10 let v base? Miliardář Ecclestone se vykoupil z korupce za "pětistovku"

Paříž - Když máte opravdu hodně peněz, tak téměř nic nemusí být problém. Vládci formule1 Berniemu Ecclestonovi kvůli korupci hrozilo vězení. Za mřížemi měl strávit 10 let. Jenže Ecclestoneovi se v jeho 83 letech do vězení nechtělo. A tak si svobodu u soudu v Mnichově jednoduše koupil.

Před lety si ale Ecclestone pořádně naběhl. Aby si udržel moc v šampionátu, při prodeji práv na Formuli 1 uplácel a přišlo se na to. V obřím procesu hrozilo Ecclestonovi až deset let za katrem. Brit se ale dohodl na mimosoudním vyrovnání.

"Mám pocit, že se cítí dobře a že s ním soud jednal spravedlivě. Teď se zase konečně bude moct naplno věnovat své práci," uvedl Sven Thomas, obhájce Ecclestona.

Aby se Ecclestone necítil dobře. Svoboda ho přišla lacino. Ano, zaplatil za ni v přepočtu asi dvě miliardy korun. Jenže jeho jmění se odhaduje na 85 miliard. Pro srovnání je to to samé, jako kdyby člověk vydělávající 25 tisíc korun měsíčně zaplatil pokutu pět set korun.

"Pro pana Ecclestona je výhra, že nebude muset nést trest odnětí svobody. Ale pro státního zástupce je to také výhra. Ta částka je vysoká, pokuta je výrazná. A upřímně řečeno u lidí věku Bernieho Ecclestona ten trest odnětí svobody už nemá smysl," vyjádřil se k výsledku Jan Štovíček, specialista na obchodní a sportovní právo a mimo jiné i soudce Mezinárodního odvolacího soudu FIA.

Pokud to tentokrát vyšlo Ecclestona lacino, tak při rozvodu s bývalou manželkou Slavicou vykrvácel mnohem víc. V právní bitvě o skutečně velké peníze přišel v třetím nejdražším rozvodu historie v přepočtu o 20 miliard korun. Tehdy se ale Bernie nepoučil. I když prohlašoval, že už se nikdy neožení, o pár let později si vzal o 46 let mladší a 18 centimetrů vyšší Brazilku Fabianu Flosiovou.

Související

Lewis Hamilton

Ecclestone: Myslím, že Lewis Hamilton už ve formuli 1 nebude pokračovat

Od konce letošního ročníku seiálu formule 1 už sice uběhlo několik dní, ovšem stále vypjatý závěr soutěže mezi hlavními hvězdami rezonuje. Řeč je pochopitelně o vítězi letošního ročníku Nizozemci Maxu Verstappenovi a Britu Lewisi Hamiltonovi. Připomeňme, že první jmenovaný o svém vtězství rozhodl v posledním kole Velké ceny Abú Zabí, kde svým manévrem předjel britského závodníka, jenž tím tak přišel o rekordní osmý titul. Vypjatý je tak i vztah mezi samotnými závodníky, třeba Hamilton se nechtěl zúčastnit závěrečného ceremoniálu. A podle bývalého šéfa seriálu Bernieho Ecclestona se už Hamiltlon ve formuli 1 neobjeví.
Michael Schumacher

RECENZE: Schumacher aneb portrét jedinečné osobnosti Formule 1

Snímek zachycuje nejdůležitější momenty kariéry i osobního života jednoho z nejlepších pilotů Formule 1 v historii. Schumacher byl nejen vynikající závodník, ale také příjemná lidská osobnost, kterou nehoda změnila k nepoznání. Nechybí počátek kariéry, raketový vzestup, smrt Ayrtona Senny či kontroverzní události s Damonem Hillem.

Více souvisejících

Bernie Ecclestone Korupce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy