ROZHOVOR | Pavel by cestou přes Polsko a Slovensko na Ukrajinu poslal silný vzkaz Rusku. Politolog Broul pro EZ rozebírá úspěch nového prezidenta

Společenská diskuze se narovná a nový prezident bude ctít pravidla daná ústavou. Politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci zhodnotil dosavadní jednání Petra Pavla velmi pozitivně. „V Česku nalezneme velmi málo lidí, kteří mají tak dobrý přehled a praktické zkušenosti v oblasti vojenské a mírové diplomacie jako je Petr Pavel,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Jste spokojen s výsledkem letošních voleb prezidenta republiky?

Jsem spokojený, protože vyhrál kandidát, který má výrazný potenciál skutečně usmiřovat jednotlivé názorové skupiny a nastolovat zdravý, tj. konstruktivní společenský dialog. 

Petr Pavel má oproti Andreji Babišovi i díky své povaze nesrovnatelně vyšší potenciál uklidnit volbami a krizemi silně rozjitřenou společenskou atmosféru. Jsem rád, že vyhrál kandidát, který, jak soudím z jeho dosavadního vyjadřování, rozumí smyslu české ústavnosti a má před ní respekt a pokoru.

Volební účast byla nebývale vysoká. Čím si myslíte, že to je?

Vysoká volební účast je obecně spíše vítána jako něco žádoucího, přitom nemusí nutně značit nějaký pozitivní trend, naopak. Volební účast se v českých prezidentských volbách v průběhu času nezvyšovala díky rostoucímu zájmu o splnění občanské povinnosti, ale zejména kvůli obavě z narušení ústavního pořádku a čím dál více bezpečnosti republiky. 

Už volby v roce 2018 byly referendem o pokračování nebo ukončení stavu ohýbání české ústavy a potenciálním ohrožení státní integrity. Letos byla tato obava, a tedy i volební účast, posílena silně polarizujícím Babišovým výkonem politiky, jeho agresivní a lživou kampaní a potenciálním ohrožením zahraničně-bezpečnostních vztahů.

Co v obecné rovině očekáváte od Petra Pavla?

Obecně uklidnění a narovnání společenské diskuze. Zdravou aktivitu, ale ne přehnaný aktivismus. Prezident Pavel se jistě bude snažit nově nastavit rámec výkonu svého úřadu, přičemž bude ctít pravidla daná mu ústavou. Očekávám pokoru, respekt a návrat lidskosti do úřadu prezidenta republiky – a to skutečně není málo.

Andrej Babiš při debatě v České televizi avizoval, že by v případě útoku na Polsko nebo Pobaltí české vojáky na pomoc neposlal. V reakci na to Petr Pavel oznámil, že jeho případná první zahraniční cesta povede oproti slovenské tradici do Polska. Co si o tom myslíte? 

Cesta do Polska nenahrazuje cestu na Slovensko, tu již jako svou první zahraniční misi prezident Pavel avizoval. Právě tak jako cestu na Ukrajinu. Cesta do Polska má nahradit „tradiční“ druhou cestu k našemu západnímu sousedovi, tedy do Německa. 

Nicméně již se objevují nápady, že by se první cesta mohla uskutečnit přes Slovensko a Polsko na Ukrajinu, spolu se slovenskou prezidentkou Čaputovou a polským prezidentem Dudou. A druhá zahraniční cesta by pak vedla do Německa. Jednalo by se o symbolicky velmi silný vzkaz Rusku. První zahraniční cesta v takové podobě by byla ze zahraničně-bezpečnostního hlediska zcela pochopitelná.

Dokáže Petr Pavel napravit naši reputaci v zahraničí? Přeci jen jsme se stávali už jen kvůli prezidentu Zemanovi terčem časté kritiky

Uvidíme, nicméně prezident Pavel má díky svému dosavadnímu působení v pozici náčelníka Generálního štábu Armády ČR nebo předsedy vojenského výboru NATO velký potenciál naší zahraniční reputaci napravit.

Také už od jeho volebního vítězství zaznamenáváme pozvánky od významných zahraničních státníků a prezident Pavel již bilaterálně komunikuje se strategickými partnery, např. s prezidentem Zelenským, předsedkyní Evropské komise von der Leyen nebo tchajwanskou prezidentkou Jing-wen.

Pomohou nám také Pavlovy zkušenosti z nejvyšších struktur NATO? Je to člověk, který by dokázal vyjednávat o míru s Ruskem lépe, než právě poslanec Babiš, který se chlubil svými kontakty a plánem na mírovou konferenci?

Poslanec Babiš měl až neuvěřitelně naivní představy a smýšlení o vojenské, resp. mírové diplomacii. Také se do nich ve své kampani až trapně zamotal. Prezident Pavel má v této oblasti nepochybně mnohem větší zkušenosti. 

V Česku nalezneme velmi málo lidí, kteří mají tak dobrý přehled a praktické zkušenosti v oblasti vojenské a mírové diplomacie jako je Petr Pavel. S Ruskem by s velkou pravděpodobností dokázal vyjednávat lépe než Andrej Babiš, jakékoliv takové mírové vyjednávání je ale stále hudbou budoucnosti.

Měl by se Andrej Babiš veřejnosti zpovídat ze svých klamných výroků během kampaně mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb?

Tuto otázku musí posoudit příslušné orgány. Kampaň již byla velkou spoustou odborníků odsouzená jako neakceptovatelná, jdoucí daleko za hranu etických norem. Zbytek si Andrej Babiš zřejmě bude muset vyřídit se svým svědomím, nespokojenými členy ANO a voliči, kteří mu kvůli jeho kampani odmítli dát v druhém kole hlas. 

Je ale třeba zároveň pracovat na zkultivování politické kultury a komunikace. V tom vidím další potenciál prezidentství Petra Pavla. Bude mít výrazný prostor k nastavení seriózní, slušné komunikace, která může výrazně zkvalitnit politickou kulturu v Česku.

Zajímal by mě váš názor na to, se kterými zeměmi mimo Evropskou unii a NATO bychom měli nejvíce pěstovat své vztahy. 

Určitě se čtyřmi partnerskými zeměmi Indo-pacifického regionu: s Austrálií, Novým Zélandem, Japonskem a Jižní Koreou. Je nutné posilovat vztahy v celém Indo-pacifiku, soustředit se na aktivní diplomacii s Indií, jejíž reprezentace nyní pomáhá Rusku obcházet euroatlantický sankční režim. A ačkoliv se nejedná o suverénní stát, je třeba nadále budovat vztahy s Tchaj-wanem. 

Určitě musíme zachovat a pěstovat dobré vztahy s Izraelem a okolními zeměmi, které uzavírají s Izraelem partnerství. Ukrajina je a bude našim blízkým partnerem v mnoha oblastech. A nesmíme zapomenout ani na státy Střední a Jižní Ameriky, např. Brazílii či Kolumbii. Při tom všem ale musíme dbát na bezpečnostní a lidskoprávní agendu.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor David Broul prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš Ukrajina Zuzana Čaputová Andrzej Duda Rusko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy