Svět se děsí letošní hurikánové sezóny. Jak ničivé živly vznikají a proč je neumíme zkrotit?

Irma, José, Maria, Harvey. To vše jsou jména hurikánů, které se v loňském roce prohnaly Karibikem a částí Spojených států. Letošní hurikánová sezóna se totiž teprve blíží, přesto už nyní žije mnoho lidé po celém světě ve strachu z nastávajícího podzimu. Víte, jak hurikány dostávají svá jména? A proč jsou některé bouře mnohem destruktivnější než jiné?

Američtí meteorologové očekávají, že letošní hurikánová sezona v Atlantickém oceánu bude opět aktivní. Vytvořit by se zde mohly až čtyři velké hurikány s rychlostí větrů přes 178 kilometrů v hodině. 

Odborníci předpokládají, že se v Atlantiku zformuje deset až 16 větších bouří, které dostanou jména. Pět až devět těchto bouří by mohlo zesílit na hurikán.

Pokud se očekávání meteorologů naplní, půjde o nadprůměrnou sezonu. V průměru se v Atlantiku ročně vytvoří 12 pojmenovaných bouří, z nichž šest přeroste do hurikánu.

Co ale jsou hurikány? Jak se tvoří? Jak dostávají svá jména? A proč jsou některé mnohem destruktivnější než ostatní? Právě na to odpovídá server Sky News.

Co je to hurikán?

Hurikán je tropická cyklóna. Jedná se o velkou vířící bouři, kterou provází silný vítr o rychlosti až 300 km/h a intenzivní deště. Slovo hurikán pochází z mayské kultury. Huracan byl v mayské mytologii bohem větru.

Jak se tvoří?

Pro vytvoření tropického cyklonu je zapotřebí několik faktorů. Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Stejně tak hrají roli již existující výkyvy počasí, jako je vlhkost a lehký vítr. Vědci ale přesně nevědí, proč se některé bouře změní v hurikány a jiné ne.

Jak se měří?

Síla hurikánů v Atlantiku se měří za použití klasifikace s názvem Saffirova-Simpsonova stupnice hurikánů. Stupnice hurikány rozděluje do pěti kategorií, rozlišovaných podle intenzity jejich trvalých větrů. K tomu, aby byl tropický cyklon označen jako hurikán, musí mít vítr rychlost nejméně 33 m/s (119 km/h). Nejvyšší klasifikace na stupnici (kategorie 5) je vyhrazena pro bouře s větrem přesahujícím 70 m/s (252 km/h).

Stupnice však nezměří, kolik deště hurikán přináší, nebo úroveň bouřlivého nárazu – přestože tyto faktory mohou být někdy ještě destruktivnější než vítr. Oficiálně je Saffirova-Simpsonova hurikánová stupnice používána jen na popis hurikánů, jež se formují v Atlantském oceánu a v severní části Pacifiku

Kdy se hurikány objevují?

Oficiální „hurikánová sezóna" v Atlantiku probíhá od 1. června do 30. listopadu - to je doba, kdy oblast pravidelně zasahuje velké množství bouří. Mohou se však vyskytnout kdykoli, tropické bouře byly zaznamenány v každém měsíci roku, a to i uprostřed zimy.

Které oblasti hurikány postihují nejvíce?

Mohou udeřit všude, ale vzhledem k tomu, že vznik hurikánu vyžaduje teplejší vody, většina z nich má tendenci ovlivňovat Karibik, střední Ameriku a jižní a východní části USA. Hurikány ale také zasáhly například Novou Anglii, Kanadu, Portugalsko, Azory, Španělsko a Jižní Ameriku. Mnoho hurikánů a tropických bouří také zůstává neškodně na mořem a neohrožuje tak pevninu.

Jak dostávají svá jména?

Tropické bouře v Atlantiku jsou pojmenovány abecedně - první bouřka každého roku začíná písmenem A. Názvy mužských a ženských jmen se střídají a jsou opakovaně používány každých šest let. Názvy smrtících bouří jsou však vyřazena a poslána do „důchodu“, takže se znovu nepoužívají.

To je se týká třeba jmen Andrew, Katrina, Ivan a Mitch – a od tohoto roku patří mezi důchodce také Harvey a Irma

Jaký je rozdíl mezi hurikánem, cyklonem a tajfunem?

Jde o totéž - tropické cyklony. Různé názvy mají v závislosti na tom, kde na světě se tvoří. V Atlantiku a severovýchodním Pacifiku jsou tropické cyklony známé jako hurikány. V severozápadním Pacifiku jsou označovány jako tajfuny (nebo supertajfuny, pokud jsou zvláště silné). V Indickém oceánu a jižním Pacifiku jim pak říkají cyklony.

Související

Více souvisejících

Počasí Tajfun Hurikán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy