Honolulu - Havajské ostrovy kvůli hurikánu Lane chystají masivní evakuaci obyvatel. Zavřené zůstanou až do konce týdne školy a část úřadů, na jednotlivých ostrovech se postupně otevírají nouzová ubytovací centra.
Lane bude patrně nejsilnějím hurikánem, který Havaj zasáhne za více než dvě desetiletí. Během středy zeslábl na čtvrtou z pěti kategorií a doprovázel jej vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině.
Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) by se k ostrovu Havaj, známému také jako Velký ostrov, měl přiblížit dnes odpoledne místního času (v pátek nad ránem SELČ) a do té doby zřejmě zeslábne na hurikán třetí kategorie. I tak však může podle meteorologů způsobit lokální záplavy či vysoké vlny ohrožující lidi na pobřeží.
Úřady proto v řadě škol či dalších veřejných institucí připravují nouzové ubytovny, do nichž by již v průběhu dneška mohli zamířit obyvatelé potenciálně ohrožených oblastí, zejména na ostrovech Havaj, Maui, Molokai a Lanai.
V nouzových ubytovnách není podle havajského úřadu pro výjimečné situace dostatek místa pro všechny, proto byli obyvatelé mimo oblasti očekávaných povodní vyzváni, aby od čtvrtka zůstali doma.
Americké námořnnictvo již začalo přemisťovat své lodě a ponorky z přístavu Pearl Harbor, odkud míří do bezpečné vzdálenosti.
Související
Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů
Biden se chystá na Havaj. Úřady identifikovaly první oběti, počet překročil stovku
havajské ostrovy , Hurikán , Počasí
Aktuálně se děje
před 35 minutami
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
před 50 minutami
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
před 1 hodinou
Trump pozval Putina do Rady míru, která má dohlížet na Pásmo Gazy
před 2 hodinami
Větrné počasí trvá. Meteorologové prodloužili výstrahu
před 2 hodinami
16 tisíc mrtvých, 300 tisíc zraněných, tisíce lidí přišly o zrak. Írán podle lékařů skutečná čísla obětí demonstrací tají
před 2 hodinami
Letouny Ukrajině neprodáme, oznámil po jednání koalice Okamura
Aktualizováno před 2 hodinami
Střelba na úřadě na Děčínsku. Na místě jsou mrtví a zranění
před 3 hodinami
Trump spojil snahu o získání Grónska s neudělenou Nobelovkou. Už nejsem vázaný mírem, napsal do Norska
před 4 hodinami
15 let po Fukušimě se Japonsko připravuje na restart největší jaderné elektrárny na světě
před 4 hodinami
Okamura: Ministr Zůna prodej armádních L-159 Ukrajině odmítá
před 5 hodinami
Dříve nepředstavitelné, dnes realita. Brusel může poprvé aktivovat obchodní „bazuku“
před 6 hodinami
Trump uvrhl NATO do nejhlubší krize v historii. Riskuje rozpad aliance
Aktualizováno před 6 hodinami
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 39 mrtvých a sto zraněných
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu, část republiky zasáhne silný vítr
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
Evropské mocnosti čelí bezprecedentní diplomatické krizi poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil uvalením drastických cel a ekonomickým tlakem na osm evropských zemí. Důvodem je jeho trvající snaha získat pod americkou kontrolu Grónsko. Velká Británie spolu s Francií, Norskem, Švédskem, Finskem, Nizozemskem a Dánskem vydala společné prohlášení, ve kterém varuje, že tento postup riskuje „nebezpečnou sestupnou spirálu“ a zásadním způsobem podkopává transatlantické vztahy.
Zdroj: Libor Novák