PODCAST | Mezi Proudy: Pro jaderné inovace tu bohužel není připravené prostředí, říká Radek Škoda

Myslíme si, že jsme energetickou krizi ustáli jenže…  Sice jsme dokázali překonat závislost na ruském plynu, ale v energetice je vítězem ten, kdo je hlavně soběstačný. Česko pro svůj energetický mix jadernou energii potřebuje, říká v rozhovoru pro podcast Mezi Proudy Radek Škoda, jaderný vědec zaměřující se na energetiku i ekonomiku jaderných elektráren a šéfe výzkumného týmu projektu Teplátor. 

Zkamenělá legislativa a mýty 

Část lidí k jádru pořád přistupuje spíše s odporem a strachem vyvolaným tragickými událostmi minulosti. A i když se na druhou stranu Česko řadí k zemím spíše pro jádro, inovacím u nás dveře nejsou ještě úplně otevřeny. „Když přijdete a začnete v odborných kruzích říkat, že postavíte něco jiného, než jsou Dukovany nebo Temelín, tak se všem zježí vlasy na hlavě nebo začnou vymýšlet, proč to nejde,“ říká Radek Škoda. A s tímhle problémem je spojená i zastaralá a nekoncepční legislativa okolo které se v posledních týdnech rozvířila diskuse. 

Mýtů okolo jaderné energetiky je ve společnosti několik. Hned jako první nás napadne nebezpečný jaderný odpad a radioaktivita. Za tím stojí řada filmů a seriálů, ale i špatná komunikace státu s obcemi. „V Simpsonech je jaderný odpad něco zeleného tekutého, ale tak to není. Jsou to čtyři až pět metrů dlouhé tyče, které jsou uloženy ve speciálním kontejneru hluboko pod zemí,“ upřesňuje Škoda a dodává „Když přijedete do vesnice a oznámíte jim« Tady vám postavím úložiště jaderného odpadu », tak tím nikoho nenadchnete. Finové to udělali jinak, obcím nabídli různé kompenzace a ať se sami rozhodnou.“ 

Některé státy jako např. Japonsko, Francie nebo Německo, dále využívají tzv. přepracované jaderné palivo. Z něj lze získat ještě velké množství uranu a plutonia. „Paliva se v elektrárně spotřebuje okolo čtyř procent, většina je pořád v článcích. Existují i technologie, díky kterým je můžete dál využívat, třeba na vytápění města,“ uvádí Škoda. A právě Radek Škoda se svým výzkumným týmem vědců z ČVUT a plzeňské univerzity pracuje na projektu Teplátor, který z vyhořelého paliva dokáže vytápět města i několik desítek let. 

Malé reaktory  

Nedávno se objevila zpráva, že chce ČEZ stavět malé modulární reaktory v Temelíně, Dukovanech nebo Mělníku, tedy v místech, kde jsou dnes uhelné ale i jaderné elektrárny. Cena stavby ani provozu není zatím známá. Podle Radka Škody musí mít tyto malé jaderné reaktory stejné bezpečnostní systémy, stejnou dozornu i ochranu, jako velké. Stavět je tedy v blízkosti velkých jaderných elektráren, které vyrobí více energie a její náklady nejsou tedy tak vysoké, není ekonomicky výhodné.  

Poslechněte si celý díl podcastu Mezi Proudy s Radkem Škodou o energetické krizi, prodeji energií a jádru:  

Radek Škoda Mezi proudy

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

včera

včera

Severní Korea otestovala "nejmocnější zbraň světa." Podle expertů je absolutně nepoužitelná

Severní Korea nedávno otestovala novou mezikontinentální balistickou raketu, kterou nazvala „nejmocnější zbraní světa.“ Jihokorejští odborníci jsou ale skeptičtí a pochybují, že by raketa byla prakticky využitelná v konfliktu, jelikož je údajně příliš velká. Test provedený ve čtvrtek ráno odsoudila Jižní Korea, Japonsko i Spojené státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy