EURO U21 - 2. den: Švédové dokázali otočit duel s Italy, na trávníku se však jiskřilo. Portugalci překvapivě porazili Angličany

Olomouc/Uherské Hradiště - Ve čtvrtek pokračovalo svým druhým hracím dnem mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, které se letos koná u nás v České republice. Dnes turnaj poprvé zavítal do Moravy a to konkrétně do Olomouce, kde se od 18:00 střetli v rámci skupiny B hráči Švédska a Itálie a také zavítá do Uherského Hradiště, kde se od 20:45 se střetli Angličané s Portugalci. Co se týče tedy prvního uvedeného duelu, tak v něm začali sice Italové lépe, když se po dvacetidevíti minutách hry trefili z penalty. Od této chvíle navíc hráli Italové v přesilovce, ale tu nedokázali využít, navíc se po čase počet hráčů na obou stranách srovnal a nakonec se z vítězství radovali Švédové.

To, že duel mezi Švédskem a Itálií, měl celkem jasného favorita a že tím favoritem bylo mužstvo z Apeninského poloostrova, to nebylo žádným překvapením. A žádným překvapením tudíž nebylo ani to, jak tento duel začal. Od úvodních minut byli právě Italové o dost aktivnější než soupeř ze Skandinávie a ve 29. minutě se poprvé změnil stav zápasu. Tehdy Berardi díky své kličce uvolnil svého spoluhráče Belottiho, který se řítil skrze pokutové území k brance, tam ho však zastavil nedovoleným zákrokem bránící Miloševič, jenž za svůj skluz viděl po zásluze červenou kartu a navíc byla ještě nařízena penalta. K té se postavil Berardi a ten bez problémů zařídil vedení Itálie 1:0.

Italové pak ještě sice zvýšili procenta ve statistice držení míče, ale to jim moc nepomohlo, neboť pořád sázeli na stejnou kombinaci, kterou už ale Švédové dokázali předem číst. Na další velkou šanci si tak Squadra Azzura až na úvod druhé půle, kdy se k zakončení z hranice pokutového území rozhodl Baselli, ten však střílel jen těsně vedle švédské šibenice. Od 50. minuty však začali kousat i Švédové, kdy si v té době dokázali vybojovat hned několik standardních situací. O sedm minut později už se pak Seveřané radovat z vyrovnacího gólu, když se po rohovém kopu trefil Guidetti. V následujících minutách se pak Italové opět dominovat a například Cataldi byl blízko k vedoucí brance. V závěrečné desetiminutovce byl však vyloučen po blikanci Sturaro, který udeřil protihráče do obličeje. Za pár chvil už to bylo pro Švédy ještě veselejší, když italský gólman Bardi zfauloval unikajícího Ishaka a následnou penaltu pak Thelin v gól na konečných 2:1 proměnil.

Portugalci se postarali o překvapení, porazili favorizované Angličany

Hned v úvodu byla v Uherském Hradišti na tamním skvěle připraveném pažitu k vidění první velká příležitost Portugalců, když přišel zprava centrovaný balón na nabíhajícího Ivana Cavaleira, ten ale nakonec vstřelil míč do tyče. Do šancí se pak drala portugalská trojice Bernando Silva - Joao Mário - Ricardo, krterá mezi sebou celkem slušně kombinovala. Fotbalisté z jižní Evropy však nebyli přesní v zakončení. I Angličané nelenili a i oni tak měli velmi brzy na svém kontě připsanou první velkou příležitost. Stalo se tak ve 2. minutě, kdy nebezný centr z pravé strany nezastihli však jak Kane, tak Lingard. Ten se pak dostával i do dalších šancí, jenže pokaždé mu nevyšel finální moment, tedy střela. Poté, co uběhlo úvodních 30 minut hry, se do šance dostala také největší anglická hvězda Harry Kane, jeho střelu ale dokázal gólman José Sá vyrazit na roh.

Po obrátce se hrál v Uherském Hradišti v podstatě stejný fotbal, jaký byl k vidění v první půli. Angličané mohli krátce po začátku druhého dějství dostat do vedení, Redmondovu střelu zprava sice gólman José Sá nejprve vyrazil před sebe, naštěstí pro Portugalce tam ale nebyl z Angličanů nikdo, kdo by dorážel. Krátce poté se Anglie pokoušela o vstřelení prvního gólu znovu, tentokrát to byl Ward-Prowse, jehož střela se však mezi tyče nevešla. Kolem šedesáté minutyvšak začali hrát převážně Portugalci a Angličani se pak dlouho nemohli dostat do nějaké příležitosti. Nejprve v 56. minutě Guerreiro vyslal tvrdou ránu, ta ale šla jen těsně vedle pravé tyče anglické svatyně. O minutu později už se Portugalci radovali a nutno říct, že zaslouženě. To nejdříve trefil Bernard Silva po chybě anglické obrany tyče, míč se pak šťastně odrazil k dobíhajícímu Máriovi a ten v pohodě balón zaklidil do prázdné sítě, 0:1. Až deset minut před koncem se konečně do pořádné šance dostali Angličané, kteří spoléhali především na Harryho Kanea a právě ten se do této šance dostal, když mu přišla zleva zpětná přihrávka, ovšem na portugalského gólmana nevyzrál. V samotném závěru sice Anglie tlačila na portugalskou defenzivu, ale nic z toho nebylo. Portugalci tak překvapivě vyhráli nad favorizovanou Anglií 0:1.

Konečné výsledky - mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Česku (18.6.2015):

SKUPINA B:

Itálie - Švédsko 1:2Branky: 29. Berardi (z pen.) - 56. Guidetti, 86. Kiese Thelin (z pen.)

Anglie - Portugalsko 0:1Branka: 57. Mário

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví mladíci mají na Euru na dosah postup ze skupiny. Porazili totiž Němce 2:1

Zatímco v úvodním zápase evropského šampionátu hráčů do 21 let v Rumunsku a Gruzii nebojácný výkon Čechů nakonec na úspěch proti Anglii nestačil, když s ní nakonec prohráli 0:2, ve druhém zápase skupiny už svěřenci kouče Jana Suchopárka splnili to, co sám český stratég sliboval, tedy, že góly budou padat v dalších zápasech. Němce totiž uzemnili v utkání s Českem trefy Sejka a Vitíka. Naši západní sousedé si tak připsali po úvodní remíze s Izraelem (1:1) další ztrátu, to Češi mají před středečním duelem s Izraelem velkou šanci postoupit. 
Čeští fotbalisté na EURO 2021 (EURO 2020)

Škoda, proti Dánům jsme mohli vytěžit více, řekl Schick. Vaclík zaháněl chmury: Odcházíme se vztyčenou hlavou

Čišelo z něj zklamání a byla na něm znát neuvěřitelná únava. Fotbalový útočník Patrik Schick právě kvůli vyčerpanosti nedohrál čtvrtfinále v Baku proti Dánům. Jeho už pátý gól na mistrovství Evropy jen mírnil porážku i následné vyřazení. „Pět dosažených branek za turnaj mě samozřejmě těší, ale asi všichni cítíme, že jsme mohli z utkání proti Dánsku vytěžit mnohem více,“ řekl Schick pro ČT. Brankář Tomáš Vaclík, který předvedl opět famózní zákroky, tišil smutek. „Jsem na tým hrdý, odcházíme se vztyčenou hlavou. Před šampionátem nám nikdo nevěřil. Čtvrtfinále je úspěch.“

Více souvisejících

Fotbal ME 21 Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy