ROZHOVOR | Pavel by cestou přes Polsko a Slovensko na Ukrajinu poslal silný vzkaz Rusku. Politolog Broul pro EZ rozebírá úspěch nového prezidenta

Společenská diskuze se narovná a nový prezident bude ctít pravidla daná ústavou. Politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci zhodnotil dosavadní jednání Petra Pavla velmi pozitivně. „V Česku nalezneme velmi málo lidí, kteří mají tak dobrý přehled a praktické zkušenosti v oblasti vojenské a mírové diplomacie jako je Petr Pavel,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Jste spokojen s výsledkem letošních voleb prezidenta republiky?

Jsem spokojený, protože vyhrál kandidát, který má výrazný potenciál skutečně usmiřovat jednotlivé názorové skupiny a nastolovat zdravý, tj. konstruktivní společenský dialog. 

Petr Pavel má oproti Andreji Babišovi i díky své povaze nesrovnatelně vyšší potenciál uklidnit volbami a krizemi silně rozjitřenou společenskou atmosféru. Jsem rád, že vyhrál kandidát, který, jak soudím z jeho dosavadního vyjadřování, rozumí smyslu české ústavnosti a má před ní respekt a pokoru.

Volební účast byla nebývale vysoká. Čím si myslíte, že to je?

Vysoká volební účast je obecně spíše vítána jako něco žádoucího, přitom nemusí nutně značit nějaký pozitivní trend, naopak. Volební účast se v českých prezidentských volbách v průběhu času nezvyšovala díky rostoucímu zájmu o splnění občanské povinnosti, ale zejména kvůli obavě z narušení ústavního pořádku a čím dál více bezpečnosti republiky. 

Už volby v roce 2018 byly referendem o pokračování nebo ukončení stavu ohýbání české ústavy a potenciálním ohrožení státní integrity. Letos byla tato obava, a tedy i volební účast, posílena silně polarizujícím Babišovým výkonem politiky, jeho agresivní a lživou kampaní a potenciálním ohrožením zahraničně-bezpečnostních vztahů.

Co v obecné rovině očekáváte od Petra Pavla?

Obecně uklidnění a narovnání společenské diskuze. Zdravou aktivitu, ale ne přehnaný aktivismus. Prezident Pavel se jistě bude snažit nově nastavit rámec výkonu svého úřadu, přičemž bude ctít pravidla daná mu ústavou. Očekávám pokoru, respekt a návrat lidskosti do úřadu prezidenta republiky – a to skutečně není málo.

Andrej Babiš při debatě v České televizi avizoval, že by v případě útoku na Polsko nebo Pobaltí české vojáky na pomoc neposlal. V reakci na to Petr Pavel oznámil, že jeho případná první zahraniční cesta povede oproti slovenské tradici do Polska. Co si o tom myslíte? 

Cesta do Polska nenahrazuje cestu na Slovensko, tu již jako svou první zahraniční misi prezident Pavel avizoval. Právě tak jako cestu na Ukrajinu. Cesta do Polska má nahradit „tradiční“ druhou cestu k našemu západnímu sousedovi, tedy do Německa. 

Nicméně již se objevují nápady, že by se první cesta mohla uskutečnit přes Slovensko a Polsko na Ukrajinu, spolu se slovenskou prezidentkou Čaputovou a polským prezidentem Dudou. A druhá zahraniční cesta by pak vedla do Německa. Jednalo by se o symbolicky velmi silný vzkaz Rusku. První zahraniční cesta v takové podobě by byla ze zahraničně-bezpečnostního hlediska zcela pochopitelná.

Dokáže Petr Pavel napravit naši reputaci v zahraničí? Přeci jen jsme se stávali už jen kvůli prezidentu Zemanovi terčem časté kritiky

Uvidíme, nicméně prezident Pavel má díky svému dosavadnímu působení v pozici náčelníka Generálního štábu Armády ČR nebo předsedy vojenského výboru NATO velký potenciál naší zahraniční reputaci napravit.

Také už od jeho volebního vítězství zaznamenáváme pozvánky od významných zahraničních státníků a prezident Pavel již bilaterálně komunikuje se strategickými partnery, např. s prezidentem Zelenským, předsedkyní Evropské komise von der Leyen nebo tchajwanskou prezidentkou Jing-wen.

Pomohou nám také Pavlovy zkušenosti z nejvyšších struktur NATO? Je to člověk, který by dokázal vyjednávat o míru s Ruskem lépe, než právě poslanec Babiš, který se chlubil svými kontakty a plánem na mírovou konferenci?

Poslanec Babiš měl až neuvěřitelně naivní představy a smýšlení o vojenské, resp. mírové diplomacii. Také se do nich ve své kampani až trapně zamotal. Prezident Pavel má v této oblasti nepochybně mnohem větší zkušenosti. 

V Česku nalezneme velmi málo lidí, kteří mají tak dobrý přehled a praktické zkušenosti v oblasti vojenské a mírové diplomacie jako je Petr Pavel. S Ruskem by s velkou pravděpodobností dokázal vyjednávat lépe než Andrej Babiš, jakékoliv takové mírové vyjednávání je ale stále hudbou budoucnosti.

Měl by se Andrej Babiš veřejnosti zpovídat ze svých klamných výroků během kampaně mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb?

Tuto otázku musí posoudit příslušné orgány. Kampaň již byla velkou spoustou odborníků odsouzená jako neakceptovatelná, jdoucí daleko za hranu etických norem. Zbytek si Andrej Babiš zřejmě bude muset vyřídit se svým svědomím, nespokojenými členy ANO a voliči, kteří mu kvůli jeho kampani odmítli dát v druhém kole hlas. 

Je ale třeba zároveň pracovat na zkultivování politické kultury a komunikace. V tom vidím další potenciál prezidentství Petra Pavla. Bude mít výrazný prostor k nastavení seriózní, slušné komunikace, která může výrazně zkvalitnit politickou kulturu v Česku.

Zajímal by mě váš názor na to, se kterými zeměmi mimo Evropskou unii a NATO bychom měli nejvíce pěstovat své vztahy. 

Určitě se čtyřmi partnerskými zeměmi Indo-pacifického regionu: s Austrálií, Novým Zélandem, Japonskem a Jižní Koreou. Je nutné posilovat vztahy v celém Indo-pacifiku, soustředit se na aktivní diplomacii s Indií, jejíž reprezentace nyní pomáhá Rusku obcházet euroatlantický sankční režim. A ačkoliv se nejedná o suverénní stát, je třeba nadále budovat vztahy s Tchaj-wanem. 

Určitě musíme zachovat a pěstovat dobré vztahy s Izraelem a okolními zeměmi, které uzavírají s Izraelem partnerství. Ukrajina je a bude našim blízkým partnerem v mnoha oblastech. A nesmíme zapomenout ani na státy Střední a Jižní Ameriky, např. Brazílii či Kolumbii. Při tom všem ale musíme dbát na bezpečnostní a lidskoprávní agendu.

Související

Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.
Tomáš Řepa Rozhovor

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor David Broul prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš Ukrajina Zuzana Čaputová Andrzej Duda Rusko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 5 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy