PODCAST | Mezi Proudy: Pro jaderné inovace tu bohužel není připravené prostředí, říká Radek Škoda

Myslíme si, že jsme energetickou krizi ustáli jenže…  Sice jsme dokázali překonat závislost na ruském plynu, ale v energetice je vítězem ten, kdo je hlavně soběstačný. Česko pro svůj energetický mix jadernou energii potřebuje, říká v rozhovoru pro podcast Mezi Proudy Radek Škoda, jaderný vědec zaměřující se na energetiku i ekonomiku jaderných elektráren a šéfe výzkumného týmu projektu Teplátor. 

Zkamenělá legislativa a mýty 

Část lidí k jádru pořád přistupuje spíše s odporem a strachem vyvolaným tragickými událostmi minulosti. A i když se na druhou stranu Česko řadí k zemím spíše pro jádro, inovacím u nás dveře nejsou ještě úplně otevřeny. „Když přijdete a začnete v odborných kruzích říkat, že postavíte něco jiného, než jsou Dukovany nebo Temelín, tak se všem zježí vlasy na hlavě nebo začnou vymýšlet, proč to nejde,“ říká Radek Škoda. A s tímhle problémem je spojená i zastaralá a nekoncepční legislativa okolo které se v posledních týdnech rozvířila diskuse. 

Mýtů okolo jaderné energetiky je ve společnosti několik. Hned jako první nás napadne nebezpečný jaderný odpad a radioaktivita. Za tím stojí řada filmů a seriálů, ale i špatná komunikace státu s obcemi. „V Simpsonech je jaderný odpad něco zeleného tekutého, ale tak to není. Jsou to čtyři až pět metrů dlouhé tyče, které jsou uloženy ve speciálním kontejneru hluboko pod zemí,“ upřesňuje Škoda a dodává „Když přijedete do vesnice a oznámíte jim« Tady vám postavím úložiště jaderného odpadu », tak tím nikoho nenadchnete. Finové to udělali jinak, obcím nabídli různé kompenzace a ať se sami rozhodnou.“ 

Některé státy jako např. Japonsko, Francie nebo Německo, dále využívají tzv. přepracované jaderné palivo. Z něj lze získat ještě velké množství uranu a plutonia. „Paliva se v elektrárně spotřebuje okolo čtyř procent, většina je pořád v článcích. Existují i technologie, díky kterým je můžete dál využívat, třeba na vytápění města,“ uvádí Škoda. A právě Radek Škoda se svým výzkumným týmem vědců z ČVUT a plzeňské univerzity pracuje na projektu Teplátor, který z vyhořelého paliva dokáže vytápět města i několik desítek let. 

Malé reaktory  

Nedávno se objevila zpráva, že chce ČEZ stavět malé modulární reaktory v Temelíně, Dukovanech nebo Mělníku, tedy v místech, kde jsou dnes uhelné ale i jaderné elektrárny. Cena stavby ani provozu není zatím známá. Podle Radka Škody musí mít tyto malé jaderné reaktory stejné bezpečnostní systémy, stejnou dozornu i ochranu, jako velké. Stavět je tedy v blízkosti velkých jaderných elektráren, které vyrobí více energie a její náklady nejsou tedy tak vysoké, není ekonomicky výhodné.  

Poslechněte si celý díl podcastu Mezi Proudy s Radkem Škodou o energetické krizi, prodeji energií a jádru:  

Radek Škoda Mezi proudy

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy