PODCAST | Mezi Proudy: Pro jaderné inovace tu bohužel není připravené prostředí, říká Radek Škoda

Myslíme si, že jsme energetickou krizi ustáli jenže…  Sice jsme dokázali překonat závislost na ruském plynu, ale v energetice je vítězem ten, kdo je hlavně soběstačný. Česko pro svůj energetický mix jadernou energii potřebuje, říká v rozhovoru pro podcast Mezi Proudy Radek Škoda, jaderný vědec zaměřující se na energetiku i ekonomiku jaderných elektráren a šéfe výzkumného týmu projektu Teplátor. 

Zkamenělá legislativa a mýty 

Část lidí k jádru pořád přistupuje spíše s odporem a strachem vyvolaným tragickými událostmi minulosti. A i když se na druhou stranu Česko řadí k zemím spíše pro jádro, inovacím u nás dveře nejsou ještě úplně otevřeny. „Když přijdete a začnete v odborných kruzích říkat, že postavíte něco jiného, než jsou Dukovany nebo Temelín, tak se všem zježí vlasy na hlavě nebo začnou vymýšlet, proč to nejde,“ říká Radek Škoda. A s tímhle problémem je spojená i zastaralá a nekoncepční legislativa okolo které se v posledních týdnech rozvířila diskuse. 

Mýtů okolo jaderné energetiky je ve společnosti několik. Hned jako první nás napadne nebezpečný jaderný odpad a radioaktivita. Za tím stojí řada filmů a seriálů, ale i špatná komunikace státu s obcemi. „V Simpsonech je jaderný odpad něco zeleného tekutého, ale tak to není. Jsou to čtyři až pět metrů dlouhé tyče, které jsou uloženy ve speciálním kontejneru hluboko pod zemí,“ upřesňuje Škoda a dodává „Když přijedete do vesnice a oznámíte jim« Tady vám postavím úložiště jaderného odpadu », tak tím nikoho nenadchnete. Finové to udělali jinak, obcím nabídli různé kompenzace a ať se sami rozhodnou.“ 

Některé státy jako např. Japonsko, Francie nebo Německo, dále využívají tzv. přepracované jaderné palivo. Z něj lze získat ještě velké množství uranu a plutonia. „Paliva se v elektrárně spotřebuje okolo čtyř procent, většina je pořád v článcích. Existují i technologie, díky kterým je můžete dál využívat, třeba na vytápění města,“ uvádí Škoda. A právě Radek Škoda se svým výzkumným týmem vědců z ČVUT a plzeňské univerzity pracuje na projektu Teplátor, který z vyhořelého paliva dokáže vytápět města i několik desítek let. 

Malé reaktory  

Nedávno se objevila zpráva, že chce ČEZ stavět malé modulární reaktory v Temelíně, Dukovanech nebo Mělníku, tedy v místech, kde jsou dnes uhelné ale i jaderné elektrárny. Cena stavby ani provozu není zatím známá. Podle Radka Škody musí mít tyto malé jaderné reaktory stejné bezpečnostní systémy, stejnou dozornu i ochranu, jako velké. Stavět je tedy v blízkosti velkých jaderných elektráren, které vyrobí více energie a její náklady nejsou tedy tak vysoké, není ekonomicky výhodné.  

Poslechněte si celý díl podcastu Mezi Proudy s Radkem Škodou o energetické krizi, prodeji energií a jádru:  

Radek Škoda Mezi proudy

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 25 minutami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 38 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Deset tisíc vojáků NATO v Polsku. Aliance své členy bránit bude, vzkázal Rusku Stoltenberg

Vojáci NATO v Polsku vysílají signál, že Aliance bude bránit všechny své členy. Prohlásil to v úterý na návštěvě Polska generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Uvedla to agentura PAP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy