Euro 2016: Góly stříleli jenom Irové, ale stav v Saint-Denis skončil remízou

Paříž - Švédové už několikrát putovali na Euro s myšlenkami na přední umístění, ale až na jeden případ se nim nic podobného nepovedlo. Proto je pro ně dnešní start nesmírně důležitý.

Nezřídka se říkalo, že pokud se nepovde zápas Zlatanovi, je po švédských nadějích, vždyť se švédský sniper podílí na více než polovině nastřílených branek. Trochu to připomíná hudrání českých fanoušku, když nehraje Rosický. Švédové se pravidelně kvalifikují na závěrečný turnaj od roku 2000, ale pouze v roce 2004 proklouzli do čtvrtfinále, kde je zdolali na penalty Holanďané.

Irská účast (přivezl do Francie mužstvo s nejvyšším věkovým průměrem) je podstatně chudší, ale jeden výsledek určitě dodnes dělá reprezentantům menšího britského souostroví radost. Při své premiérové účasti na ME v roce 1988 v úvodním zápase porazili Anglii, což při řevnivosti v této oblasti něco znamenalo. Aby toho nebylo málo, Iry tehdy trénoval Jackie Charlton. Jeho tým tehdy nepostoupil, ale aspoň se umístil před Angličany. Odborníci oceňují skutečnost, že trenér O'Neill dokáže nepředvídatelně měnit herní styl a má šťastnou ruku při střídání. Obojí mu v duelu se Švédy může dát do ruky rozhodující trumf.

1. poločas: Oba týmy se pohybují po hřišti v taktickém módu

Začátek zápasu předvedl snahu Irů eliminovat švédské snahy a vcelku se jim to dařilo, protože poprvé se dostali Seveřané do náznaku šance až v 6. minutě, ale hlavička - koho jiného než Ibrahimoviće - byla spíš záznamem do statistik. Jinak byl k vidění spíš urputný boj, v němž byli Švédové technicky lepší, ale ani to jim na začátku zápasu nestačilo.

V 10. minutě však Irové naznačili, že jejich označení za outsidery nemusí mít opostatnění. Po dlouhém autu se dostal ve středu hřiště ke střele Hendrick a Isaksson musel vytáhnout kvalitní zákrok. Na druhé straně se pokoušeli Švédové vyslat nákopem do úniku Berga, ale po zpracování míče na prsou dosáhl jenom toho, že při dobíhání zboural brankáře Randolpha.

Irové pak trpělivě vyčkali na další šanci. V 16. minutě po faulu na Walterse Bradyho střelu odvrátili Švédové na roh a po něm Clark hlavou těsně minul Isakssonovu branku, Švédové měli štěstí, že putující míč prošel pod nohou zcela volného O'Shea. Hra se dala v první polovině úvodního poločasu hodnotit jako bojovná, bez líbívých akcí, doprovázená velkým množstvím nepřesností, mezi něž lze zařadit i nepřesný odkop irského gólmana Randolpha, který ovšem dvojice Ibrahimović - Berg nedokázala využít. A tak stadion zahučel až v 29. minutě, kdy si Brady na hranici pokutového území navedl míč na pravačku a poslal ho těsně nad Švédskou branku.

Varování si Švédové nevzali k srdci a přišel další vztyčený prst. Ve 33. minutě si Hendrick narazil míč s Longem a potom napřáhl pravačkou z dobrých 25 metrů a jeho bomba orazítkovala břevno nad Isakssonem. V 38. minutě se také připomněli Švédové, ale míč po Larssonově rohu přes Källströma a Lindelöfa dospěl k Ibrahimovićovi, který v obtížné situaci ale branku překopl. A poté zase hrozili Irové - ve 40. minutě Brady hledal před brankou dvojici Long a Walters a druhý jmenovaný se hodně rozčiloval, že ho Granqvist bránil za hranicí pravidel - opakované záběry prokázaly, že švédský obránce skutečně Ira zezadu postrčil.

Stínem závěru prvního poločasu byl McCarthyho faul na Lustiga, za který viděl oprávněně žlutou kartu, ale švédský obránce musel ze hřiště.

2. poločas: Diváci v Saint-Denis vidí strhující boj, týmy znatělně přidaly

Ani přestávka evidentně neubrala na střelecké chuti Jeffa Hendricka, který ve 47. minutě po zmateném kopání vypálil pravačkou další ránu, kterou dokázal Isaksson zkrotit. Ale při další šanci už neměl nárok. Walters s Longem vybojovali na levé straně míč, centr Švédové nedůrazně odvrátili McCarthy posunul do křídla Colemana. Ten skvěle proháčkoval a vyslal zpětný oblouček, na nějž nedoskočil Johnsson - míč se snesl k pravé noze Hoolahana a ten těžký míč z voleje poslal k levé tyči švédské branky.

Švédové ihned z protiútoku mohli vyrovnat. Těsně před Ibrahimovićem odpálil míč Clark a po rohu málem dalším zákrokem rozvlnil síť vlastní branky, ale Randolph vyrazil a Emil Forsberg střelou z voleje minul. Švédský tlak ale pokračoval - po trestném kopu Lindelöf hledal Ibrahimoviće a další skvělý obraný zákrok předvedl Coleman. A do třetice strhující tříminutovku ukončil Ibrahimović hlavičkou, kterou Irové dokázali konečně dostat do úctyhodné vzdálenosti.

Švédové evidentně přidali, ale Irové se dokázali někdy i s určitým štěstím dokázali ubránit. Zjevně přidal Ibrahimović, trenér Hamrén navíc občerstvil útočný hrot Guidettim. Vzápětí po centru Olssona Ibrahimović, ač tísněn Clarkem, v pádu levačkou netrefil irskou branku.

Delší dobu se pak nic výrazného nedělo, hráči putovali od pokutového území tam a nazpátek - až po faulu Granqvista na Hoolahana zahrál Hendrick dlouhý nákop na McCleana, ale ten hlavičkoval nad. Z protiútoku Forsberg přihrál novému muži na hřišti Guidettimu, ten našel patičkou Ibrahimoviće a jeho centr centr před branku směřoval opět na obránce Clarka - ten bohužel pro svůj tým potřetí "uspěl" a překonal vlastního brankáře. 

Irové se pokusili hned situaci napravit, ale Hendrick přes střeleckou aktivitu nevyzrál na Isakssona - švédský brankář mu střelu z pravé strany vyrazil. Švédové ale poněkud polevili a Irové dál tlačili a dokonce dostali míč do branky, ale v 76. minutě to bylo po faulu v pokutovém území soupeře. Irové zase trnuli v 82. minutě, kdy Olsson zleva poslal před branku Randolpha střílený centr a Ibrahimović, jak bývá jeho zvykem, chtěl situaci vyšperkovat patičkou, ale míč minul.

V 87. minutě se dožadovali Švédové penalty, když Granqvist spadl po souboji s O'Sheou, ale opakovaný záběr prokázal divadelní schopnosti švédského zadáka. V závěru se posunuli k brance soupeře Irové, ale McClean na centr Colemana nedoskočil. Závěr zápasu už nepřinesl výraznější příležitost, diváci dokonce s nevolí pískali, když Irové váhali s útokem na švédskou branku. Protože si Irové dali vlastní gól, Švédové v konečném důsledku vůbec nevystřelili na branku soupeře.

Švédové ožili po příchodu Guidettiho, Ibrahimović byl vidět, pohříchu spíš v osobním předvedení, výborně zachytal Isaksson. Irové představili velice houževnatý kolektiv, obětavý a nevzdávající se, nehledající složitou cestu k brance. Jednoznačně hrál prim Hoolahan a dobré okamžiky předvedl i Randolph, smutným hrdinou se stal Clark, který kromě svého fatálního zaváhání dokázal nemálo situací vyřešit.

Švédsko - Irsko    1 : 1  (0:0)

Branka: 71. Clark (vlastní) - 48. Hoolahan

Žluté karty: 61. Lindelöf - 43. McCarthy, 77. Whelan

Švédsko: Isaksson - Lustig (45. E. Johansson), Lindelöf, Granqvist, M. Olsson - S. Larsson, Lewicki (86. Ekdal), Källström, Forsberg - Berg (59. Guidetti), Ibrahimović. Trenér: Erik Hamrén.

Irsko: Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Brady - McCarthy (85. McGeady), Whelan, Hendrick, Walters (63. McClean), Hoolahan (78. Keane), Long. Trenér: Martin O'Neill.

Rozhodčí: Milorad Mažić (Srbsko)

Držení míče: 53 % - 47 %Rohové kopy: 5 - 5Střely na branku: 7 - 9 (0 - 4)Počet faulů: 15 - 11Diváků: 73 419

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016 Zlatan Ibrahimović

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy