Liga by měla přejít na placený kanál, řekl Pelta. Mluvil i o roztržce mezi Slavií a Horníkem

Praha - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta se ve středu vyjádřil hned k aktuálnímu dění v tuzemském fotbale. Mluvil například o jednání kolem samostatné ligy, do kterého se zaangažoval i někdejší fotbalový boss Vlastimil Košťál, o spolupráci s Číňany, současném mediálním trhu či o roztržce mezi sportovním ředitelem Jablonce, kterému Pelta šéfuje, Ivanem Horníkem a pražskou Slavií.

Český fotbal vstupuje do roku 2016, tedy do roku, kdy by se měla na tuzemské fotbalové scéně uskutečnit jedna významná změna a to vznik samostatné české ligy. Šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) mimo jiné uvedl, že do čela tohoto nově vznikajícího projektu, který by měl být vyhlášen 1. července tohoto roku, rozhodně kandidovat nehodlá. "To by bylo nelogické a nesmyslné, kdybych do toho šel jako předseda asociace. Na šéfa ligy se určitě objeví několik kandidátů. Nemyslím si, že to může dělat někdo úplně zvenku, kdo s klubovým fotbalem nemá žádnou přímou zkušenost," řekl konkrétně.

Větší obezřetnost ze strany Miroslava Pelty zůstává u tématu financování tohoto projektu. "Kluby zajímá jediné, aby se jim navyšovaly příjmy. Ono je všechno dobré, než přijde kasa, cink - a všichni chtějí peníze. A toho se dá dosáhnout jediným způsobem," řekl a pokračoval: "Na mediálním trhu se objevili noví hráči a v tom je ta jediná šance. Přesunout ligu z veřejnoprávního kanálu na placenou televizi. Tak aby ligu platili konzumenti. Já vím, že pro obyčejného člověka to není dobrá zpráva, ale je to jediná možnost, jak udržet konkurenceschopnost českého klubového fotbalu s tím mezinárodním."

Připomeňme, že od této sezóny Synot ligy je to tak, že nejlepší zápas z každého kola vysílá placená stanice O2 Sport, další zápasy a magazín Dohráno je pak k vidění na veřejnoprávní ČT Sport. "Jsme jedna z posledních zemí, kde se liga i reprezentace vysílá pro lidi zadarmo," připomněl šéf českého fotbalu. Ten i přes svou obezřetnost kolem financování samostatné ligy, nebude podle všeho bránit k tomu, aby tedy byl tento projekt vyhlášen na začátku července. "Atmosféra se zklidnila, obě vyjednávací strany ustanovily pracovní komise, které na tom dělají. Všichni jsou pro, aby se to uskutečnilo. Dojednávají se ale záležitosti spojené s rozdělením financí a vlivu, možná bude zapotřebí pozměnit i stanovy."

A kdo, že je těmi vyjednávacími stranami? Na jedné straně tu je Dušan Svoboda, jenž stojí v čele Ligové fotbalové asociace, a na druhé pak místopředseda FAČR Roman Berbr spolu s Miroslavem Líbou, kteří zastupují výkonnostní fotbal. V posledních dnech se mluvilo v zákulisí o tom, že pokud měly tyto strany spolu nějaké neshody, zahlazovat je pomáhal někdejší boss tuzemského fotbalu Vlastimil Košťál. "Já osobně s Vlastou Košťálem o samostatné lize nejednal, jestli se o něčem baví s Romanem Berbrem, tak je to možná pro dobro věci, když do toho zasáhne někdo zvenku, nezatížený současnými vztahy. Ale na druhou stranu bych zase roli Vlasty Košťála nepřeceňoval," řekl své k této informaci Pelta.

Košťál šéfem samostatné ligy? Podle Pelty nesmysl

Nyní se tak objevily i spekulace o tom, zda šéfem nově vznikajícího projektu, tedy samostatné ligy, nebude právě Vlastimil Košťál. Jednalo by se tak o velký comeback tohoto bosse. "Rozvíjí teď své podnikatelské aktivity v jiném segmentu," připomněl Pelta to, že Košťál je v současné době hoteliérem v rakouském Kaprunu. "Ta funkce, to bude na plný úvazek, na každodenní práci, hlavně v úvodu bude potřeba nastavit spoustu věcí, bude to spojené s velkými očekáváními. Musí to být člověk se znalostí prostředí, který ví, jak se uzavírají sponzorské smlouvy, jak se jedná s televizemi..."

Do jednání o samostatné lize se sám šéf FAČR nechce vůbec pouštět. "Protože když se ráno probudím, musím se rozhodnout, jestli jsem víc předseda svazu, nebo majitel klubu, nebo třeba předseda kraje," uvedls úsměvem Pelta a pokračoval: "Jde o to, aby nově nastavený model neohrozil fungování okresů a krajů. Možná přinese i nějaké změny ve složení výkonného výboru, asi dojde k redukci zástupců ligy v tomto orgánu."

Miroslav Pelta se vyjádřil i k možnému angažmá nynějšší šéfky rozhodcovské komise FAČR Dagmar Damkové v řadách Evropské fotbalové federace UEFA a Mezinárodní fotbalové federace FIFA, čímž by tak chtěl využít ganderových kvót, ke kterému by mohlo dojít ke konci, kdy si mimo jiné světový fotbal zvolí nového prezidenta. "Na podzim sudí pískali dobře, stávající situace se nemění. Dáša Damková má velký potenciál prosadit se ve funkcích na UEFA a FIFA," řekl.

Nejvyšší boss českého fotbalu také vítá plány zástupce čínské CEFC v Česku Jaroslava Tvrdíka, který by tu chtěl v budoucnu mít z pražského Edenu národní stadion. "Je dobře, že takového investora v Česku máme, pokud by k realizaci těch plánů došlo, bylo by to samozřejmě téma i pro nás, nezatížili bychom stát... Každopádně nebyla dosud učiněna žádná rozhodnutí, jen se o těch věcech bavíme. Probíhala tady i snaha uskutečnit mezistátní zápas mezi českou a čínskou reprezentací, chtěli jsme to udělat v rámci přípravy těsně před Eurem, ale asi to tam kvůli už nasmlouvaným závazkům čínského partnera zatím nevyjde."

Vysvětlil také, jak to bylo s neshodami kolem přestupů mezi sportovním ředitelem Jablonce, jemuž právě Pelta šéfuje, Ivanem Horníkem a pražskou Slavií, se kterou kontroverzní funkcionář jednal o Pospíšilovi a Gregušovi. „Nikoli Horník, ale já způsobil nedorozumění, které vzniklo. Byl jsem na dovolené v Karibiku, odkud jsem navíc při plavbě lodí telefonicky probíral s panem Tvrdíkem zájem Slavie o některé hráče a nabídky, které vyslovil. Nečekal jsem, že bude o našem rozhovoru mluvit veřejně, takže tento šum jde za mnou," vzal vše na sebe Pelta, který dodal, že příště bude obezřetnější.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal Miroslav Pelta FAČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy