na příkladu povodní. Povodně jsou relativně časté. Ty opravdu extrémní povodně jsou však stoleté, pětisetleté – protože ta statistická frekvence opakování je prostě velmi malá. Tak úplně tak je to u těch tornád," řekl vědec.
Podle Zacharova se v Česku zřejmě objeví v průměru tři až pět slabých tornád ročně. "Pokud se to slabé tornádo prožene někde po poli, tak my o něm ani nemusíme vědět. Není něco, co by změřilo, že někde v Česku bylo tornádo. Pokud to nikdo nenahlásí, nevyfotí, tak o něm nevíme," uzavřel vědec.
Podle Zacharova nebývají předpovědi úplně přesné ani ve Spojených státech, kde jsou tornáda častá a daleko silnější. "Je to velmi krátkodobá předpověď, třeba v desítkách minut dopředu. Protože jsou proměřené ty oblaky, mají síť, výjezdní týmy, které skenují silné bouře. Takže i tam to není úplně jednoduché, i když mají daleko větší zkušenosti," konstatoval vědec.
Zacharov popsal, že američtí odborníci i dobrovolníci používají mobilní radary, které jsou detailnější a mohou s nimi z blízkosti bouři proměřovat. Přesnější poznání, zda daná bouře spustí tornádo, je však podle něj pořád součástí tamního vědeckého výzkumu. Zacharov podotkl, že podobná monitorovací síť v Evropě ani neexistuje. "Jednak je to hrozně drahé a jednak to není potřebné – s tou nízkou frekvencí jevu," řekl.
Podle Zacharova nelze říci, zda je výskyt tak extrémních jevů i mimo oblasti jejich běžného výskytu důsledkem klimatických změn, jak zmiňují například zástupci ekologů. "Ta tornáda jsou velmi výjimečná. Třeba za poslední dva roky nebylo žádné, tak teď bylo jedno obzvlášť silné. Takže je to těžká otázka," poznamenal vědec. "Přibývá nějakých nebezpečnějších jevů, ale nemůžeme říct, že klimatická změna má jednoznačně vliv na častější výskyt takto extrémních jevů," dodal.
Tornádo je meteorologický jev, při němž se vír se zhruba svislou osou rotující rychlostí až 500 km v hodině pohybuje vpřed rychlostí bouře. Od poloviny 90. let minulého století je v Česku ročně nahlášeno několik tornád. Čtvrteční případ na Hodonínsku je nejničivější v posledních desetiletích.
Související
Hrozba tornáda pokazila fanouškům zážitek z Eura. Německo zasáhly silné bouře
Události Petra Nutila: Slovenská jízda na tygrovi a nová Železná opona
Tornádo , Tornádo na Moravě (24.6.2021)
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 31 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák