ROZHOVOR | 20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Virolog z České zemědělské univerzity v Praze v rozhovoru přibližuje i to, z jakého důvodu se SARS nerozšířil v takové míře jako příbuzným koronavirem vyvolané onemocnění covid-19, jak rychle se podařilo objevit původ patogenu a proč to v případě viru SARS-CoV-2 zřejmě nebude možné.

Nakolik vypuknutí epidemie SARS v roce 2002 zaskočilo odbornou komunitu? Bylo nasnadě, že dříve či později se objeví virus, který se vyskytuje primárně mezi specifickým zvířecím druhem, a začne se s významnou intenzitou šířit mezi lidmi?

Toho, že se může objevit nový virus, který bude mít potenciál způsobit celosvětovou pandemii, se virologové obávali už od pandemie Španělské chřipky z let 1918 a 1919. Obecně se ale očekávalo, že to nejspíše bude nějaká nová varianta viru chřipky. Nové chřipkové viry, původem z různých zvířat, většinou vodních ptáků nebo prasat, se totiž v lidské populaci objevovali poměrně často. Největší byly epidemie Asijské chřipky (kmen H2N2) z let 1957-1958 a pak Hongkongské chřipky (kmen H3N2) z let 1968-1969. Koncem devadesátých let se hodně mluvilo o ptačí chřipce H5N1, která může u lidí způsobovat onemocnění s vysokou úmrtností, naštěstí se ale mezi lidmi šíří jen velmi špatně. 

To, že se objeví nový, velmi patogenní koronavirus se příliš nečekalo. Až do pandemie SARS jsme totiž koronaviry znali především jako viry způsobující sice závažná onemocnění u zvířat, ale pouze velmi mírná u lidí. Pamatuji si, že když jsem v roce 2013 byl na doktorandské stáži v Lübecku, vyprávěl mi můj tehdejší školitel, profesor Hilgenfeld, přední německý odborník na strukturu virových proteinů, příhodu o tom, jak mu v roce 2001 jedna grantová agentura odmítla financovat výzkum struktury jednoho koronavirového enzymu, proteázy, s tím, že si nemůžou dovolit platit výzkum něčeho, co způsobuje rýmu u lidí a průjem u prasat… Když se objevil SARS, profesor Hilgenfeld grant okamžitě dostal a byl první, kdo pak popsal strukturu oné proteázy a z jeho práce se následně mohl odrazit vývoj mnoha koronavirových inhibitorů včetně nyní úspěšného léčiva Paxlovid.

Jak rychle se podařilo identifikovat, že za nemocí stojí dosud neznámý koronavirus, a mělo toto zjištění výraznější dopad na přístup k epidemii?

Identifikace patogenu, který způsobuje dané onemocnění, je vždycky přelom v boji s jakoukoliv epidemií. Od tohoto okamžiku totiž můžete vyvíjet detekční testy, cílené přístupy k léčbě, nové vakcíny a podobně. Takže je to velmi důležité. 

Koronavirus SARS-CoV(-1) se jako infekční agens způsobující onemocnění SARS podařilo identifikovat po několika měsících; pandemie začala v listopadu 2002, koronavirus SARS-CoV(-1) byl objeven v dubnu 2003. To bylo na jednu stranu celkem rychle. Pro srovnání: virus HIV se hledal několik let. Příznaky AIDS byly poprvé identifikované v červnu 1981 a virus HIV se podařilo izolovat až v dubnu 1984, tedy skoro po třech letech. Na druhou stranu v prosinci 2019 a lednu 2020 mezi dobou, kdy si doktorka Ai Fen pracující v jedné z wuchanských nemocnic uvědomila, že podivné zápaly plic mohou být způsobeny koronavirem, do přesného popisu SARS-CoV-2 a úplného osekvenování jeho genomu uběhlo jen několik málo dní.

Pomohla - a nebo případně v některém ohledu uškodila – zkušenost s epidemií SARS v úvodních fázích pandemie COVID-19?

Určitě pomohla. Zaprvé se vědělo, že má smysl hledat koronavirus, protože jsme už měli zkušenost s koronaviry SARS-CoV(-1) a MERS-CoV a vědělo se, že koronaviry mohou způsobovat závažná onemocnění u lidí. Za druhé, existovalo velké množství detekčních technik, které fungovaly oproti SARS-CoV(-1) a fungovaly i oproti SARS-CoV-2, takže jsme nemuseli tyhle nástroje vyvíjet od nuly. Stačilo zlepšit ty, které jsme měli. V průběhu pandemie SARS pak bylo i vyzkoušeno velké množství potenciálních inhibitorů a podobně, takže jsme nepracovali úplně od nuly. Kde naše předchozí znalosti naopak trochu uškodily, byl přístup k nakaženým jedincům, ke způsobu karantén a podobně, protože SARS-CoV(-1) a SARS-CoV-2 se šíří každý trochu jinak.   

Pro laickou veřejnost bude zajímavé srovnání viru SARS-CoV(-1) s aktuálním virem SARS-CoV-2. Jaká byla například jeho nakažlivost oproti původci onemocnění COVID-19?  

Toto je právě jeden z hlavních rozdílů. Koronavirus SARS-CoV(-1) se totiž téměř nešířil od bezpříznakových pacientů. Stačilo se proto zaměřit na lidi, kteří měli příznaky respiračního onemocnění, jako je třeba i jen zvýšená teplota, a na jejich kontakty. Izolovat je a tím rychle a efektivně pandemii zastavit. Naopak koronavirus SARS-CoV-2 mohou přenášet i bezpříznakoví pacienti nebo pacienti v inkubační době. To je velký rozdíl. Podobně jako v případě pandemie SARS se totiž zavedly kontroly na letištích, ve veřejných prostorách a podobně, kde se měřila teplota. To můžete udělat celkem snadno. Bohužel to ale nevedlo k zachycení všech přenašečů a mnoho jich nebylo detekováno. To se v tomto případě dá udělat jen masivním trasováním všech kontaktů nakaženého jedince a následně jejich testováním. A na to začátkem roku 2020 nebyl připravený žádný stát na světě.

Pro virus SARS-CoV(-1) se uvádí poměrně vysoká smrtnost. Dle oficiálních statistik je evidováno přes 8 tisíc nakažených lidí, přičemž nemoci podlehla téměř desetina z nich. Jak se na tato čísla dnes dívá vědecká komunita? Skutečně byl SARS o tolik závažnější nemocí než covid-19, nebo je statistika zkreslená například výrazně nižší mírou testování oproti situaci po rozšíření viru SARS-CoV-2 či dalšími faktory? 

Vzhledem k tomu, že pandemii SARS se nám podařilo vymýtit právě díky účinným karanténám, tak si myslím, že ta čísla nakažených více méně sedí. Opravdu se testovalo méně, na druhou stranu každý člověk nakažený SARS-CoV(-1) nakonec onemocnění SARS v nějaké míře prodělal a právě na příznaky tohoto onemocnění se dávalo v letech pandemie SARS velký pozor.

Víme, proč epidemie nepřerostla v globální pandemii jako v případě viru SARS-CoV-2?

Ona v globální pandemii přerostla, nakazili se lidé téměř na celém světě, v Asii, Severní Americe, Evropě, Austrálii i Africe. Nakažených ale bylo méně právě díky včasné a efektivní aplikaci karanténních opatření. Na druhou stranu koronavirus SARS-CoV-2 má ten správný mix vlastností, které mu umožňují karanténám efektivním v boji se SARS-CoV(-1) unikat a které jej činí méně nebezpečným pro každého jednoho nakaženého jedince, ale o to nebezpečnější pro celou lidskou populaci.

V laickém diskurzu se můžeme setkat s názorem, že SARS v jistou chvíli „zmizel“. Jak se na toto dívá věda?

To je správný názor. Koronavirus SARS-CoV(-1) se nám skutečně podařilo z povrchu Země vymýtit. SARS-CoV-2 totiž není evoluční potomek SARS-CoV(-1), ale spíše jeho bratranec. To, co se nepodařilo a asi se ani nikdy nepodaří, bylo vymýtit blízce příbuzné koronaviry vyskytující se u volně žijících zvířat, hlavně u netopýrů. Ty pak představují neustále riziko, že se v rámci nich objeví nový virus, který bude opět schopen infikovat lidi a způsobit další pandemii. Přesně jako se stalo v případě koronaviru SARS-CoV-2.

Podle mediálních zdrojů se původce nákazy SARS podařilo identifikovat s odstupem dlouhých čtrnácti let po vypuknutí epidemie. Měla jím být odlehlá kolonie vrápenců v hornaté provincii Jün-nan na jihu Číny. Panuje na zdroji viru mezi vědci víceméně shoda a domníváte se, že bude trvat podobně dlouho, než se prokáže pravděpodobný zdroj viru SARS-CoV-2? 

Shoda panuje. V případě pandemie SARS se už v jejím průběhu ukázalo, že přímým zdrojem viru pro lidi jsou cibetky. Vrápenci byly pak jako rezervoárový hostitel identifikováni v roce 2005, kdy se u nich našly koronaviry představující přímé předchůdce SARS-CoV(-1). Vámi zmiňovaný článek publikovaný 14 let od vypuknutí pak ukazuje, že lidé se mohou nakazit přímo od vrápenců.

Podobně to je i s koronavirem SARS-CoV-2. I tady se už začátkem roku 2020 podařilo identifikovat poměrně velké množství různých druhů zvířat, které se jím mohou nakazit a které mohly sloužit jako mezihostitel pro jeho introdukci do lidské populace. Mluvilo se například o luskounech nebo nyní o psících mývalovitých. Přesný mezihostitel ale s definitivní jistotou znám není a díky přístupu čínských orgánů možná ani nikdy nebude. Co se naopak podařilo prokázat s téměř absolutní jistotou, je, že koronaviry, které jsou blízce příbuzné SARS-CoV-2, cirkulují u vrápenců v jihovýchodní Asii, konkrétně v Laosu. Článek, který tyto koronaviry popisuje, publikoval francouzsko-laoský tým začátkem letošního roku v časopisu Nature. Zbývá tedy jen najít mezihostitele nebo ukázat, jestli je vůbec třeba. 

To, co ale už víme, je, že v přírodě, hlavně v oblasti východní a jihovýchodní Asie, existuje velké množství virů příbuzných SARS-CoV(-1) a SARS-CoV-2. Není proto otázkou, jestli v budoucnu přijde i epidemie způsobená koronavirem SARS-CoV-3, ale spíše kdy se to stane. A až se to stane, měli bychom být připraveni.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jiří Černý (virolog) SARS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) pandemie nemoci věda Čína

Aktuálně se děje

před 50 minutami

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

před 3 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

před 4 hodinami

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

před 4 hodinami

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

před 5 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 5 hodinami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 6 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 6 hodinami

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 6 hodinami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 7 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 10 hodinami

Tropické počasí si do konce pracovního týdne dnes užijeme naposledy. Místo toho se přiženou deště

Česko si dnes tropické počasí užije naposledy, alespoň do konce tohoto pracovního týdne. Podle ČHMÚ.cz se zbytek dní ponese spíše v deštivém duchu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy